Celem programu jest wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i rozwoju energetyki prosumenckiej w obszarze powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, a ponadto wzrost udziału OZE w finalnym zużyciu energii. Program zakłada ograniczenie niskiej emisji powstającej w wyniku ogrzewania domów jednorodzinnych nieefektywnymi źródłami ciepła wykorzystującymi paliwa kopalne.
Komu przysługuje dotacja Programu Moje Ciepło?
Właścicielowi lub współwłaścicielowi nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w tym domu budowanego na zgłoszenie. W domu takim zakończono budowę, lecz nie wcześniej niż przed 1. stycznia 2021 lub budowa jest jeszcze prowadzona.
Wnioskodawcą musi być osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Wnioskodawca musi być wskazany jako nabywca/odbiorca na fakturze lub równorzędnym dokumencie księgowym – gdy jest inaczej należy załączyć stosowne oświadczenie.
O wsparcie może ubiegać się każdy bez względu na osiągane dochody.
Czy każdy nowy dom kwalifikuje się do wsparcia?
Warunkiem udzielenia dofinansowania jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku. W pierwszym, uruchomionym właśnie naborze, wskaźnik nieodnawialnej energii pierwotnej EP nie może przekraczać 63 kWh/(m2 × rok).
W kolejnych latach wskaźnik ten będzie jeszcze niższy i nie będzie mógł przekraczać 55 kWh/(m2 × rok). Dla porównania, zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021 określającymi standard nowo budowanych domów, wskaźnik EP nie może przekraczać 70 kWh/(m2 × rok).
Od czego zależy wysokość dofinansowania?
Wysokość dofinansowania jest uzależniona od rodzaju zamontowanej pompy i wynosi do 7 tys. zł w przypadku pompy powietrznej i do 21 tys. zł w przypadku pompy gruntowej. W obu przypadkach jednak nie więcej niż 30% kosztów kwalifikowanych. W przypadku osób posiadających kartę dużej rodziny wysokość zostanie zwiększona do 45% kosztów kwalifikowanych.
Wysokość
dofinansowania:
Wasze komentarze
Zweryfikujemy go zanim zostanie opublikowany.
Witam Mam nowo wybudowany dom z ogrzewaniem gazowym. Budynek nie jest jeszcze odebrany ,chcę również zamontować pompę ciepła i ogrzewać dom w systemie hybrydowym. Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie do pompy ciepła.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Nowym domom dedykowany jest Program Moje Ciepło. Jednak nie ma możliwości uzyskania dotacji do pompy ciepła, gdy w domu jest ogrzewanie gazowe i jakie kolewiek inne na paliwa kopalne np. olej opałowy lub węgiel.
Odpowiedz · UdostępnijDziękuję za informacje.
Odpowiedz · UdostępnijPozdrawiam
Czy jeśli pompa została zakupiona w maju 2020t,odbiór budynku nastąpił czerwiec 2022, to możemy starać się o dofinansowanie?
Odpowiedz · UdostępnijTak, można wnioskować.
Odpowiedz · UdostępnijWarunki do spełnienia:
https://www.czystepowietrze.eu/program-moje-cieplo
Od czystego powietrza otrzymałam odp. odmowną, a ja się z tym nie zgadzam, czym sie podeprzeć?
Odpowiedz · UdostępnijOtrzymałam też sprzeczną informację :(
Odpowiedz · Udostępnij"W programie nie kwalifikuje się wydatków przed oddaniem budynku do użytkowania a poza tym kwalifikowane są wydatki dla budynków już oddanych do użytkowania, ale maksymalnie do 6 miesięcy wstecz od daty złożenia wniosku o dofinansowanie. "
Jak to w końcu jest?
Przepraszam, nie doczytałam informacji. Tutaj należało wnioskować do programu Moje Ciepło.
Odpowiedz · UdostępnijCzyste Powietrze obowiązuje, gdy wymieniamy kopciucha. Przepraszam za omyłkę.
https://www.czystepowietrze.eu/program-moje-cieplo
Witam,
Odpowiedz · Udostępnijczy 60 dni na ocenę wniosku, to 60 dni kalendarzowych czy roboczych?
Witam. Na ocenę wniosku fundusz ma 30 dni kalendarzowych.
Odpowiedz · UdostępnijDlaczego posiadanie kominka eliminuje kogoś z dofinansowania???
Odpowiedz · UdostępnijW jakim sensie eliminuje? Na jakie inwestycje chce Pan uzyskać wsparcie?
Odpowiedz · UdostępnijWitam jaka pula pieniędzy została jeszcze na udzielenie dotacji do zakupu pompy ciepła ? Emilia
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Panie Emilio, wysokość dotacji zależy od poziomu dofinansowania oraz rodzaju pompy ciepła. Proszę zerknąć do tabeli:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
Witam jeżeli kupiliśmy dom rok temu a jest on z 2013 r czy łapiemy się na ten program cy też nie?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Tak kwalifikujecie się Państwo.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, jeśli jestem cały czas w trakcie budowy, lecz pompa została zamontowana grudzień 2020, to czy jest możliwość na dofinansowanie?
Odpowiedz · UdostępnijMoim zdaniem tak. Trzeba spełnić warunki dotyczące wskaźnika nieodnawialnej energii pierwotnej:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/program-moje-cieplo
Dzień dobry, Jak złożyć wniosek w programie Moje Ciepło? Loguję się na stronę gwd.nfosigw.gov.pl, klikam: Nowy wniosek o dofinansowanie, dalej:
Odpowiedz · UdostępnijWnioski składane do wfośigw – program „Czyste Powietrze” i „Ciepłe Mieszkanie”. I nie ma programu Moje Ciepło.
Dzień dobry. Przesyłam link do generatora wniosków:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://mojecieplo.gov.pl/o-programie/#terminy-i-forma-skladania-wnioskow
Dzień dobry, dom wybudowany w 2022 w tym roku też pozwolenie na budowę i odbiór. Zamontowana pompa ciepła. Łapiemy się na wymóg ep, ale na ten na 2022 rok, nie na limit 55 przewidziany na kolejne lata. W związku z tym mam pytanie: czy wymóg 55 dotyczy budynków budowanych później a nas będzie obowiązywał jeszcze współczynnik maks 63?
Odpowiedz · UdostępnijJeśli wniosek jest składany w 2023 r, obowiązują wymogi dot. 2023 r.
Odpowiedz · UdostępnijPosiadam wybudowany budynek spełniający warunek 55kW ,ale zakończona budowa. To czy mogę ubiegać się o dofinansowanie ?
Odpowiedz · UdostępnijTak, można się ubiegać.
Odpowiedz · UdostępnijPrzy czym budowa zakończona w 2015 roku .
Odpowiedz · UdostępnijRegulamin programu Moje Ciepło adresowanego do domów nowo budowanych, wspiera montaż pomp ciepła w domach, gdzie zakończono budowę nie wcześniej niż przed 1 stycznia 2021 r. lub budowa jest jeszcze prowadzona. Pana przypadek nie kwalifikuje się do wsparcia.
Odpowiedz · UdostępnijJeżeli istniejący budynek przebudują do zgodności w wymaganiami 55kW na 2023 to czy wtedy otrzymam dofinansowanie ?
Odpowiedz · UdostępnijMa Pan na myśli adaptację projektu budowanego domu, czy zmiany w domu oddanym do użytkowania?
Odpowiedz · UdostępnijZmiany w domu oddanym do użytkowania.
Odpowiedz · UdostępnijWsparcie do montażu pompy ciepła w ramach Programu Moje Ciepło w domach oddanych do użytkowania dotyczy budynków, których budowa rozpoczęła się nie wcześniej niż przed 1. stycznia 2021 r., gdzie inwestycja nie polega na wymianie kopciucha, lecz montażu nowego urządzenia, a adaptacje po oddaniu do użytkowania nie wchodzą w grę.
Odpowiedz · UdostępnijCzy mogę skorzystać z któregoś programu jeśli mam dom oddany fo użytkowania w 2013r . Parametry zużycia energii to ok 25kWh/m2/rok. Zamontowalem ostatnio .ikroinstalacje pv oraz pompę ciepła powietrze-powietrze. Mam też kocioł gazowy.
Odpowiedz · UdostępnijPanie Tomku, z Programu Mój Prąd uzyska Pan wsparcie do zamontowanej fv. Jeśli inwestycjom w ogrzewanie towarzyszyła likwidacja kopciucha i miały one miejsce nie wcześniej niż pół roku temu, można wnioskować do Programu Czyste Powietrze o dotację.
Odpowiedz · UdostępnijWiek domu uprawnia do wnioskowania o wsparcie do prac dociepleniowych.
Ponadto wszystkie wymienione inwestycje kwalifikują się do odpisu podatkowego.
Nie kwalifikuje się Pan do Programu Moje Ciepło, który jest dedykowany nowym domom.
Czy można wymienić ogrzewanie elektryczne na pompe ciepła w programie czyste powietrze?
Odpowiedz · UdostępnijNie przewidziano dotacji na takie działanie.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, zastanawiam się nad założeniem pompy ciepła /z buforem i zasobnikiem na ciepłą wodę /typu powietrze woda , potrzebuję informacji czy jest realna szansa na uzyskanie z jakiegoś programu pomocowego dofinansowania na zrealizowanie mojej inwestycji . Dom buduję od 15 lat do końca roku budynek zostanie oddany, ale w budynku jest założony gaz i był tym gazem ogrzewany . Myślałem o pompa ciepła nowy dom . Może jest program dofinansowania jak oddam budynek na modernizację .pozdrawiam i proszę o radę czy o coś można powalczyć .
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Niestety w tym przypadku Program Czyste Powietrze odpada. Jest jeszcze Program Moje Ciepło, ale w domu budowanym 15 lat trudno będzie spełnić wymogi regulaminu:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/program-moje-cieplo
Jestem w trakcie budowy. W zakupionym projekcie budowlanym ujęto sposób ogrzewania - kocioł gazowy - projektowana charakterystyka energetyczna poziomie 68 kW/m2 na rok, zmieniliśmy sposób ogrzewania na pompę ciepła - takie ogrzewanie wykazane jest w projekcie jako alternatywne i zapotrzebowanie energetyczne spada do 52 kw/m2 na rok. Moje pytanie brzmi: czy do dofinansowania wystarczy zaznaczenie w projekcie przez architekta adaptującego, że wybrano alternatywny sposób ogrzewania (pompę ciepła)?
Odpowiedz · UdostępnijMoim zdaniem tak. Dla uzyskania potwierdzenia przez organizatora programu, proszę zadać pytanie za pomocą maila mojecieplo@nfosigw.gov.pl
Odpowiedz · UdostępnijMam podobny problem. Czy uzyskała Pani odpowiedz z mojecieplo@nfosigw.gov.pl? Pozdrawiam.
Odpowiedz · UdostępnijZałożyłam pompę ciepła w nowym domu w czerwcu ale jeszcze nie mam odbioru budynku. Do kiedy mogę składać wniosek z programu „moje ciepło”?
Odpowiedz · UdostępnijNabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym od 29.04.2022 r. do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania dedykowanej puli środków.
Odpowiedz · UdostępnijWarunki, które należy spełnić:
https://www.czystepowietrze.eu/program-moje-cieplo
Kiedy rozpoczynałam budowę domu można było skorzystać z dofinansowania do fotovoltaiki i pompy ciepła (2018r.) ,odliczyć wydatek od podatku. Niestety w trakcie zmieniły się przepisy i kiedy zamontowałam PV i pompę ciepła w 2020r. jestem poszkodowana bo nie mogę ani odliczyć od podatku ani skorzystać z dofinansowania do pompy ciepła. Po co ten wyłom w prawie i oszukiwanie ludzi. Jeśli państwu zależy na czystym powietrzu to powinna traktować ludzi budujących swoje domy jednakowo tym bardziej, że często budowanych kosztem wielu wyrzeczeń. Skąd ten rasizm wobec nas!
Odpowiedz · UdostępnijJestem deweloperem i w naszych domach montujemy pompy ciepła już w cenie domu dla klienta. Czy przysługuje nam dotacja ? Czy jeżeli nie to czy dotacja przysługuje klientom ?
Odpowiedz · UdostępnijPanie Jakubie, dotacja do montażu pompy ciepła przysługuje klientom, pod warunkiem, że nazwisko klienta będzie figurowało w pozwoleniu na budowę.
Odpowiedz · UdostępnijDom musi też spełniać warunki dotyczące wskaźnika EP. Więcej informacji na ten temat:
https://www.czystepowietrze.eu/program-moje-cieplo
Chce zamontowac pompe ciepła, a w planach mam tez kominek. Kominek nie bedzie miał płaszcza wodnego, bedzie w nim palone drewnem od czasu do czasu w chlodniejsze dni. Czy kwalifikuje sie do dofinansowania?
Odpowiedz · UdostępnijPani Agnieszko, można ubiegać się o wsparcie do pompa ciepła, która zastąpi kopciucha. Do kominka nie uzyska Pani dotacji. Można go zamontować ze środków własnych.
Odpowiedz · UdostępnijCzy można przedłużyć czas (10 dni) na uzupełnienie wniosku?
Odpowiedz · UdostępnijProszę to ustalić w wojewódzkim funduszu.
Odpowiedz · UdostępnijPosiadam piec na pellet i mam zamiar go wymienic na pompe ciepla. Czy w takim wypadku kwalifikuje sie na dotacje?
Odpowiedz · UdostępnijPanie Grzegorzu, jeśli kocioł pelletowy poniżej klasy 5 ogrzewa dom jednorodzinny to można skorzystać z Programu Czyste Powietrze.
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
Czy jak mam zainstalowany gazowy piec kondensacyjny do CO i CUW to mogę złożyć wnioske o dofinansowanie pompy ciepła ? Kocioł gazowy kwalifikowany jest jako zasilany paliwem stałym ?
Odpowiedz · UdostępnijUżytkowanie kotła gazowego jako głównego źródła ciepła, skreśla możliwość uzyskania dotacji do pompy ciepła.
Odpowiedz · Udostępnij