PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Aktualności

10/07/2024

Nowe terminy w programie „Ciepłe Mieszkanie”

Wprowadzono modyfikacje w programie „Ciepłe Mieszkanie”, przedłużając okres zawierania umów między Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) a gminami z 30 czerwca 2024 r. do 30 września 2024 r. Ta zmiana pozwoli na realizację programu we wszystkich 16 WFOŚiGW oraz u wszystkich gmin-beneficjentów, które złożyły wnioski o dofinansowanie.

więcej

03/07/2024

Nowe koszty ogrzewania domów jednorodzinnych po zmianie cen prądu i gazu

Przystępując do budowy domu lub modernizując kotłownię warto zorientować się, jakie będą roczne koszty ogrzewania budynku w zależności od standardu energetycznego domu WT oraz rodzaju zastosowanego paliwa.

więcej

26/06/2024

Zakaz kopciuchów: uchwały antysmogowe już w większości województw

Od 1 lipca 2024 woj. dolnośląskie dołączy do regionów objętych uchwałą antysmogową. Sprawdź swoją lokalizację pod kątem wymogów antysmogowych.

więcej

18/06/2024

Kotły na biomasę zdetronizowały pompy ciepła w Programie "Czyste Powietrze"

Niemal co drugie urządzenie grzewcze wybierane w Programie "Czyste Powietrze" to kocioł na biomasę – kocioł pellet lub kocioł zgazowujący drewno.

więcej

14/06/2024

Zmiany w programie Czyste Powietrze: Lista ZUM obowiązkowa od czerwca

Od 14 czerwca 2024 roku, aby uzyskać dotację na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet w ramach programu "Czyste Powietrze", konieczne będzie wybranie urządzenia z listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM).

więcej

07/06/2024

Program Czyste Powietrze - o co pytacie najczęściej

Każdego dnia na forum strony CzystePowietrze.eu pada wiele pytań dotyczących wnioskowania i realizacji Programu Czyste Powietrze. Prezentujemy odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania.

więcej

03/06/2024

IGU OZE wspiera manifest polskich producentów pomp ciepła

Polscy producenci pomp ciepła podjęli decyzję o wystąpieniu z Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), wyrażając swoje niezadowolenie wobec działań, które uznali za niekorzystne dla krajowego rynku oraz beneficjentów programu "Czyste Powietrze". Wsparcie dla ich manifestu wyraziła organizacja IGU OZE, podkreślając istotność podjętych kroków.

więcej

20/05/2024

Lista ZUM: Dłuższy czas na badania techniczne pomp ciepła

Producenci i importerzy pomp ciepła z europejskimi znakami jakości dostają więcej czasu na dostosowanie się do wymogów programu "Czyste Powietrze". Termin dostarczenia wymaganych badań technicznych został przedłużony do 31 grudnia 2024 r., co umożliwi wpisanie tych urządzeń na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Dzięki temu użytkownicy programu będą mieli szeroki wybór pomp ciepła, kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet, które od 14 czerwca br. muszą pochodzić z listy ZUM.

więcej

30/04/2024

Ponad jedna trzecia gmin przystąpiła do Programu Ciepłe Mieszanie

Czy dostanę dotację do wymiany kopciucha w bloku lub kamienicy – o to pytacie każdego dnia na forum CzystegoPowietrza.eu. - Nie każdy ma szansę ubiegania się o dotację, ponieważ jedynie 886 gmin z 2477 przystąpiło do programu. To umowa gmin z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska jest przepustką do uzyskania środków na inwestycję w budynku wielorodzinnym.

więcej

22/04/2024

Nowe zasady w Programie „Czyste Powietrze” od 22 kwietnia 2024 roku

Od 22 kwietnia 2024 roku w życie wchodzą nowe zasady w Programie „Czyste Powietrze”. Kluczowe zmiany obejmują obowiązkową listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), możliwość uzyskania najwyższego dofinansowania tylko raz, precyzyjne regulacje dotyczące prefinansowania oraz pełnomocnictw, a także wzmocnienie budżetu funduszami europejskimi.

więcej

20/03/2024

Eksperci i politycy o wycofywaniu gazu wiedzieli od kilku lat

Od dawna znane są zamiary Unii Europejskiej dotyczące ograniczeń i wycofania stosowania paliw kopalnych do ogrzewania domów. Wbrew temu media promują następujący obraz – UE znów coś wymyśliła, jesteśmy zaskoczeni, to zamach na suwerenność Polski…

więcej

05/03/2024

Uchwały antysmogowe w Polsce

Uchwały antysmogowe to regulacje prawne mające na celu poprawę jakości powietrza w danych województwach, określające m. in. terminy wymiany urządzeń grzewczych. Obecnie zakaz używania kopciuchów obowiązuje w 6 województwach. Sprawdź, do kiedy należy wymienić kopciucha w twoim województwie.

więcej

05/02/2024

Ogrzewasz dom węglem, gazem lub olejem? Zapłacisz nawet 1500 zł podatku od emisji

Od 1 stycznia 2027 r. europejski system handlu uprawnieniami do emisji ETS 2 obejmie również indywidualne gospodarstwa domowe. Zaowocuje to obowiązkiem ponoszenia opłaty przez właścicieli domostw i mieszkań ogrzewanych paliwami kopalnymi – gazem ziemnym i LPG, węglem i olejem opałowym.

więcej

02/02/2024

Wznowienie wypłat dotacji w Programie Czyste Powietrze

Wznowiono wypłaty dotacji dla beneficjentów z Programu Czyste Powietrze, jednocześnie uregulowano wszelkie zaległe płatności - ogłosiła dnia 31 stycznia minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska. Obecnie trwają prace nad zapewnieniem stabilnego finansowania programu na kolejne lata, a także prowadzone są konsultacje w celu usprawnienia programu. Rozpoczęto dialog z Bankiem Światowym i organizacjami pozarządowymi w sprawie poprawy efektywności programu.

więcej

05/01/2024

Uchwały antysmogowe 2024 - koniec ery kopciuchów

Od 1 stycznia 2024 roku, siedem polskich województw wprowadziło zakaz korzystania z kopciuchów - przestarzałych pieców węglowych niespełniających norm emisji. To krok w stronę poprawy jakości powietrza, ale wyzwania nadal są ogromne.

więcej

04/01/2024

Czyste Powietrze 2024 - zmiany w programie

Beneficjenci wnioskują w styczniu 2024 r. do Programu Czyste Powietrze na zasadach obowiązujących w ubiegłym roku. NFOŚiGW zapowiada jednak zmiany w regulaminie programu w pierwszym kwartale 2024.

więcej

11/12/2023

Rewolucyjne zmiany w ogrzewaniu budynków: UE pracuje nad zakazem dla gazu i węgla

7 grudnia 2023 r. Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie zmiany dyrektywy budynkowej, kierując się ku ograniczeniu emisji z sektora budownictwa. Nowe prawo, mające wprowadzić rewolucyjne zmiany, oczekuje na formalne przyjęcie po osiągnięciu porozumienia.

więcej

29/11/2023

„Mój Prąd” również dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze”

Osoby, które otrzymały już wsparcie finansowe do mikroinstalacji fotowoltaicznych z innych źródeł publicznych, w tym z Programu Czyste Powietrze lub programów oferowanych przez samorządy, mają możliwość ubiegać się o środki z budżetu Programu Mój Prąd na dodatkowe urządzenia współpracujące z fotowoltaiką.

więcej

06/11/2023

Wybierz ogrzewanie na swoją kieszeń

Przystępując do budowy domu lub modernizując kotłownię warto zorientować się, jakie będą roczne koszty ogrzewania budynku w zależności od standardu energetycznego domu WT oraz rodzaju zastosowanego paliwa.

więcej

16/10/2023

Nie wszystkie pompy do Programu Czyste Powietrze

Uporządkowanie rynku pomp ciepła, jasne zasady kwalifikacji urządzeń do Programu Czyste Powietrze. Wszystko po to, by w polskich domach pracowały urządzenia wysokiej jakości.

więcej

29/09/2023

Półmetek Programu Czyste Powietrze

Mija pięć lat od uruchomienia Programu Czyste Powietrze – największej proekologicznej inicjatywy w polskiej historii, która służy skutecznej walce ze smogiem oraz poprawie efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

więcej

19/09/2023

Straż miejska zyskuje nowe uprawnienia: grzywna za brak wpisu do CEEB

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje zmiany przepisów, które rozszerzą uprawnienia straży miejskiej. W wyniku tych zmian straż miejska będzie miała prawo wizytować mieszkania i nakładać grzywny na właścicieli nieruchomości, którzy nie posiadają wpisu w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

więcej

06/09/2023

Nowy nabór do Programu Ciepłe Mieszkanie

Sprawdź, jak uzyskać korzystne wsparcie do wymiany kopciuchów, okien i drzwi oraz modernizacji instalacji CO i CWU w budynkach wielorodzinnych. Z końcem września wystartuje druga edycja Programu Ciepłe Mieszkanie.

więcej

07/08/2023

Ogrzewanie na pellet wolne od nowego podatku

Od 2027 r. właściciele domów ogrzewanych węglem zapłacą podatek od stosowania paliw kopalnych. Restrykcje finansowe nie będą dotyczyły biomasy drzewnej.

więcej

07/08/2023

Za rok duża zmiana w prawie energetycznym

W lipcu 2024 roku wejdzie w życie ustawa nowelizująca prawo energetyczne. Będzie to największa zmiana na rynku energetycznym od czasu jego liberalizacji w 2007 roku.

więcej

28/07/2023

Uwaga! Nieuczciwi akwizytorzy pomp ciepła i sprzedawcy powołujący się na NFOŚiGW

Publikujemy komunikat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie nieuczciwych podmiotów i wykonawców inwestycji finansowanych z funduszy Programu Czyste Powietrze. Warto zapoznać się z informacją i wystrzegać się oszustów.

więcej

14/06/2023

Zmiana w Programie Czyste Powietrze

Od 1 lipca w Programie Czyste Powietrze wsparcie w zakresie urządzeń na biomasę drzewną będzie dotyczyło jedynie kotłów c.o. o podwyższonym standardzie.

więcej

19/05/2023

Mój Prąd 5.0 - dotacje do pomp ciepła i fotowoltaiki

Wsparcie z Programu Mój Prąd 5.0 obejmuje dopłaty dla fotowoltaiki, magazynu energii, pompy ciepła w różnych konfiguracjach, systemu zarządzania energią i kolektorów słonecznych. Maksymalna wartość dofinansowania to 58 tys. zł.

więcej

23/03/2023

Kocioł na pellet z buforem - jak otrzymać wyższą dotację?

NFOŚiGW ogłosił w marcu nową interpretację regulaminu Programu Czyste Powietrze, która pozwala na uzyskanie jeszcze korzystniejszego dofinansowania do kotłowni na pellet.

więcej

27/12/2022

Koniec blokady na kotły na pellet w Programie Czyste Powietrze

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od nowego roku zapali zielone światło wszystkim tym, którzy chcą ogrzewać dom pelletem drzewnym. Obecnie potencjalni beneficjenci Programu Czyste Powietrze w domach podłączonych do sieci gazowej nie mają tej możliwości.

więcej

16/12/2022

Czyste Powietrze 3.0 od 3 stycznia - nawet do 136 200 zł dotacji

Od nowego roku wystartuje nowa wersja Programu Czyste Powietrze. Dzięki zmianom będzie można pozyskać większe niż dotychczas środki do wymiany kopciuchów, termomodernizacji oraz montażu fotowoltaiki w domu jednorodzinnym. Najwyższą dotację uzyskamy do kompleksowej termomodernizacji domu.

więcej

07/12/2022

Więcej osób skorzysta z Programu Czyste Powietrze – wersja 3.0 wystartuje w 2023 r.

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że Program Czyste Powietrze jest realizowany zbyt wolno, resort środowiska kolejny już raz zapowiada, że jego realizacja ma ulec usprawnieniu. Z możliwości dofinansowania do wymiany ogrzewania i docieplenia domu skorzysta więcej osób.

więcej

07/11/2022

KOSTRZEWA wnioskuje o zmiany w Programie Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze kolejny raz ma zostać poddany reformie. Producent urządzeń grzewczych KOSTRZEWA – przekazał rządowemu pełnomocnikowi ds. programu Pawłowi Mirowskiemu następujące propozycje zmian.

więcej

28/10/2022

Wyższe dofinansowanie w Programie Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze ma zostać dopasowany do aktualnego poziomu cen urządzeń grzewczych i materiałów budowlanych. Najważniejsze zmiany dotyczą wysokości progów dochodowych oraz skali dofinansowania inwestycji.

więcej

26/10/2022

Program Ciepłe Mieszkanie nie może nabrać rozpędu

Długo wyczekiwany Program Ciepłe Mieszkanie z dotacjami do wymiany kopciuchów w domach wielorodzinnych, choć ogłoszony latem – stoi w miejscu. Każdego dnia użytkownicy forum CzystePowietrze.eu pytają, jak uzyskać wsparcie do nowego ogrzewania w kamienicach. – Wsparcia nie będzie, bo większość gmin nie przystąpiła do programu.

więcej

30/09/2022

Dodatek dla domów ogrzewanych kotłami elektrycznymi i pompami ciepła

Rząd zapewnił wsparcie już osobom ogrzewającym domy paliwami kopalnymi, drewnem kawałkowym i peletem. Teraz ochronną tarczą zostaną objęci użytkownicy pomp ciepła i kotłów elektrycznych. Pojawi się też zachęta do oszczędzania prądu.

więcej

19/09/2022

Dodatek do peletu i innych paliw od 1 października

Prezydent podpisał ustawę o dopłatach do paliw innych niż węgiel z niektórymi poprawkami Senatu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało wzór wniosku o wypłatę dodatków, o które wnioskować będą osoby fizyczne.

więcej

25/08/2022

Jak obniżyć wskaźnik EP i otrzymać dotację do pompy ciepła w nowym domu?

Ireneusz Zborowski audytor energetyczny i doradca firmy Termodiagnostyka, doradza co należy uczynić, aby obniżyć zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną budynku.

więcej

29/07/2022

Program Ciepłe Mieszkanie – założenia słuszne, ale jak będzie z realizacją?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 1,4 mld zł na dotacje do wymiany kopciuchów, stolarki okiennej i drzwiowej oraz rekuperacji w domach wielorodzinnych. Po wsparcie należy zgłaszać się do siedziby gminy w miejscu zamieszkania.

więcej

26/07/2022

Szczegóły Programu Czyste Powietrze Plus

Od 15 lipca obowiązuje nowa opcja Programu Czyste Powietrze oferująca osobom o najniższych zarobkach do 79 tys. zł wsparcia do wymiany przestarzałego ogrzewania oraz termomodernizacji domów jednorodzinnych. Nowością jest prefinansowanie, czyli uzyskanie zaliczki na poczet zaplanowanych wydatków.

więcej

08/07/2022

Rząd zawiesił normy na węgiel – do sprzedaży trafi miał węglowy

Od 29 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska o czasowym zawieszeniu norm jakości węgla. Działanie to ma, zdaniem rządu, zwiększyć dostępność węgla dla gospodarstw domowych i małych kotłowni oraz umożliwić obniżenie jego ceny, a także dodatkowo wspomóc proces stabilizowania sytuacji na rynku i zabezpieczyć gospodarstwa domowe przed sezonem zimowym.

więcej

04/07/2022

Prefinansowanie inwestycji w Programie Czyste Powietrze+

Nie masz środków własnych na przeprowadzenie inwestycji Programu Czyste Powietrze i nikłe szanse na kredyt? Teraz możesz uzyskać nawet połowę środków jeszcze przed wykonaniem prac. Ministerstwo Klimatu ogłosiło 2 lipca częściowe prefinansowanie wymiany kopciuchów i gruntownej termomodernizacji domów jednorodzinnych.

więcej

24/06/2022

Firma Kostrzewa wnioskuje do senatu o sprawiedliwe dopłaty do opału

Nie godzimy się z nierównym traktowaniem użytkowników kotłów na paliwa stałe, co wprowadza ustawa o dopłatach do węgla. Przyjęta przez sejm ustawa całkowicie pomija właścicieli kotłów na biomasę, w tym pellet. Zapraszamy do zapoznania się z naszym wnioskiem skierowanym do Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego.

więcej

12/05/2022

Deklaracja CEEB - do kiedy mamy czas na jej wypełnienie?

Od 1 lipca 2021 r. każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest złożyć deklarację o sposobie jego ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dla budynków już istniejących właściciel lub zarządca ma na to 12 miesięcy. Dla nowo powstałych budynków termin ten wynosi 14 dni.

więcej

05/05/2022

Program Moje Ciepło – dotacje do pomp ciepła w nowych domach

Właściciele nowych domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o wsparcie do zakupu i montażu pompy ciepła. Maksymalna wysokość wsparcia to 7 tys. zł - w przypadku pompy ciepła powietrze-powietrze i powietrze-woda oraz 21 tys. zł - przy zakupie pomp gruntowych.

więcej

01/04/2022

Mój Prąd 2022 – dotacje tylko dla prosumentów rozliczających się w systemie net-billingu

Od 15 kwietnia nastąpi wznowienie Programu Mój Prąd z maksymalnym wsparciem w wysokości 20 500 zł. Sprawdź, na jaką dotację możesz liczyć.

więcej

18/03/2022

Od ponad trzech lat działamy na rzecz Programu Czyste Powietrze

Portal CzystePowietrze.eu odpowiedział na ponad 20 tys. zapytań dotyczących Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, który od 2018 r. na niespotykaną dotąd skalę wspiera poprawę jakości powietrza w Polsce.

więcej

21/02/2022

Ulga termomodernizacyjna 2022 - sprawdź, co możesz odpisać

Dnia 1 stycznia 2022 r. z listy materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które można odpisać w ramach ulgi termomodernizacyjnej wykreślono kotły na ekogroszek.

więcej

18/02/2022

Program Stop Smog dla najmniej zamożnych właścicieli domów jednorodzinnych

Kilkanaście samorządów w tym. m.in. Kraków, Rybnik i Pszczyna przystąpiło do tej pory do Programu Stop Smog wspierającego wymianę bądź likwidację nieefektywnych źródeł ciepła oraz termomodernizację w domach jednorodzinnych. Program jest realizowany przez gminy lub związki międzygminne.

więcej

14/02/2022

Obniżenie VAT na pellet coraz bliżej?

Kotły na pellet są drugim po kotłach gazowych najchętniej wybieranym źródłem ciepła w Programie Czyste Powietrze. Rząd jednak całkowicie pominął paliwo pelletowe w tarczy antyinflacyjnej 2.0, która obniżyła VAT na paliwa kopalne – gaz ziemny i węgiel kamienny.

więcej

25/01/2022

Od 25 stycznia dotacje Czystego Powietrza rosną do 90%

Wystartowała trzecia część Programu Czyste Powietrze adresowana do osób najmniej zamożnych z dotacjami do wymiany ogrzewania i termomodernizacji obejmującymi nawet 90% wydatków.

więcej

12/01/2022

Sprawdź, do kiedy musisz zlikwidować kopciucha w swoim domu

Coraz mniej czasu pozostało właścicielom pozaklasowych urządzeń grzewczych na gruntowną modernizację domowej kotłowni. Do tej pory 14 województw objęto uchwałami antysmogowymi, które regulują czas rezygnacji z nieefektywnego źródła ciepła. Jeszcze dwa samorządy wojewódzkie nie podjęły jak dotąd stosownych uchwał.

więcej

10/01/2022

Cena gazu 2022 – za błękitne paliwo zapłacimy dużo więcej, za dwa lata grożą nam niekontrolowane podwyżki!

Nowy rok przywitaliśmy podwyżkami cen gazu. Odbiorcy indywidualni od stycznia zapłacą średnio o 54 % więcej za błękitne paliwo.

więcej

30/12/2021

Program Czyste Powietrze – co przyniesie rok 2022?

Ministerstwo Klimatu zapowiada zmiany w Programie Czyste Powietrze. Najważniejsza to nowy poziom dofinansowania dla osób o najniższych dochodach z maksymalnym wsparciem do 90% kosztów kwalifikowanych (69 tys. zł). Mają się też pojawić dotacje w budynkach wielorodzinnych, oraz zupełnie nowy program Moje Ciepło dla domów nowo budowanych.

więcej

23/12/2021

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać w gminie Choczewo na Pomorzu

Coraz bliżej do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W wyniku analiz środowiskowych i lokalizacyjnych prowadzonych od 2017 r. wybrano gminę Choczewo jako preferowaną i bezpieczną dla mieszkańców oraz środowiska lokalizację budowy reaktora jądrowego.

więcej

15/12/2021

Program Czyste Powietrze - dotacja pokryje 90% kosztów kwalifikowanych i będzie płatna z góry!

Od 1 stycznia 2022 r. osoby o najniższych dochodach uzyskają nawet 90% dofinansowanie do wymiany przestarzałego ogrzewania i docieplenia domu. Dotację ma być łatwiej rozliczyć, a fundusze mają być wypłacane przed inwestycją.

więcej

09/12/2021

Oblicz wysokość dotacji programu Czyste Powietrze

Za pomocą kalkulatora dotacji szybko sprawdzisz, na jak wysokie wsparcie możesz liczyć w Programie Czyste Powietrze. Wystarczy wpisać wartości zadań kwalifikujących się do dofinansowania, aby uzyskać dane o wysokości dotacji.

więcej

24/11/2021

Górny Śląsk kolejny raz liderem Programu Czyste Powietrze

Od 1 stycznia 2022 r. w województwie śląskim i podkarpackim będzie obowiązywał całkowity zakaz używania kopciuchów. W obu województwach tempo wymiany przestarzałych urządzeń grzewczych jest całkowicie odmienne. Na Górnym Śląsku - największe w Polsce, natomiast na Podkarpaciu – bardzo wolne.

więcej

19/11/2021

Nowe prawo uderzy we właścicieli fotowoltaiki

Od kwietnia 2022 roku ma zniknąć atrakcyjny system opustów dla właścicieli fotowoltaiki. Zielona energia ze słońca przestanie być tak opłacalna, jak do tej pory.

więcej

06/10/2021

„Smogowa Studniówka” w woj. śląskim

Na katowickim Spodku ukazał się ostatnio komunikat o treści: “Wymień stary kocioł – zostało tylko 100 dni!”. Akcja „Smogowa Studniówka” zorganizowana przez aktywistów Polskiego Alarmu Smogowego miała za zadanie przypomnieć mieszkańcom o obowiązku wymiany kopciuchów.

więcej

01/10/2021

Bank BNP Paribas uruchomił kredyt Czyste Powietrze

Bank BNP Paribas w poniedziałek, 27 września 2021 r. udostępnił swoim klientom możliwość wnioskowania o kredyt w ramach programu „Czyste Powietrze”. Właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub lokali wydzielonych w takich domach, którzy zdecydują się wymienić źródła ciepła, mogą liczyć na dotację sięgającą 37 000 złotych.

więcej

03/09/2021

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska promocję Czystego Powietrza powierzy podmiotom zewnętrznym

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otwiera 6 września nabór wniosków na szeroko zakrojone kampanie promujące wśród Polaków program Czyste Powietrze. Budżet konkursu – ogłoszonego w ramach programu Edukacja ekologiczna – to 6,6 mln zł.

więcej

24/08/2021

Ostatni dzwonek dla gmin na przystąpienie do programu Czyste Powietrze

Polacy mogą już liczyć na pomoc urzędników gminnych przy wypełnianiu wniosków do Programu Czyste Powietrze. Już prawie 2 000 gmin spośród 2 085 funkcjonujących w granicach RP przystąpiło do programu Czyste Powietrze.

więcej

19/08/2021

Przyznano już 1,8 mld dotacji z programu Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze od blisko trzech lat pomaga Polakom w wymianie przestarzałego ogrzewania i docieplaniu domów. Odkąd uproszczono reguły uczestnictwa, zachęcono gminy do współpracy i wzmocniono przekaz ważnych informacji Czyste Powietrze zaczęło lekko przyspieszać.

więcej

08/07/2021

Ruszyła obowiązkowa ewidencja źródeł ciepła

Od 1 lipca mamy obowiązek zgłaszania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków informacji dotyczących sposobu ogrzewania naszego domostwa. Deklarację wypełniają właściciele i zarządcy budynków.

więcej

11/06/2021

Większość gmin wypełni wniosek do Czystego Powietrza

Zamierzasz skorzystać z Programu Czyste Powietrze? Warto sprawdzić, czy Twój ratusz lub urząd gminy zgłosił udział w realizacji programu, świadczy usługi doradcze oraz pomaga przy wypełnianiu wniosków.

więcej

01/06/2021

Czyste Powietrze bez kotłów na węgiel

Zgodnie z zaleceniami Komisji UE rząd zdecydował o wycofaniu z programu Czyste Powietrze wsparcia dla kotłów c.o. na węgiel. Zmiana wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r. Więcej osób niezamożnych uzyska też podwyższone dotacje do wymiany ogrzewania i docieplenia domów.

więcej

19/03/2021

Preferencyjny kredyt na Czyste Powietrze od czerwca

Dziewięć banków wprowadzi ścieżkę kredytową na inwestycje z programu Czyste Powietrze. Udzielane kredyty będą objęte gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki gwarancjom BGK banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji m.in. przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

więcej

17/02/2021

Badanie UOKiK potwierdza: kotły KOSTRZEWA zgodne z europejskimi normami

Wielu producentów kotłów c.o. wprowadzało w błąd konsumentów, sprzedając urządzenia niespełniające obowiązującej dyrektywy ekoprojektu. Kontrola UOKiK potwierdziła rzetelność producencką marki Kostrzewa.

więcej

11/02/2021

Banki nowymi partnerami programu „Czyste Powietrze”

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka uruchomił nabór banków do współpracy przy wdrażaniu programu „Czyste Powietrze”.

więcej

04/01/2021

Lista ZUM od 15 lutego JEDYNĄ obowiązującą

Beneficjenci programu Czyste Powietrze mają do dyspozycji nową listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) spełniających wymagania techniczne określone w rządowym programie Czyste Powietrze.

więcej

27/11/2020

Polskie powietrze TRUJE najmocniej w Europie

Raport Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA) nie pozostawia wątpliwości – nasze powietrze pod względem zawartości rakotwórczego benzo(a)pirenu jest najbardziej toksyczne w Europie.

więcej

30/10/2020

KALKULATOR DOTACJI - oblicz wysokość dofinansowania

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił na potrzeby programu Czyste Powietrze 2.0 kalkulator dotacji. Narzędzie uwzględniające poziom dofinansowania jest dostępne na stronie www.czystepowietrze.gov.pl/­kalkulator-dotacji.

więcej

01/10/2020

Województwo pomorskie z uchwałami antysmogowymi

Większa część terytorium kraju objęta została uchwałami antysmogowymi. Ostatnio, tj. 28 września 2020 r., uchwały antysmogowe podjęli radni sejmiku województwa pomorskiego. Bez „antysmogówek” pozostały jedynie: warmińsko­−mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i opolskie.

więcej

31/08/2020

Sprawdź, czy w twojej gminie jest punkt konsultacyjny Programu Czyste Powietrze

Wiele osób, mimo uproszczenia zasad programu Czyste Powietrze, ma problem z wypełnieniem wniosku. Pomoc można uzyskać w 603 gminach oraz poprzez portal CzystePowietrze.eu.

więcej

19/08/2020

Będzie obowiązek wpisania urządzenia grzewczego do centralnej ewidencji

Rząd planuje utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, będącej informatycznym narzędziem do identyfikowania źródeł niskiej emisji.

więcej

07/08/2020

Kontrola PIH wykazała - kotły KOSTRZEWA lepsze niż to wynika z certyfikatu

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kontroluje urządzenia grzewcze krajowych producentów pod kątem spełniania wymogów tzw. ekoprojektu, obowiązującego od stycznia 2020 r. Przedstawiamy rezultaty kontroli przeprowadzonej niedawno u jednego z wiodących producentów urządzeń grzewczych na biomasę.

więcej

20/07/2020

Kalkulator wyliczy grubość izolacji do programu Czyste Powietrze

Jakiej grubości warstwę izolacyjną należy zastosować, aby spełnić wymogi regulaminu Programu Czyste Powietrze i uzyskać dotację do termomodernizacji domu – o to często pytają użytkownicy portalu CzystePowietrze.eu.

więcej

03/07/2020

Miał węglowy nielegalny

Od 1 lipca obowiązują nowe normy jakości węgla zakazujące sprzedaży detalicznej miału węglowego o bardzo niskiej jakości. W sprzedaży wciąż pozostaje miał o wyższych parametrach jakościowych.

więcej

15/06/2020

E−wnioski do programu Czyste Powietrze

10 czerwca 2020 r. uruchomiona została internetowa ścieżka składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. E-wnioski są dostępne w serwisie gov.pl.

więcej

13/05/2020

Czyste Powietrze wersja 2.0 tylko dla domów istniejących

Z najnowszej wersji programu Czyste Powietrze realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skreślone zostało wsparcie dla właścicieli domów nowo budowanych. Od 15 maja program obejmuje jedynie domy istniejące.

więcej

04/05/2020

Czyste Powietrze wersja 2.0 od 15 maja 2020

Uproszczona wersja programu Czyste Powietrze startuje 15 maja. Do współpracy w realizacji zamierzeń zaproszono gminy, banki, PGNiG oraz Polski Alarm Smogowy.

więcej

30/04/2020

Gaz z ograniczonym wsparciem Unii Europejskiej

Europejski Bank Inwestycyjny nie będzie wspierał inwestycji w rozwój energetyki wykorzystującej paliwa kopalne, w tym gaz ziemny. Polecamy zapoznanie się z opinią Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej w sprawie zmian w finansowanie energetyki przez Unię Europejską, zaprezentowaną w rozmowie z dziennikarzem portalu aleBank.pl.

więcej

27/03/2020

Koronawirus opóźnia zmiany w Czystym Powietrzu

Epidemia koronawirusa opóźni wejście w życie nowej wersji rządowego programu Czyste Powietrze – zapowiedział na łamach „Rzeczpospolitej” prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Piotr Woźny. Termin wprowadzenia zmian ma zostać ogłoszony po Wielkanocy.

więcej

29/02/2020

Audiobooki o Czystym Powietrzu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił cykl bezpłatnych audiobooków związanych z tematyką czystego powietrza. W ogólnodostępnej aplikacji mobilnej Audioteki można już posłuchać pierwszego audiobooka. Kolejne są w przygotowaniu.

więcej

28/02/2020

Program Czyste Powietrze ma przyspieszyć

Wnioski o dofinansowanie do Programu Czyste Powietrze będą rozpatrywane szybciej niż dotychczas – zapowiada prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Piotr Woźny. – Stanie się to za sprawą uproszczenia procedury aplikowania o dotację oraz rozpatrywania wniosków.

więcej

28/02/2020

Fundusze Norweskie dla miejskich systemów grzewczych i szkół

Celem ogłoszonego w lutym Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu jest złagodzenie zmian klimatycznych i zmniejszenie wrażliwości na zmiany klimatyczne. Całkowity budżet Programu wynosi 164,7 mln euro, z których 140 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG, a 24,7 mln euro wkład krajowy. Program jest kontynuacją programów środowiskowych wdrażanych przy wsparciu dwóch poprzednich edycji Funduszy Norweskich i EOG.

więcej

09/01/2020

„Zielone Ciepło” poświęcone programowi Czyste Powietrze

To nie przypadek, że najnowsze wydanie magazynu Zielone Ciepło prawie w całości poświęcone zostało Programowi Priorytetowemu Czyste Powietrze realizowanemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czyste Powietrze to największy program adresowany do właścicieli domów jednorodzinnych zainteresowanych modernizacją przestarzałego ogrzewania oraz dociepleniem budynków.

więcej

20/11/2019

Trudy przecierania dotacyjnego szlaku za nami!

Ewa i Daniel Ejsmontowie ze wsi Skandawa skorzystali z programu Czyste Powietrze. Duży poniemiecki dom, w którym mieszkają wraz z liczną rodziną wreszcie jest dobrze ogrzany.

więcej

06/11/2019

Uwaga! Wysokie kary za sprzedaż kopciuchów

Inspekcja Handlowa zyskała konkretne uprawnienia w walce z handlem kotłami na paliwo stałe niespełniającymi ustawowych wymogów emisyjnych. Takie narzędzia daje nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy O inspekcji handlowej, podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowe przepisy wprowadzają surowe kary finansowe za handel kopciuchami oraz zakaz importu nielegalnych urządzeń.

więcej

17/09/2019

Banki partnerem programu Czyste Powietrze?

Rządowy program Czyste Powietrze może przyspieszyć dzięki współpracy z bankami. Aby poprawa jakości powietrza stała się odczuwalna, należy realizować kilkaset tysięcy wymian przestarzałych urządzeń rocznie, a nie jak do tej pory - około kilkudziesięciu tysięcy. Istnieje również potrzeba uproszczenia procedury składania wniosków, z którymi nie radzą sobie Polacy, a także szerszego wsparcia udzielanego przez lokalne samorządy.

więcej

15/03/2019

Luka prawna dla sprzedaży kopciuchów zlikwidowana

Od 11 marca obowiązuje zakaz sprzedaży kopciuchów – dzięki nowelizacji rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego z 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe.

więcej

11/03/2019

UWAGA! Od 2020 roku brak dotacji do ogrzewania w domach nowo budowanych

Budujesz dom? Tylko w tym roku można jeszcze ubiegać się o dotację do zakupu i montażu urządzeń grzewczych w ramach programu rządowego Czyste Powietrze. Od roku 2020 takie dotacje zostaną wstrzymane dla domów w budowie.

więcej

31/01/2019

Grażyna Wolszczak pozywa Skarb Państwa

Działania państwa polskiego w zakresie poprawy jakości powietrza są zbyt powolne, tysiące Polaków choruje i umiera z powodu smogu. Już niebawem ta opieszałość może drogo kosztować Skarb Państwa – oto po raz pierwszy w historii państwo przegrało z obywatelem w kwestii jakości powietrza.

więcej

02/01/2019

Banksy namalował dziecko jedzące brudny śnieg

Mural słynnego artysty ulicznego o pseudonimie Banksy zwrócił uwagę całego świata na problemy małej walijskiej miejscowości Port Tabot, gdzie mieszkańcy są podtruwani zanieczyszczeniami emitowanymi przez miejscową hutę żelaza.

więcej

20/12/2018

Smog po polsku

W grudniu pamiętamy o ofiarach londyńskiego smogu. Trująca mgła pozbawiła życia 12 tysięcy osób, wśród których były dzieci i osoby w podeszłym wieku… 4 tysiące zginęły w ciągu pięciu dni, pozostali zmarli wskutek chorób dróg oddechowych. Tragedia sprzed 66 lat przypomina o tym, jak niebezpieczne jest przestarzałe ogrzewanie.

więcej

13/12/2018

Pellet to eko–paliwo bez kleju

Czy pellet faktycznie jest paliwem ekologicznym? Czymś przecież trzeba te trociny skleić…
Takie pytanie otrzymaliśmy od mieszkanki Miłek k. Giżycka – pani Barbary. Emerytka jest zdania, że bez kleju, który sklei trociny, wyprodukowanie tego rodzaju paliwa jest niemożliwe.

więcej

23/11/2018

Dbałość o Czyste Powietrze kształtujmy od małego!

Co najmocniej wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy? Ktoś powie – ekonomia i uregulowania prawne, ktoś inny – dostęp do dobrego opału, a opornych odtruwaczy należy karać odpowiednio wysokimi mandatami. To wszystko może być istotne, ale najważniejsza jest świadomość tego, w jaki sposób ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

więcej

22/11/2018

Nie oglądaj się na alarmy smogowe – sam sprawdź powietrze!

Krakowski Alarm Smogowy słusznie zwrócił ostatnio uwagę na problem niefrasobliwości urzędniczej przy określaniu stopnia zagrożenia smogowego. Określenia typu stan umiarkowany, bądź –dostateczny w przypadku, gdy norma dobowa szkodliwego dla zdrowia pyłu PM10 została przekroczona blisko 3-krotnie, wydaje się dużą lekkomyślnością.

więcej

16/11/2018

Pelet - dobre, bo polskie i bezsmogowe

Góralu, Ślązaku, Krakowiaku… Polaku! Całe lata paliłeś czarnym jak smoła węglem, rąbałeś drewno. Zamień kopalnianego smoga na czysty pelet! Szybko polubisz nowy sposób ogrzewania domu. Będzie czysto, ciepło i tanio… Otwórz worek z peletem. Co czujesz? Tak pachnie las… Spokojnie, nikt nie powala dwustuletnich dębów dla Twojej wygody.

więcej