PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Aktualności

30/09/2022

Dodatek dla domów ogrzewanych kotłami elektrycznymi i pompami ciepła

Rząd zapewnił wsparcie już osobom ogrzewającym domy paliwami kopalnymi, drewnem kawałkowym i peletem. Teraz ochronną tarczą zostaną objęci użytkownicy pomp ciepła i kotłów elektrycznych. Pojawi się też zachęta do oszczędzania prądu.

więcej

19/09/2022

Dodatek do peletu i innych paliw od 1 października

Prezydent podpisał ustawę o dopłatach do paliw innych niż węgiel z niektórymi poprawkami Senatu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało wzór wniosku o wypłatę dodatków, o które wnioskować będą osoby fizyczne.

więcej

25/08/2022

Jak obniżyć wskaźnik EP i otrzymać dotację do pompy ciepła w nowym domu?

Ireneusz Zborowski audytor energetyczny i doradca firmy Termodiagnostyka, doradza co należy uczynić, aby obniżyć zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną budynku.

więcej

29/07/2022

Program Ciepłe Mieszkanie – założenia słuszne, ale jak będzie z realizacją?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 1,4 mld zł na dotacje do wymiany kopciuchów, stolarki okiennej i drzwiowej oraz rekuperacji w domach wielorodzinnych. Po wsparcie należy zgłaszać się do siedziby gminy w miejscu zamieszkania.

więcej

26/07/2022

Szczegóły Programu Czyste Powietrze Plus

Od 15 lipca obowiązuje nowa opcja Programu Czyste Powietrze oferująca osobom o najniższych zarobkach do 79 tys. zł wsparcia do wymiany przestarzałego ogrzewania oraz termomodernizacji domów jednorodzinnych. Nowością jest prefinansowanie, czyli uzyskanie zaliczki na poczet zaplanowanych wydatków.

więcej

08/07/2022

Rząd zawiesił normy na węgiel – do sprzedaży trafi miał węglowy

Od 29 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska o czasowym zawieszeniu norm jakości węgla. Działanie to ma, zdaniem rządu, zwiększyć dostępność węgla dla gospodarstw domowych i małych kotłowni oraz umożliwić obniżenie jego ceny, a także dodatkowo wspomóc proces stabilizowania sytuacji na rynku i zabezpieczyć gospodarstwa domowe przed sezonem zimowym.

więcej

04/07/2022

Prefinansowanie inwestycji w Programie Czyste Powietrze+

Nie masz środków własnych na przeprowadzenie inwestycji Programu Czyste Powietrze i nikłe szanse na kredyt? Teraz możesz uzyskać nawet połowę środków jeszcze przed wykonaniem prac. Ministerstwo Klimatu ogłosiło 2 lipca częściowe prefinansowanie wymiany kopciuchów i gruntownej termomodernizacji domów jednorodzinnych.

więcej

01/07/2022

Program Ciepłe Mieszkanie od połowy lipca

Długo wyczekiwany Program Ciepłe Mieszkanie wspierający wymianę przestarzałego ogrzewania, okien i drzwi w budynkach wielorodzinnych będzie ponownie przesunięty w czasie – informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

więcej

24/06/2022

Firma Kostrzewa wnioskuje do senatu o sprawiedliwe dopłaty do opału

Nie godzimy się z nierównym traktowaniem użytkowników kotłów na paliwa stałe, co wprowadza ustawa o dopłatach do węgla. Przyjęta przez sejm ustawa całkowicie pomija właścicieli kotłów na biomasę, w tym pellet. Zapraszamy do zapoznania się z naszym wnioskiem skierowanym do Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego.

więcej

15/06/2022

Rządowe dopłaty tylko do węgla. Biomasa drzewna nadal bez wsparcia!

Po trzy tony tańszego węgla kamiennego, brykietu lub peletu węglowego w cenie do 996,60 zł za tonę będzie przysługiwało odbiorcom indywidualnym. Rząd w projekcie ustawy całkowicie pominął użytkowników kotłów na biomasę, w tym na pellet drzewny, którzy płacą za tonę paliwa ok. 2000 zł.

więcej

24/05/2022

Zapowiedź zmian w Programie Czyste Powietrze

W drugiej połowie roku można się spodziewać korzystnych zmian w Programie Czyste Powietrze – zapowiada NFOŚiGW. Mają one przede wszystkim stanowić zachętę dla osób, które złożą wniosek o wsparcie do wymiany „kopciucha” i termomodernizacji domu jednorodzinnego.

więcej

12/05/2022

Deklaracja CEEB - do kiedy mamy czas na jej wypełnienie?

Od 1 lipca 2021 r. każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest złożyć deklarację o sposobie jego ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dla budynków już istniejących właściciel lub zarządca ma na to 12 miesięcy. Dla nowo powstałych budynków termin ten wynosi 14 dni.

więcej

05/05/2022

Program Moje Ciepło – dotacje do pomp ciepła w nowych domach

Właściciele nowych domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o wsparcie do zakupu i montażu pompy ciepła. Maksymalna wysokość wsparcia to 7 tys. zł - w przypadku pompy ciepła powietrze-powietrze i powietrze-woda oraz 21 tys. zł - przy zakupie pomp gruntowych.

więcej

15/04/2022

Program Czyste Powietrze - wzrośnie wysokość dotacji

Mamy dobre wiadomości dla osób zainteresowanych skorzystaniem z Programu Czyste Powietrze. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza jeszcze w tym roku wprowadzić ułatwienia dotyczące składania wniosku oraz wycofać zapis o braku dofinansowania do kotła na pellet, gdy dom jest podłączony do sieci gazowej. Jest też zapowiedź wyższych dotacji.

więcej

13/04/2022

Program Moje Ciepło ze wsparciem do pomp ciepła w nowych domach od końca kwietnia

Zapowiadany na przełom marca i kwietnia Program Moje Ciepło ma wystartować w końcówce kwietnia. Moje Ciepło będzie pełniło funkcję uzupełniającą Programu Czyste Powietrze i wspierało Polskę w dążeniach do rozwijania tzw. zeroemisyjności w nowych domach jednorodzinnych.

więcej

11/04/2022

Nowy Program Ciepłe Mieszkanie dla domów wielorodzinnych

W połowie roku uruchomiony zostanie Program Ciepłe Mieszkanie adresowany do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych oraz wspólnot mieszkaniowych. Nowe działanie NFOŚiGW będzie wspierało m. in. wymianę ogrzewania, okien i drzwi oraz zakup i montaż rekuperacji.

więcej

04/04/2022

Co drugi wniosek o płatność w Programie Czyste Powietrze odrzucony – poznaj przyczyny

Uczestnik Programu Czyste Powietrze zgodnie z jego regulaminem powinien czekać maksymalnie 30 dni na wypłatę dotacji, licząc od dnia złożenia kompletnego wniosku. Okazuje się, że na pieniądze trzeba czekać miesiącami. Uczestnicy programu nie kryją niezadowolenia.

więcej

01/04/2022

Mój Prąd 2022 – dotacje tylko dla prosumentów rozliczających się w systemie net-billingu

Od 15 kwietnia nastąpi wznowienie Programu Mój Prąd z maksymalnym wsparciem w wysokości 20 500 zł. Sprawdź, na jaką dotację możesz liczyć.

więcej

18/03/2022

Od ponad trzech lat działamy na rzecz Programu Czyste Powietrze

Portal CzystePowietrze.eu odpowiedział na ponad 20 tys. zapytań dotyczących Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, który od 2018 r. na niespotykaną dotąd skalę wspiera poprawę jakości powietrza w Polsce.

więcej

07/03/2022

Program Czyste Powietrze – najczęściej popełniane błędy

Na podstawie najczęściej popełnianych błędów opracowana została lista podstawowych zagadnień, o których warto wiedzieć, gdy chcemy z sukcesem ubiegać się o dofinansowanie Programu Czyste Powietrze.

więcej

01/03/2022

Program Moje Ciepło – wsparcie do pomp ciepła w nowych domach już od wiosny

Budujesz dom? Potrzebujesz wsparcia do ogrzewania? Niebawem wystartuje Program Moje Ciepło oferujący korzystne dotacje do pomp ciepła w nowych domach energooszczędnych.

więcej

21/02/2022

Ulga termomodernizacyjna 2022 - sprawdź, co możesz odpisać

Dnia 1 stycznia 2022 r. z listy materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które można odpisać w ramach ulgi termomodernizacyjnej wykreślono kotły na ekogroszek.

więcej

18/02/2022

Program Stop Smog dla najmniej zamożnych właścicieli domów jednorodzinnych

Kilkanaście samorządów w tym. m.in. Kraków, Rybnik i Pszczyna przystąpiło do tej pory do Programu Stop Smog wspierającego wymianę bądź likwidację nieefektywnych źródeł ciepła oraz termomodernizację w domach jednorodzinnych. Program jest realizowany przez gminy lub związki międzygminne.

więcej

14/02/2022

Obniżenie VAT na pellet coraz bliżej?

Kotły na pellet są drugim po kotłach gazowych najchętniej wybieranym źródłem ciepła w Programie Czyste Powietrze. Rząd jednak całkowicie pominął paliwo pelletowe w tarczy antyinflacyjnej 2.0, która obniżyła VAT na paliwa kopalne – gaz ziemny i węgiel kamienny.

więcej

28/01/2022

Program Ciepłe Mieszkanie dla budynków wielorodzinnych już od wiosny!

Wiosną tego roku uruchomiony zostanie Program Ciepłe Mieszkanie wspierający wymianę przestarzałego ogrzewania, okien i drzwi w budynkach wielorodzinnych –  zapowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

więcej

25/01/2022

Od 25 stycznia dotacje Czystego Powietrza rosną do 90%

Wystartowała trzecia część Programu Czyste Powietrze adresowana do osób najmniej zamożnych z dotacjami do wymiany ogrzewania i termomodernizacji obejmującymi nawet 90% wydatków.

więcej

12/01/2022

Sprawdź, do kiedy musisz zlikwidować kopciucha w swoim domu

Coraz mniej czasu pozostało właścicielom pozaklasowych urządzeń grzewczych na gruntowną modernizację domowej kotłowni. Do tej pory 14 województw objęto uchwałami antysmogowymi, które regulują czas rezygnacji z nieefektywnego źródła ciepła. Jeszcze dwa samorządy wojewódzkie nie podjęły jak dotąd stosownych uchwał.

więcej

10/01/2022

Cena gazu 2022 – za błękitne paliwo zapłacimy dużo więcej, za dwa lata grożą nam niekontrolowane podwyżki!

Nowy rok przywitaliśmy podwyżkami cen gazu. Odbiorcy indywidualni od stycznia zapłacą średnio o 54 % więcej za błękitne paliwo.

więcej

30/12/2021

Program Czyste Powietrze – co przyniesie rok 2022?

Ministerstwo Klimatu zapowiada zmiany w Programie Czyste Powietrze. Najważniejsza to nowy poziom dofinansowania dla osób o najniższych dochodach z maksymalnym wsparciem do 90% kosztów kwalifikowanych (69 tys. zł). Mają się też pojawić dotacje w budynkach wielorodzinnych, oraz zupełnie nowy program Moje Ciepło dla domów nowo budowanych.

więcej

23/12/2021

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać w gminie Choczewo na Pomorzu

Coraz bliżej do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W wyniku analiz środowiskowych i lokalizacyjnych prowadzonych od 2017 r. wybrano gminę Choczewo jako preferowaną i bezpieczną dla mieszkańców oraz środowiska lokalizację budowy reaktora jądrowego.

więcej

15/12/2021

Program Czyste Powietrze - dotacja pokryje 90% kosztów kwalifikowanych i będzie płatna z góry!

Od 1 stycznia 2022 r. osoby o najniższych dochodach uzyskają nawet 90% dofinansowanie do wymiany przestarzałego ogrzewania i docieplenia domu. Dotację ma być łatwiej rozliczyć, a fundusze mają być wypłacane przed inwestycją.

więcej

14/12/2021

Bank Światowy udzieli Polsce pożyczki na Czyste Powietrze

Nie zabraknie środków na realizację Programu Czyste Powietrze w najbliższym czasie. Bank Światowy pożyczy Polsce 250 milionów euro na poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej. Jest jednak warunek – program ma być efektywny, lepiej wspierać najuboższych i pozyskać więcej banków do współpracy.

więcej

09/12/2021

Oblicz wysokość dotacji programu Czyste Powietrze

Za pomocą kalkulatora dotacji szybko sprawdzisz, na jak wysokie wsparcie możesz liczyć w Programie Czyste Powietrze. Wystarczy wpisać wartości zadań kwalifikujących się do dofinansowania, aby uzyskać dane o wysokości dotacji.

więcej

03/12/2021

Czyste Powietrze od 1 stycznia bez węgla

Dobiega końca okres finansowania kotłów na węgiel z Programu Czyste Powietrze. Rząd wycofuje dotacje do ogrzewania węglem od 1 stycznia 2022.

więcej

24/11/2021

Górny Śląsk kolejny raz liderem Programu Czyste Powietrze

Od 1 stycznia 2022 r. w województwie śląskim i podkarpackim będzie obowiązywał całkowity zakaz używania kopciuchów. W obu województwach tempo wymiany przestarzałych urządzeń grzewczych jest całkowicie odmienne. Na Górnym Śląsku - największe w Polsce, natomiast na Podkarpaciu – bardzo wolne.

więcej

19/11/2021

Nowe prawo uderzy we właścicieli fotowoltaiki

Od kwietnia 2022 roku ma zniknąć atrakcyjny system opustów dla właścicieli fotowoltaiki. Zielona energia ze słońca przestanie być tak opłacalna, jak do tej pory.

więcej

16/11/2021

Dopłaty do pomp ciepła w nowych domach – zapowiedź programu Moje Ciepło

Mamy dobrą wiadomość dla właścicieli nowych domów energooszczędnych – w przyszłym roku rusza nabór do nowego programu Moje Ciepło z dotacjami do pomp ciepła. Będzie można uzyskać dofinansowanie do 21 tyś. zł.

więcej

05/11/2021

Ogrzewanie gazem znacznie podrożeje

Na globalnych rynkach rosną ceny paliw kopalnych, w efekcie płacimy coraz wyższe rachunki za gaz. Wygodne ogrzewanie gazowe staje się coraz mniej opłacalne. Podwyżki, zapowiedzi wielu kolejnych i uwolnienie cen gazu dla gospodarstw domowych od 1 stycznia 2024 r. mogą wywołać masowy odwrót od ogrzewania gazem ziemnym.

więcej

06/10/2021

„Smogowa Studniówka” w woj. śląskim

Na katowickim Spodku ukazał się ostatnio komunikat o treści: “Wymień stary kocioł – zostało tylko 100 dni!”. Akcja „Smogowa Studniówka” zorganizowana przez aktywistów Polskiego Alarmu Smogowego miała za zadanie przypomnieć mieszkańcom o obowiązku wymiany kopciuchów.

więcej

01/10/2021

Bank BNP Paribas uruchomił kredyt Czyste Powietrze

Bank BNP Paribas w poniedziałek, 27 września 2021 r. udostępnił swoim klientom możliwość wnioskowania o kredyt w ramach programu „Czyste Powietrze”. Właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub lokali wydzielonych w takich domach, którzy zdecydują się wymienić źródła ciepła, mogą liczyć na dotację sięgającą 37 000 złotych.

więcej

14/09/2021

Dolny Śląsk – w październiku znów możliwa wymiana kopciuchów w budynkach wielorodzinnych

Na początku października na Dolnym Śląsku startuje trzecia odsłona pilotażu Programu Czyste Powietrze dla domów wielorodzinnych.

więcej

03/09/2021

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska promocję Czystego Powietrza powierzy podmiotom zewnętrznym

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otwiera 6 września nabór wniosków na szeroko zakrojone kampanie promujące wśród Polaków program Czyste Powietrze. Budżet konkursu – ogłoszonego w ramach programu Edukacja ekologiczna – to 6,6 mln zł.

więcej

24/08/2021

Ostatni dzwonek dla gmin na przystąpienie do programu Czyste Powietrze

Polacy mogą już liczyć na pomoc urzędników gminnych przy wypełnianiu wniosków do Programu Czyste Powietrze. Już prawie 2 000 gmin spośród 2 085 funkcjonujących w granicach RP przystąpiło do programu Czyste Powietrze.

więcej

19/08/2021

Przyznano już 1,8 mld dotacji z programu Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze od blisko trzech lat pomaga Polakom w wymianie przestarzałego ogrzewania i docieplaniu domów. Odkąd uproszczono reguły uczestnictwa, zachęcono gminy do współpracy i wzmocniono przekaz ważnych informacji Czyste Powietrze zaczęło lekko przyspieszać.

więcej

28/07/2021

Przerwa w wydawaniu zaświadczeń o dochodach w GOPS−ach

Zbliża się coroczna przerwa w wydawaniu przez gminy zaświadczeń o dochodach dla osób fizycznych, które uzyskują dochody z gospodarstwa rolnego.

więcej

08/07/2021

Ruszyła obowiązkowa ewidencja źródeł ciepła

Od 1 lipca mamy obowiązek zgłaszania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków informacji dotyczących sposobu ogrzewania naszego domostwa. Deklarację wypełniają właściciele i zarządcy budynków.

więcej

30/06/2021

Nawet 12 tys. zł dotacji do kotła na pelet – już od 1 lipca!

Od 1 lipca 2021 r. możliwe jest ubieganie się o wyższe niż dotychczas wsparcie na zakup i montaż kotła na pelet w ramach Programu Czyste Powietrze. To szansa na dotację do 9 000 zł (nie więcej niż 45% poniesionych kosztów) w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym dotacja ta wynosi do 12 000 zł (nie więcej niż 60% kosztów). Aby uzyskać takie dofinansowanie należy zakupić urządzenie legitymujące się obniżoną emisją zanieczyszczeń.

więcej

11/06/2021

Większość gmin wypełni wniosek do Czystego Powietrza

Zamierzasz skorzystać z Programu Czyste Powietrze? Warto sprawdzić, czy Twój ratusz lub urząd gminy zgłosił udział w realizacji programu, świadczy usługi doradcze oraz pomaga przy wypełnianiu wniosków.

więcej

01/06/2021

Czyste Powietrze bez kotłów na węgiel

Zgodnie z zaleceniami Komisji UE rząd zdecydował o wycofaniu z programu Czyste Powietrze wsparcia dla kotłów c.o. na węgiel. Zmiana wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r. Więcej osób niezamożnych uzyska też podwyższone dotacje do wymiany ogrzewania i docieplenia domów.

więcej

23/04/2021

Program Mój Prąd 3.0 na nowych zasadach

Od 1 lipca ma wystartować nowy nabór do programu Mój Prąd. Wersja 3.0 przewiduje m.in. rozszerzenie zakresu programu o punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła/chłodu. Nie wiadomo jeszcze czy dofinansowanie utrzyma się na dotychczasowym poziomie.

więcej

19/03/2021

Preferencyjny kredyt na Czyste Powietrze od czerwca

Dziewięć banków wprowadzi ścieżkę kredytową na inwestycje z programu Czyste Powietrze. Udzielane kredyty będą objęte gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki gwarancjom BGK banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji m.in. przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

więcej

10/03/2021

Uwolnienie cen gazu od 2024 roku. Likwidacja kotłowni gazowych do 2050 r.

Jedną z opcji rządowego programu Czyste Powietrze jest uzyskanie dotacji do wymiany kopciucha na kocioł na gaz ziemny. Czy inwestowanie w ogrzewanie gazowe ma sens, skoro pojawiły się zapowiedzi gwałtownego wzrostu cen gazu dla indywidualnego odbiorcy w ciągu kilku najbliższych lat. Nie bez znaczenia jest również to, że kraje UE w tym Polska, będą zobowiązane do likwidacji kotłowni gazowych w ciągu kilku najbliższych dekad.

więcej

17/02/2021

Badanie UOKiK potwierdza: kotły KOSTRZEWA zgodne z europejskimi normami

Wielu producentów kotłów c.o. wprowadzało w błąd konsumentów, sprzedając urządzenia niespełniające obowiązującej dyrektywy ekoprojektu. Kontrola UOKiK potwierdziła rzetelność producencką marki Kostrzewa.

więcej

11/02/2021

Banki nowymi partnerami programu „Czyste Powietrze”

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka uruchomił nabór banków do współpracy przy wdrażaniu programu „Czyste Powietrze”.

więcej

21/01/2021

Czysta Polska i Czyste Powietrze

Już ponad 200 tysięcy Polaków jest członkami Stowarzyszenia Czysta Polska zainicjowanego przez właściciela Polsatu Zygmunta Solorza. Blisko 200 tysięcy rodzin skorzystało z rządowego programu Czyste Powietrze wymieniając przestarzałe ogrzewanie i termomodernizując swoje domy.

więcej

04/01/2021

Lista ZUM od 15 lutego JEDYNĄ obowiązującą

Beneficjenci programu Czyste Powietrze mają do dyspozycji nową listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) spełniających wymagania techniczne określone w rządowym programie Czyste Powietrze.

więcej

27/11/2020

Polskie powietrze TRUJE najmocniej w Europie

Raport Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA) nie pozostawia wątpliwości – nasze powietrze pod względem zawartości rakotwórczego benzo(a)pirenu jest najbardziej toksyczne w Europie.

więcej

30/10/2020

KALKULATOR DOTACJI - oblicz wysokość dofinansowania

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił na potrzeby programu Czyste Powietrze 2.0 kalkulator dotacji. Narzędzie uwzględniające poziom dofinansowania jest dostępne na stronie www.czystepowietrze.gov.pl/­kalkulator-dotacji.

więcej

23/10/2020

Wystartował podwyższony poziom dofinansowania w programie Czyste Powietrze

Po półrocznym oczekiwaniu Polacy o niższych dochodach mogą wreszcie wnioskować do programu Czyste Powietrze o wsparcie wymiany przestarzałego ogrzewania i docieplenia domów jednorodzinnych. 21 października ruszył nabór wniosków do tzw. podwyższonego poziomu dofinansowania, zreformowanej w maju wersji programu.

więcej

01/10/2020

Województwo pomorskie z uchwałami antysmogowymi

Większa część terytorium kraju objęta została uchwałami antysmogowymi. Ostatnio, tj. 28 września 2020 r., uchwały antysmogowe podjęli radni sejmiku województwa pomorskiego. Bez „antysmogówek” pozostały jedynie: warmińsko­−mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i opolskie.

więcej

31/08/2020

Sprawdź, czy w twojej gminie jest punkt konsultacyjny Programu Czyste Powietrze

Wiele osób, mimo uproszczenia zasad programu Czyste Powietrze, ma problem z wypełnieniem wniosku. Pomoc można uzyskać w 603 gminach oraz poprzez portal CzystePowietrze.eu.

więcej

19/08/2020

Będzie obowiązek wpisania urządzenia grzewczego do centralnej ewidencji

Rząd planuje utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, będącej informatycznym narzędziem do identyfikowania źródeł niskiej emisji.

więcej

12/08/2020

Wszystkie urządzenia i materiały do Czystego Powietrza na jednej liście

Od 2021 r. do programu Czyste Powietrze kwalifikowane będą tylko materiały i urządzenia wpisane do bazy lista-zum.ios.edu.pl.

więcej

07/08/2020

Kontrola PIH wykazała - kotły KOSTRZEWA lepsze niż to wynika z certyfikatu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kontroluje urządzenia grzewcze krajowych producentów pod kątem spełniania wymogów tzw. ekoprojektu, obowiązującego od stycznia 2020 r. Przedstawiamy rezultaty kontroli przeprowadzonej niedawno u jednego z wiodących producentów urządzeń grzewczych na biomasę.

więcej

20/07/2020

Kalkulator wyliczy grubość izolacji do programu Czyste Powietrze

Jakiej grubości warstwę izolacyjną należy zastosować, aby spełnić wymogi regulaminu Programu Czyste Powietrze i uzyskać dotację do termomodernizacji domu – o to często pytają użytkownicy portalu CzystePowietrze.eu.

więcej

03/07/2020

Miał węglowy nielegalny

Od 1 lipca obowiązują nowe normy jakości węgla zakazujące sprzedaży detalicznej miału węglowego o bardzo niskiej jakości. W sprzedaży wciąż pozostaje miał o wyższych parametrach jakościowych.

więcej

24/06/2020

Milowy krok do Czystego Powietrza zagrożony?

Nowe normy jakości węgla, eliminujące ze sprzedaży najgorsze gatunki miału węglowego, będą obowiązywały od 1 lipca 2020 r. po dwuletnim zamrożeniu wywołanym protestami spółek węglowych oraz sprzedawców węgla.

więcej

15/06/2020

E−wnioski do programu Czyste Powietrze

10 czerwca 2020 r. uruchomiona została internetowa ścieżka składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. E-wnioski są dostępne w serwisie gov.pl.

więcej

05/06/2020

Czyste Powietrze Wersja 2.0. Sprawdź wysokość dofinansowania

Program Czyste Powietrze oferuje dwa poziomy dofinansowania - podstawowy (wnioskodawca zamożniejszy, którego roczne wynagrodzenie brutto nie przekracza 100 tys. zł) oraz podwyższony (wnioskodawca uboższy - średni miesięczny dochód na osobę wynosi poniżej 1 564 zł lub 2 189 w przypadku osób samotnych).

więcej

18/05/2020

O to pytacie najczęściej - wersja 2.0

Portal CzystePowietrze.eu odpowiedział na ponad 2000 pytań dotyczących rządowego Programu Czyste Powietrze. Zainteresowanie uzyskaniem dotacji do ogrzewania i termomodernizacji jest bardzo duże.

więcej

15/05/2020

Czyste Powietrze wersja 2.0 – start!

15 maja startuje nowa wersja programu Czyste Powietrze. Po kilkunastu miesiącach funkcjonowania programu bardzo skomplikowany wniosek wreszcie uległ uproszczeniu, zmieniły się zasady dofinansowania urządzeń grzewczych i termomodernizacji, skrócono też czas rozpatrywania wniosków.

więcej

13/05/2020

Czyste Powietrze wersja 2.0 tylko dla domów istniejących

Z najnowszej wersji programu Czyste Powietrze realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skreślone zostało wsparcie dla właścicieli domów nowo budowanych. Od 15 maja program obejmuje jedynie domy istniejące.

więcej

04/05/2020

Czyste Powietrze wersja 2.0 od 15 maja

Uproszczona wersja programu Czyste Powietrze startuje 15 maja. Do współpracy w realizacji zamierzeń zaproszono gminy, banki, PGNiG oraz Polski Alarm Smogowy.

więcej

30/04/2020

Gaz z ograniczonym wsparciem Unii Europejskiej

Europejski Bank Inwestycyjny nie będzie wspierał inwestycji w rozwój energetyki wykorzystującej paliwa kopalne, w tym gaz ziemny. Polecamy zapoznanie się z opinią Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej w sprawie zmian w finansowanie energetyki przez Unię Europejską, zaprezentowaną w rozmowie z dziennikarzem portalu aleBank.pl.

więcej

27/03/2020

Ulga termomodernizacyjna − warto skorzystać!

W związku z wieloma zapytaniami dotyczącymi ulgi termomodernizacyjnej, przypominamy że ulga i program Czyste Powietrze to dwie odrębne możliwości.

więcej

27/03/2020

Koronawirus opóźnia zmiany w Czystym Powietrzu

Epidemia koronawirusa opóźni wejście w życie nowej wersji rządowego programu Czyste Powietrze – zapowiedział na łamach „Rzeczpospolitej” prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Piotr Woźny. Termin wprowadzenia zmian ma zostać ogłoszony po Wielkanocy.

więcej

20/03/2020

Fundusze norweskie na termo­modernizację szkół

Ministerstwo Klimatu ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie projektów na Poprawę efektywności energetycznej w budynkach szkolnych finansowanych ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

więcej

29/02/2020

Audiobooki o Czystym Powietrzu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił cykl bezpłatnych audiobooków związanych z tematyką czystego powietrza. W ogólnodostępnej aplikacji mobilnej Audioteki można już posłuchać pierwszego audiobooka. Kolejne są w przygotowaniu.

więcej

28/02/2020

Fundusze Norweskie dla miejskich systemów grzewczych i szkół

Celem ogłoszonego w lutym Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu jest złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmiany klimatyczne. Całkowity budżet Programu wynosi 164,7 mln euro, z których 140 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG, a 24,7 mln euro wkład krajowy. Program jest kontynuacją programów środowiskowych wdrażanych przy wsparciu dwóch poprzednich edycji Funduszy Norweskich i EOG.

więcej

28/02/2020

Program Czyste Powietrze ma przyspieszyć

Wnioski o dofinansowanie do Programu Czyste Powietrze będą rozpatrywane szybciej niż dotychczas – zapowiada prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Piotr Woźny. – Stanie się to za sprawą uproszczenia procedury aplikowania o dotację oraz rozpatrywania wniosków.

więcej

09/01/2020

„Zielone Ciepło” poświęcone programowi Czyste Powietrze

To nie przypadek, że najnowsze wydanie magazynu Zielone Ciepło prawie w całości poświęcone zostało Programowi Priorytetowemu Czyste Powietrze realizowanemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czyste Powietrze to największy program adresowany do właścicieli domów jednorodzinnych zainteresowanych modernizacją przestarzałego ogrzewania oraz dociepleniem budynków.

więcej

13/12/2019

Alarmy smogowe będą częstsze

Powoli gonimy Europę pod względem standardów reagowania alarmem na wzrost zanieczyszczenia powietrza. Mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych regionów kraju będą częściej alarmowani o podwyższonych stężeniach pyłu w powietrzu. Ministerstwo Środowiska zaostrzyło tej jesieni zasady alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza spełniając częściowo postulaty Ministerstwa Zdrowia oraz Polskiego Alarmu Smogowego.

więcej

20/11/2019

Trudy przecierania dotacyjnego szlaku za nami!

Ewa i Daniel Ejsmontowie ze wsi Skandawa skorzystali z programu Czyste Powietrze. Duży poniemiecki dom, w którym mieszkają wraz z liczną rodziną wreszcie jest dobrze ogrzany.

więcej

06/11/2019

Uwaga! Wysokie kary za sprzedaż kopciuchów

Inspekcja Handlowa zyskała konkretne uprawnienia w walce z handlem kotłami na paliwo stałe niespełniającymi ustawowych wymogów emisyjnych. Takie narzędzia daje nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy O inspekcji handlowej, podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowe przepisy wprowadzają surowe kary finansowe za handel kopciuchami oraz zakaz importu nielegalnych urządzeń.

więcej

17/09/2019

Banki partnerem programu Czyste Powietrze?

Rządowy program Czyste Powietrze może przyspieszyć dzięki współpracy z bankami. Aby poprawa jakości powietrza stała się odczuwalna, należy realizować kilkaset tysięcy wymian przestarzałych urządzeń rocznie, a nie jak do tej pory - około kilkudziesięciu tysięcy. Istnieje również potrzeba uproszczenia procedury składania wniosków, z którymi nie radzą sobie Polacy, a także szerszego wsparcia udzielanego przez lokalne samorządy.

więcej

15/03/2019

Luka prawna dla sprzedaży kopciuchów zlikwidowana

Od 11 marca obowiązuje zakaz sprzedaży kopciuchów – dzięki nowelizacji rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego z 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe.

więcej

11/03/2019

UWAGA! Od 2020 roku brak dotacji do ogrzewania w domach nowo budowanych

Budujesz dom? Tylko w tym roku można jeszcze ubiegać się o dotację do zakupu i montażu urządzeń grzewczych w ramach programu rządowego Czyste Powietrze. Od roku 2020 takie dotacje zostaną wstrzymane dla domów w budowie.

więcej

31/01/2019

Grażyna Wolszczak pozywa Skarb Państwa

Działania państwa polskiego w zakresie poprawy jakości powietrza są zbyt powolne, tysiące Polaków choruje i umiera z powodu smogu. Już niebawem ta opieszałość może drogo kosztować Skarb Państwa – oto po raz pierwszy w historii państwo przegrało z obywatelem w kwestii jakości powietrza.

więcej

08/01/2019

UE krytykuje Czyste Powietrze i dotacje do pieców na węgiel

Miały być 103 mld na walkę ze smogiem, ale Komisja Europejska już zapowiedziała: nie będziemy finansować pieców na węgiel, nawet tych nowoczesnych. Program Czyste Powietrze pójdzie z dymem?

więcej

02/01/2019

Banksy namalował dziecko jedzące brudny śnieg

Mural słynnego artysty ulicznego o pseudonimie Banksy zwrócił uwagę całego świata na problemy małej walijskiej miejscowości Port Tabot, gdzie mieszkańcy są podtruwani zanieczyszczeniami emitowanymi przez miejscową hutę żelaza.

więcej

20/12/2018

Smog po polsku

W grudniu pamiętamy o ofiarach londyńskiego smogu. Trująca mgła pozbawiła życia 12 tysięcy osób, wśród których były dzieci i osoby w podeszłym wieku… 4 tysiące zginęły w ciągu pięciu dni, pozostali zmarli wskutek chorób dróg oddechowych. Tragedia sprzed 66 lat przypomina o tym, jak niebezpieczne jest przestarzałe ogrzewanie.

więcej

13/12/2018

Pellet to eko–paliwo bez kleju

Czy pellet faktycznie jest paliwem ekologicznym? Czymś przecież trzeba te trociny skleić…
Takie pytanie otrzymaliśmy od mieszkanki Miłek k. Giżycka – pani Barbary. Emerytka jest zdania, że bez kleju, który sklei trociny, wyprodukowanie tego rodzaju paliwa jest niemożliwe.

więcej

23/11/2018

Dbałość o Czyste Powietrze kształtujmy od małego!

Co najmocniej wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy? Ktoś powie – ekonomia i uregulowania prawne, ktoś inny – dostęp do dobrego opału, a opornych odtruwaczy należy karać odpowiednio wysokimi mandatami. To wszystko może być istotne, ale najważniejsza jest świadomość tego, w jaki sposób ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

więcej

22/11/2018

Nie oglądaj się na alarmy smogowe – sam sprawdź powietrze!

Krakowski Alarm Smogowy słusznie zwrócił ostatnio uwagę na problem niefrasobliwości urzędniczej przy określaniu stopnia zagrożenia smogowego. Określenia typu stan umiarkowany, bądź –dostateczny w przypadku, gdy norma dobowa szkodliwego dla zdrowia pyłu PM10 została przekroczona blisko 3-krotnie, wydaje się dużą lekkomyślnością.

więcej

16/11/2018

Pelet - dobre, bo polskie i bezsmogowe

Góralu, Ślązaku, Krakowiaku… Polaku! Całe lata paliłeś czarnym jak smoła węglem, rąbałeś drewno. Zamień kopalnianego smoga na czysty pelet! Szybko polubisz nowy sposób ogrzewania domu. Będzie czysto, ciepło i tanio… Otwórz worek z peletem. Co czujesz? Tak pachnie las… Spokojnie, nikt nie powala dwustuletnich dębów dla Twojej wygody.

więcej

31/10/2018

Mamy najgorsze powietrze w Europie! Czyste Powietrze uwolni nas od smogu?

Polacy długo czekali na systemowe rozwiązanie problemu zanieczyszczonego powietrza. Niektórzy stracili cierpliwość i postanowili domagać się od państwa odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu spowodowany smogiem. Kilka miesięcy temu grupa artystów pozwała Skarb Państwa za smog. Teraz organizowany jest nabór do pozwu zbiorowego. Więcej na stronie akcji pozywamsmog.eu.

więcej