Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Banki nowymi partnerami programu „Czyste Powietrze”

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka uruchomił nabór banków do współpracy przy wdrażaniu programu „Czyste Powietrze”.

11/02/2021

Co to oznacza w praktyce?

 

Osoby zainteresowane skorzystaniem z dotacji do wymiany kopciucha i termomodernizacji, ale nieposiadające funduszy, zostaną kompleksowo obsłużone w banku w zakresie złożenia wniosku oraz uzyskania kredytu na realizację inwestycji. Przyznana dotacja pozwoli spłacić część kapitału zaciągniętego kredytu. Oczywiście wymagana będzie zdolność kredytowa.

 

Ważnym aspektem tej oferty będzie objęcie kredytów gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego, co pozwoli na zwiększenie zasięgu programu. Dzięki gwarancjom BGK dostępność kredytu będzie znacznie większa, ponieważ banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji, chociażby przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

 

Włączenie banków do finansowania przedsięwzięć w ramach programu Czyste Powietrze oznacza przede wszystkim zagęszczenie sieci placówek, w których wnioskodawcy uzyskają informację i pomoc w złożeniu wniosku o dotację. Korzystne warunki kredytowania oraz możliwość oferowania kredytu z dotacją w tysiącach placówek bankowych i u partnerów handlowych banków, pozwoli na większą dostępność wsparcia dla Polaków, poszukujących środków finansowych na domowe – antysmogowe inwestycje zaznacza prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

 

Ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w porozumieniu z szesnastoma funduszami wojewódzkimi, nabór banków do programu pozwoli na udostępnienie i przyznanie bankom limitu środków finansowych przeznaczonych do wypłaty dotacji z programu Czyste Powietrze, który będzie realizowany do 2029 r. Łączny budżet programu Czyste Powietrze to 103 mld zł. W pierwszym naborze 2021­−2022 łączny limit, w ramach którego banki będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotacje wyniesie ok. 1,5 mld zł.

 

Wdrażane działanie uzyskało rekomendację Banku Światowego.

 

(Opr. na podst. www.czystepowietrze.gov.pl)

 

Fot. Arch. www.czystepowietrze.gov.pl


 

Skorzystaj z dotacji

 

Program Czyste Powietrze 2022
- pomoc i doradztwo w wypełnianiu wniosków

 

SPRAWDŹ