W styczniu NFOŚiGW zapowiedział uruchomienie wsparcia inwestycji w ramach nowego programu na wiosnę, w kwietniu przesunięto je na koniec czerwca, natomiast według ostatnich zapowiedzi – program ma wystartować w połowie lipca.
Ciepłe Mieszkanie na mniejszą skalę w formie pilotażowej było realizowane w 2021 r. w woj. dolnośląskim i zachodniopomorskim, a także w Pszczynie na Śląsku. Jako działanie prowadzone w odrębnej formie będzie uzupełniać realizowany od 2018 roku Program Czyste Powietrze, wspierający wymianę źródeł ciepła i termomodernizację w domach jednorodzinnych.
Przypominamy, że wysokość dofinansowania będzie zależna od poziomu dochodów wnioskodawcy. Organizator programu w pierwszej kolejności zaproponuje dotacje właścicielom mieszkań, w drugim etapie zaproszenie do „Ciepłego Mieszkania” otrzymają wspólnoty mieszkaniowe. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wśród dotowanych źródeł ciepła znajdą się: kotły na pellet, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne, kotły gazowe kondensacyjne oraz podłączenie do ciepłowni. Będzie też możliwe uzyskanie dotacji do podłączenia lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła.
Wsparcie ma dotyczyć również wymiany okien i drzwi, wykonania instalacji centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej, wentylacji mechanicznej oraz opracowania dokumentacji projektowej.
Wysokość dotacji
Według wcześniejszych zapowiedzi wysokość dotacji ma być uzależniona od poziomu dochodów wnioskodawcy. Wstępnie zapowiedziano trzy poziomy dofinansowania:
- Podstawowy poziom dofinansowania wyniesie do 30 % kosztów kwalifikowanych inwestycji (do 15 tys. zł).
- Podwyższony poziom dofinansowania dla osób o niższych dochodach – do 60 % kosztów kwalifikowanych (do 25 tys. zł).
- Najwyższy poziom dofinansowania przeznaczony dla osób o bardzo niskich dochodach – do 90 proc. kosztów (do 37,5 tys. zł).
Ponadprogramowo skorzystają mieszkańcy miejscowości o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, gdzie przewidziano dotacje o 5 % wyższe niż w pozostałych lokalizacjach.
Zapowiedź wsparcia do termomodernizacji w mieszkaniach komunalnych
Docelowo o wsparcie Programu Ciepłe Mieszkanie będą mogły ubiegać się samorządy gminne, które następnie będą przydzielać środki właścicielom mieszkań i wspólnotom mieszkaniowym.
NFOŚiGW zapowiada również inny program dotacyjny koordynowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, z którego samorządy i ich jednostki będą mogły ubiegać się o dofinansowanie do termomodernizacji mieszkań komunalnych.
Fot źródło: https://pixabay.com/pl
Wasze komentarze
Zweryfikujemy go zanim zostanie opublikowany.
Witam,
Odpowiedz · UdostępnijCzy program Cieple Mieszkanie wystartuje w lipcu?
Pozdrawiam serdecznie
Malgorzata
Witam,
Odpowiedz · UdostępnijTeraz wszystko zależy od gmin, bo to one mają ogłaszać nabór do programu:
https://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/program-cieple-mieszkanie-zalozenia-sluszne-ale-jak-bedzie-z-realizacja
Nie będzie programu Ciepłe mieszkanie. Nie będzie węgla, gazu, prądu, blackout. Proszę wprowadzić program Suchy, darmowy chrust.
Odpowiedz · UdostępnijWitam , czy jest już znana dokładna data rozpoczęcia pilotażowego programu ? Pytam , gdyż był podany ostatnio termin połowy lipca , czy można w takim razie spodziewać się go na dniach , oraz czy znane są już wstępne wymagania odnośnie przyznania dotacji ? Może będą podobne jak dla domków jednorodzinnych ?
Odpowiedz · UdostępnijPozdrawiam
Witam. Gminy będą przeprowadzały nabory wśród mieszkańców do Programu Ciepłe Mieszkanie. Proszę zadzwonić do urzędu i sprawdzić, czy Pana gmina jest zainteresowana pomocą mieszkańcom i przystąpieniem do programu.
Odpowiedz · UdostępnijA ja nic z tego nie rozumiem. To kiedy można/należy składać wnioski o dofinansowanie? Program niby rusza jutro 15 lipca 2022, ale czytam, że to Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej są beneficjentami, a cały proces ma być dweuetapowy. To kto teraz ma składać wnioski? Wojewódzkie Fundusze? Miasta/Gminy? Czy my, beneficjenci końcowi?
Odpowiedz · UdostępnijNiestety, beneficjent będzie wnioskował później.
Odpowiedz · UdostępnijAktualnie mieszkańcy kilku budynków wielomieszkaniowych korzystają z kotłowni węglowej. Obecnie planowana jest inwestycja zakładająca budowę kotłowni gazowych w poszczególnych budynkach mieszkalnych.
Odpowiedz · UdostępnijCzy w ramach programu ciepłe mieszkanie, właściciele mieszkań będą mogli korzystać z dofinansowania - po uruchomieniu programu - na częściowe pokrycie kosztów inwestycyjnych? Gdzie mieszkańcy powinni składać wnioski o dofinansowanie inwestycji?
Dzień dobry. Dopiero po uruchomieniu programu ciepłe mieszkanie wszystko się wyjaśni.
Odpowiedz · Udostępnijwitam ,
Odpowiedz · Udostępnijczy będzie można ubiegać się o dotację/zwrot po wymianie pieca na pompę ciepła? mam zamówioną pompę i firma będzie wymieniała ją w moim mieszkaniu pod koniec sierpnia , nie wiem czy do tego czasu wejdzie Ciepłe mieszkanie, i jestem ciekawa czy później będę mogła ubiegać się o dotację :( i chciałabym jeszcze zapytać czy wiadomo gdzie będzie składany wniosek - bezpośrednio w ministerstwie czy w gminie?
Rozumiem, że to budynek wielorodzinny. Jeszcze nie znamy jak będzie wyglądał ten program w całości i na jakich warunkach będzie dofinansowanie. Po oficjalnym ogłoszeniu będą znane szczegóły.
Odpowiedz · UdostępnijWitam czy osoby które wynajmują pad miasta mieszkanie czyli mają umowę najmu na czas nieokreślony będą mogły również skorzystać z tego programu?
Odpowiedz · UdostępnijJeszcze nie znamy jak będzie wyglądał ten program w całości i na jakich warunkach będzie dofinansowanie. Po oficjalnym ogłoszeniu będą znane szczegóły.
Odpowiedz · UdostępnijJeśli można wiedzieć to gdzie została ogłoszona informacja że termin programu "ciepłe mieszkanie" został przesunięty na połowę lipca bo nigdzie nie można znaleźć informacji o tym. Na stronie głównej nfośigw nic o tym nie pisało zresztą dziś do nich zadzwoniłem i oni sami nie wiedzą kiedy wejdzie program w życie, a rozpytani o termin połowa lipca zaprzeczyli by informowali o takim terminie
Odpowiedz · UdostępnijTaką informację uzyskaliśmy w ministerstwie - rozmowa telefoniczna. Faktycznie nie było żadnego komunikatu w tek sprawie. Bardzo możliwe, że znowu przesuną realizację.
Odpowiedz · UdostępnijWitam mam dom jednorodzinny mieszkamy mężem i córka nasze dochody na każdego to 2100 na osobę netto jaki standard dofinansowanie mnie obejmie do wymiany okien i drzwi mam centralne gazowe ale pozostawiony pięć węglowy
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Aby wnioskować do wymiany okien i drzwi należy ogrzewać się piecem 5 klasy lub wymienić również ogrzewanie. Przy tej wysokości dochodów kwalifikujecie się Państwo do podstawowego poziomu dofinansowania. Proszę obliczyć kwoty:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
lub skorzystać z kalkulatora dotacji
https://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/oblicz-wysokosc-dotacji-programu-czyste-powietrze
Jestem na emeryturze mam stopień niepełnosprawności umiarkowany .Mąż pracuje ,nasze wspólne dochody netto wynoszą około 3tys. Czy zakwalifikujemy się do otrzymania dotacji. Mamy piece w pokojach a w kuchni palimy w westwalce ,żeby była ciepła woda.
Odpowiedz · UdostępnijJeśli mowa o domu jednorodzinnym - to na pewno uzyskacie Państwo wsparcie Programu Czyste Powietrze. Jest szansa na podwyższony poziom dotacji. Od 15 lipca będzie można uzyskać częściowe prefinansowanie inwestycji:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/prefinansowanie-inwestycji-w-programie-czyste-powietrze
Jak policzyć dochód:
https://www.czystepowietrze.eu/baza-wiedzy/dochod
Nie mówimy o domu jednorodzinnym tylko w bloku wielorodzinnym.
Odpowiedz · UdostępnijDo budynków wielorodzinnych nie ma dofinansowania. Program dotyczy budynków jednorodzinnych i tzw. bliźniaków.
Odpowiedz · Udostępnijinteresuje mnie program ciepłe mieszkanie.
Odpowiedz · Udostępnij