Materiały archiwalne

02/12/2022

Złóż wniosek o dodatek elektryczny w swojej gminie

Od 1 grudnia można składać wniosek o dodatek elektryczny. Jednorazowe wsparcie przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna.

więcej

01/07/2022

Program Ciepłe Mieszkanie od połowy lipca

Długo wyczekiwany Program Ciepłe Mieszkanie wspierający wymianę przestarzałego ogrzewania, okien i drzwi w budynkach wielorodzinnych będzie ponownie przesunięty w czasie – informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

więcej

15/06/2022

Rządowe dopłaty tylko do węgla. Biomasa drzewna nadal bez wsparcia!

Po trzy tony tańszego węgla kamiennego, brykietu lub peletu węglowego w cenie do 996,60 zł za tonę będzie przysługiwało odbiorcom indywidualnym. Rząd w projekcie ustawy całkowicie pominął użytkowników kotłów na biomasę, w tym na pellet drzewny, którzy płacą za tonę paliwa ok. 2000 zł.

więcej

24/05/2022

Zapowiedź zmian w Programie Czyste Powietrze

W drugiej połowie roku można się spodziewać korzystnych zmian w Programie Czyste Powietrze – zapowiada NFOŚiGW. Mają one przede wszystkim stanowić zachętę dla osób, które złożą wniosek o wsparcie do wymiany „kopciucha” i termomodernizacji domu jednorodzinnego.

więcej

15/04/2022

Program Czyste Powietrze - wzrośnie wysokość dotacji

Mamy dobre wiadomości dla osób zainteresowanych skorzystaniem z Programu Czyste Powietrze. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza jeszcze w tym roku wprowadzić ułatwienia dotyczące składania wniosku oraz wycofać zapis o braku dofinansowania do kotła na pellet, gdy dom jest podłączony do sieci gazowej. Jest też zapowiedź wyższych dotacji.

więcej

13/04/2022

Program Moje Ciepło ze wsparciem do pomp ciepła w nowych domach od końca kwietnia

Zapowiadany na przełom marca i kwietnia Program Moje Ciepło ma wystartować w końcówce kwietnia. Moje Ciepło będzie pełniło funkcję uzupełniającą Programu Czyste Powietrze i wspierało Polskę w dążeniach do rozwijania tzw. zeroemisyjności w nowych domach jednorodzinnych.

więcej

11/04/2022

Nowy Program Ciepłe Mieszkanie dla domów wielorodzinnych

W połowie roku uruchomiony zostanie Program Ciepłe Mieszkanie adresowany do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych oraz wspólnot mieszkaniowych. Nowe działanie NFOŚiGW będzie wspierało m. in. wymianę ogrzewania, okien i drzwi oraz zakup i montaż rekuperacji.

więcej

04/04/2022

Co drugi wniosek o płatność w Programie Czyste Powietrze odrzucony – poznaj przyczyny

Uczestnik Programu Czyste Powietrze zgodnie z jego regulaminem powinien czekać maksymalnie 30 dni na wypłatę dotacji, licząc od dnia złożenia kompletnego wniosku. Okazuje się, że na pieniądze trzeba czekać miesiącami. Uczestnicy programu nie kryją niezadowolenia.

więcej

07/03/2022

Program Czyste Powietrze – najczęściej popełniane błędy

Na podstawie najczęściej popełnianych błędów opracowana została lista podstawowych zagadnień, o których warto wiedzieć, gdy chcemy z sukcesem ubiegać się o dofinansowanie Programu Czyste Powietrze.

więcej

01/03/2022

Program Moje Ciepło – wsparcie do pomp ciepła w nowych domach już od wiosny

Budujesz dom? Potrzebujesz wsparcia do ogrzewania? Niebawem wystartuje Program Moje Ciepło oferujący korzystne dotacje do pomp ciepła w nowych domach energooszczędnych.

więcej

28/01/2022

Program Ciepłe Mieszkanie dla budynków wielorodzinnych już od wiosny!

Wiosną tego roku uruchomiony zostanie Program Ciepłe Mieszkanie wspierający wymianę przestarzałego ogrzewania, okien i drzwi w budynkach wielorodzinnych –  zapowiada Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

więcej

14/12/2021

Bank Światowy udzieli Polsce pożyczki na Czyste Powietrze

Nie zabraknie środków na realizację Programu Czyste Powietrze w najbliższym czasie. Bank Światowy pożyczy Polsce 250 milionów euro na poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej. Jest jednak warunek – program ma być efektywny, lepiej wspierać najuboższych i pozyskać więcej banków do współpracy.

więcej

03/12/2021

Czyste Powietrze od 1 stycznia bez węgla

Dobiega końca okres finansowania kotłów na węgiel z Programu Czyste Powietrze. Rząd wycofuje dotacje do ogrzewania węglem od 1 stycznia 2022.

więcej

16/11/2021

Dopłaty do pomp ciepła w nowych domach – zapowiedź programu Moje Ciepło

Mamy dobrą wiadomość dla właścicieli nowych domów energooszczędnych – w przyszłym roku rusza nabór do nowego programu Moje Ciepło z dotacjami do pomp ciepła. Będzie można uzyskać dofinansowanie do 21 tyś. zł.

więcej

05/11/2021

Ogrzewanie gazem znacznie podrożeje

Na globalnych rynkach rosną ceny paliw kopalnych, w efekcie płacimy coraz wyższe rachunki za gaz. Wygodne ogrzewanie gazowe staje się coraz mniej opłacalne. Podwyżki, zapowiedzi wielu kolejnych i uwolnienie cen gazu dla gospodarstw domowych od 1 stycznia 2024 r. mogą wywołać masowy odwrót od ogrzewania gazem ziemnym.

więcej

14/09/2021

Dolny Śląsk – w październiku znów możliwa wymiana kopciuchów w budynkach wielorodzinnych

Na początku października na Dolnym Śląsku startuje trzecia odsłona pilotażu Programu Czyste Powietrze dla domów wielorodzinnych.

więcej

28/07/2021

Przerwa w wydawaniu zaświadczeń o dochodach w GOPS−ach

Zbliża się coroczna przerwa w wydawaniu przez gminy zaświadczeń o dochodach dla osób fizycznych, które uzyskują dochody z gospodarstwa rolnego.

więcej

30/06/2021

Nawet 12 tys. zł dotacji do kotła na pelet – już od 1 lipca!

Od 1 lipca 2021 r. możliwe jest ubieganie się o wyższe niż dotychczas wsparcie na zakup i montaż kotła na pelet w ramach Programu Czyste Powietrze. To szansa na dotację do 9 000 zł (nie więcej niż 45% poniesionych kosztów) w podstawowym poziomie dofinansowania. W podwyższonym dotacja ta wynosi do 12 000 zł (nie więcej niż 60% kosztów). Aby uzyskać takie dofinansowanie należy zakupić urządzenie legitymujące się obniżoną emisją zanieczyszczeń.

więcej

23/04/2021

Program Mój Prąd 3.0 na nowych zasadach

Od 1 lipca ma wystartować nowy nabór do programu Mój Prąd. Wersja 3.0 przewiduje m.in. rozszerzenie zakresu programu o punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią w domu oraz magazyny ciepła/chłodu. Nie wiadomo jeszcze czy dofinansowanie utrzyma się na dotychczasowym poziomie.

więcej

26/03/2021

Rachmistrz zapyta: czym pali Pan(i) w piecu?

Od 1 kwietnia startuje Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Każdy dorosły Polak w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca ma obowiązek samospisania się przez Internet, lub, jeśli to nie jest możliwe, skorzystać ze specjalnej infolinii bądź odwiedzin rachmistrza.

więcej

10/03/2021

Uwolnienie cen gazu od 2024 roku. Likwidacja kotłowni gazowych do 2050 r.

Jedną z opcji rządowego programu Czyste Powietrze jest uzyskanie dotacji do wymiany kopciucha na kocioł na gaz ziemny. Czy inwestowanie w ogrzewanie gazowe ma sens, skoro pojawiły się zapowiedzi gwałtownego wzrostu cen gazu dla indywidualnego odbiorcy w ciągu kilku najbliższych lat. Nie bez znaczenia jest również to, że kraje UE w tym Polska, będą zobowiązane do likwidacji kotłowni gazowych w ciągu kilku najbliższych dekad.

więcej

03/03/2021

Zgłoszenia gmin do programu Czyste Powietrze wydłużone do końca marca

Ministerstwo Klimatu i Środowiska o miesiąc wydłużyło termin zgłaszania się gmin do programu Czyste Powietrze. Do końca marca 2021 r., gminy zgłaszają się do współpracy w sprawie  programu.

więcej

26/02/2021

Gminy wspierają program Czyste Powietrze

Już 1000 gmin wspiera realizację rządowego programu Czyste Powietrze – największego polskiego projektu proekologicznego mającego na celu walkę ze smogiem.

więcej

21/01/2021

Czysta Polska i Czyste Powietrze

Już ponad 200 tysięcy Polaków jest członkami Stowarzyszenia Czysta Polska zainicjowanego przez właściciela Polsatu Zygmunta Solorza. Blisko 200 tysięcy rodzin skorzystało z rządowego programu Czyste Powietrze wymieniając przestarzałe ogrzewanie i termomodernizując swoje domy.

więcej

13/11/2020

Czyste Powietrze dla domów wielorodzinnych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada kolejną nową wersję programu Czyste Powietrze – tym razem skierowaną do gmin borykających się z największym zanieczyszczeniem powietrza, gdzie z dotacji będą korzystali właściciele mieszkań w domach wielorodzinnych – zapowiada wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé­−Czetwertyński.

więcej

06/11/2020

API dla Czystego Powietrza

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad rozbudową kanałów dystrybucji wniosku o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Rozbudowa generatora wniosków o dofinansowanie o mechanizm API (interfejs programistyczny aplikacji) ma umożliwić partnerom programu udostępnianie elektronicznej wersji wniosku.

więcej

23/10/2020

Wystartował podwyższony poziom dofinansowania w programie Czyste Powietrze

Po półrocznym oczekiwaniu Polacy o niższych dochodach mogą wreszcie wnioskować do programu Czyste Powietrze o wsparcie wymiany przestarzałego ogrzewania i docieplenia domów jednorodzinnych. 21 października ruszył nabór wniosków do tzw. podwyższonego poziomu dofinansowania, zreformowanej w maju wersji programu.

więcej

09/10/2020

Od 1 stycznia KONIEC DOTACJI do kotłów węglowych w małopolsce

Województwo małopolskie jako pierwsze w kraju wycofało się z dotacji do urządzeń grzewczych na węgiel – nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2020 r. Tak stanowi nowy Program Ochrony Powietrza przyjęty przez radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego.

więcej

11/09/2020

Bartłomiej Orzeł ma dokończyć reformę programu Czyste Powietrze

Były doradca premiera Mateusza Morawieckiego i współtwórca Sądeckiego Alarmu Smogowego Bartłomiej Orzeł został nominowany na pełnomocnika rządu ds. programu Czystego Powietrza. Stanowisko zwolniło się po ustąpieniu Piotra Woźnego.

więcej

12/08/2020

Wszystkie urządzenia i materiały do Czystego Powietrza na jednej liście

Od 2021 r. do programu Czyste Powietrze kwalifikowane będą tylko materiały i urządzenia wpisane do bazy lista-zum.ios.edu.pl.

więcej

05/08/2020

Ponad 151 tys. wniosków do Czystego Powietrza na ok. 3 mld zł

W ramach rządowego programu Czyste Powietrze - od początku jego funkcjonowania, czyli od 19 września 2018 r. - wpłynęło ponad 151 tyś. wniosków na kwotę dofinansowania prawie 3,1 mld zł.

więcej

03/08/2020

Brytyjczycy odchodzą od paliw kopalnych, Polska nadal wspiera węgiel

Instalacja nowych kotłów gazowych musi zostać zakazana od 2025 r., w przeciwnym razie uzyskanie neutralności emisyjnej Wielkiej Brytanii w 2050 r. będzie skazane na porażkę - opublikował brytyjski Guardian, powołując się na ustalenia komisji wysokiego szczebla zwołanej przez wiodącą brytyjską organizację biznesową CBI.

więcej

15/07/2020

Program Czyste Powietrze nadal nie wspiera najuboższych

Od 15 maja 2020 - to jest od dnia wprowadzenia w życie kolejnej reformy programu Czyste Powietrze, korzystają z niego jedynie osoby zamożniejsze. Wersja dla osób gorzej sytuowanych jest nadal niedostępna.

więcej

24/06/2020

Milowy krok do Czystego Powietrza zagrożony?

Nowe normy jakości węgla, eliminujące ze sprzedaży najgorsze gatunki miału węglowego, będą obowiązywały od 1 lipca 2020 r. po dwuletnim zamrożeniu wywołanym protestami spółek węglowych oraz sprzedawców węgla.

więcej

05/06/2020

Czyste Powietrze Wersja 2.0. Sprawdź wysokość dofinansowania

Program Czyste Powietrze oferuje dwa poziomy dofinansowania - podstawowy (wnioskodawca zamożniejszy, którego roczne wynagrodzenie brutto nie przekracza 100 tys. zł) oraz podwyższony (wnioskodawca uboższy - średni miesięczny dochód na osobę wynosi poniżej 1 564 zł lub 2 189 w przypadku osób samotnych).

więcej

18/05/2020

O to pytacie najczęściej - wersja 2.0

Portal CzystePowietrze.eu odpowiedział na ponad 2000 pytań dotyczących rządowego Programu Czyste Powietrze. Zainteresowanie uzyskaniem dotacji do ogrzewania i termomodernizacji jest bardzo duże.

więcej

15/05/2020

Czyste Powietrze wersja 2.0 – start!

15 maja startuje nowa wersja programu Czyste Powietrze. Po kilkunastu miesiącach funkcjonowania programu bardzo skomplikowany wniosek wreszcie uległ uproszczeniu, zmieniły się zasady dofinansowania urządzeń grzewczych i termomodernizacji, skrócono też czas rozpatrywania wniosków.

więcej

28/04/2020

Koronawirus a zanieczyszczenie powietrza

Ślady koronawirusa SARS-CoV-2 znaleziono na atmosferycznych cząstkach pyłu z włoskich miast. Szczegóły na temat badania opublikowało Włoskie Towarzystwo Medycyny Środowiskowej (SIMA).

więcej

16/04/2020

Czyste Powietrze – nowa wersja

Rozpoczęły się testy i przymiarki do uruchomienia programu Czyste Powietrze w nowej odsłonie.

więcej

02/04/2020

Koronawirus a walka ze smogiem

Walka z koronawirusem nie powinna zatrzymać inwestowania w czyste powietrze – zapewnia prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny. – Takie inwestycje są bardzo potrzebne.

więcej

27/03/2020

Ulga termomodernizacyjna − warto skorzystać!

W związku z wieloma zapytaniami dotyczącymi ulgi termomodernizacyjnej, przypominamy że ulga i program Czyste Powietrze to dwie odrębne możliwości.

więcej

20/03/2020

Fundusze norweskie na termo­modernizację szkół

Ministerstwo Klimatu ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie projektów na Poprawę efektywności energetycznej w budynkach szkolnych finansowanych ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

więcej

11/03/2020

Sprawdź zmiany w programie Czyste Powietrze

Szybsze rozpatrywanie wniosków, uproszczona procedura wnioskowania, poziom dotacji uzależniony od uzyskanego efektu ekologicznego oraz mocniejsze wsparcie jednostek samorządu terytorialnego – to podstawowe zmiany w programie Czyste Powietrze, które zaczną obowiązywać na przełomie marca i kwietnia.

więcej

09/01/2020

Program Czyste Powietrze dla domów nowo budowanych

Buduję dom, planowany termin zakończenia budowy to czerwiec 2020 r. Czy program Czyste Powietrze dofinansowuje mi ocieplenie budynku i ogrzewanie?

więcej

13/12/2019

Alarmy smogowe będą częstsze

Powoli gonimy Europę pod względem standardów reagowania alarmem na wzrost zanieczyszczenia powietrza. Mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych regionów kraju będą częściej alarmowani o podwyższonych stężeniach pyłu w powietrzu. Ministerstwo Środowiska zaostrzyło tej jesieni zasady alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza spełniając częściowo postulaty Ministerstwa Zdrowia oraz Polskiego Alarmu Smogowego.

więcej

05/12/2019

Uwaga! Ostatnia szansa na dotację do ogrzewania dla domów nowo budowanych

Budujesz dom? Tylko do końca grudnia 2019 r. można jeszcze ubiegać się o dotację do zakupu i montażu urządzeń grzewczych w ramach programu rządowego Czyste Powietrze. Od roku 2020 takie dotacje zostaną wstrzymane dla domów w budowie.

więcej

24/10/2019

Dlaczego Polakom tak trudno zrezygnować z dymiących kominów?

Od ponad roku właściciele domów jednorodzinnych mają do dyspozycji program ułatwiający wymianę starych pieców, docieplenie budynku oraz wymianę okien i drzwi. Program Czyste Powietrze oferujący maksymalne wsparcie na poziomie 47 tys. zł z założenia powinien trafiać rocznie do 400 tysięcy rodzin. Jednak nie trafia i nic nie wskazuje jego gwałtownego przyspieszenia. Dlaczego?

więcej

17/10/2019

Ulga termo­moder­ni­za­cyj­na i program Czyste Powietrze

O rządowym programie Czyste Powietrze słyszały już miliony Polaków i stale rośnie grono jego beneficjentów. Inaczej sprawy mają się z wiedzą na temat mniej znanego narzędzia antysmogowego, jakim jest tzw. ulga termomodernizacyjna.

więcej

19/08/2019

Programy Mój Prąd i Czyste Powietrze nie łączą się ze sobą

Na przełomie sierpnia i września rząd planuje ogłoszenie naboru do programu Mój Prąd wspierającego zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych. Program jest bardzo prosty – każdy może pozyskać do 5 tys. zł wsparcia do nowej instalacji produkującej prąd ze słońca.

więcej

30/07/2019

Zmiany w Programie Czyste Powietrze

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk wprowadził kolejne zmiany w zasadach Programu Czyste Powietrze. Mają one przyspieszyć wdrażanie programu i ostatecznie doprowadzić do odczuwalnej poprawy jakości powietrza.

więcej

02/07/2019

Nie przegap! Ważne zmiany w Czystym Powietrzu

Najpierw składamy wniosek o dotację do programu Czyste Powietrze, później inwestujemy w nowe ogrzewanie lub termomodernizację. Działanie odwrotne oznacza brak dotacji! Wydatki poniesione przed złożeniem wniosku nie będą ujmowane jako koszty kwalifikowane i tym samym nie będą podlegały zwrotowi. – Taka zmiana obowiązuje od 1 lipca 2019 r.

więcej

20/05/2019

Stan realizacji programu Czyste Powietrze

Informacja publiczna od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o stanie realizacji programu Czyste Powietrze na dzień 05.04.2019.

więcej

22/03/2019

UWAGA! Zmiana w regulaminie programu Czyste Powietrze

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy planują skorzystać z dotacji w ramach rządowego programu Czyste Powietrze po 1 lipca 2019 r. nie będą już mogli, jak do tej pory ponosić wydatków inwestycyjnych przed dniem złożenia wniosku. Powyższa zmiana nie odnosi się do wydatków poniesionych na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz audytu energetycznego, które mogą być wykonane wcześniej.

więcej

26/02/2019

Nowe fakty o programie Czyste Powietrze

– W październiku ubiegłego roku złożyłem wniosek o dotację na wymianę pieca z programu Czyste Powietrze, regulaminowe 90 dni roboczych na jego rozpatrzenie minęło w połowie lutego, nie ma umowy ani dotacji… – takimi informacjami zasypywani jesteśmy przez ostatnie dni. O zbyt wolnej realizacji programu rozpisują się ogólnopolskie media, w tym Gazeta Wyborcza w artykule Czyste Powietrze z obietnic PIS z dnia 22.02.2019r.

więcej

25/01/2019

Ulga termo­modernizacyjna a program Czyste Powietrze

Rząd przyjął zmiany w ustawie o podatku dochodowym, które wprowadzają ulgę termomodernizacyjną. Ulga obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Nowe rozwiązanie pozwala odliczyć w rocznym rozliczeniu za rok 2019 do 23 proc. wydatków na termomodernizację (maksymalnie 53 tys. zł odliczenia).

więcej

21/01/2019

Czyste Powietrze po aktualizacji 21 I 2019

Adresatami rządowego programu Czyste Powietrze są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego, bądź wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego, a budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.

więcej

18/01/2019

Wznowienie naboru wniosków od 21 stycznia

Wojewódzkie fundusze od poniedziałku (21 stycznia 2019 r.) wznowią nabór wniosków o dofinansowanie po przeprowadzeniu niezbędnej aktualizacji programu Czyste Powietrze oraz po dostosowaniu systemów informatycznych do zmian prawnych.

więcej

11/01/2019

Uszczelnienie zasad programu Czyste Powietrze

Najbogatsi Polacy nie otrzymają dotacji w ramach programu Czyste Powietrze. Bogaci i średniozamożni uzyskają niższą pomoc – rząd planuje uszczelnienie systemu wsparcia.

więcej

08/01/2019

UE krytykuje Czyste Powietrze i dotacje do pieców na węgiel

Miały być 103 mld na walkę ze smogiem, ale Komisja Europejska już zapowiedziała: nie będziemy finansować pieców na węgiel, nawet tych nowoczesnych. Program Czyste Powietrze pójdzie z dymem?

więcej

14/12/2018

Dofinansowanie na piec, a dochód na członka rodziny

Jakiej wysokości dofinansowanie przysługuje mi do zakupu pieca z programu Czyste Powietrze? Które osoby w gospodarstwie domowym mam uwzględnić przy wyliczaniu dochodu na członka rodziny – dla wielu osób to kluczowe pytania podczas wypełniania wniosku o dotację w programie Czyste Powietrze mającego na celu likwidację polskiego smogu.

więcej

16/11/2018

Dwie hale ogrzane za 270 zł miesięcznie!

Rozmowa z Grzegorzem Biegunem, przedsiębiorcą z Wierzbnika (woj. opolskie).

więcej

09/11/2018

Wysokie zainteresowanie programem Czyste Powietrze

Polacy są mocno zainteresowani uczestnictwem w programie Czyste Powietrze. W ciągu miesiąca od ogłoszenia naboru zarejestrowanych zostało ok. 47 tysięcy wniosków o dofinansowanie do wymiany przestarzałego ogrzewania oraz termomodernizacji.

więcej

31/10/2018

Mamy najgorsze powietrze w Europie! Czyste Powietrze uwolni nas od smogu?

Polacy długo czekali na systemowe rozwiązanie problemu zanieczyszczonego powietrza. Niektórzy stracili cierpliwość i postanowili domagać się od państwa odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu spowodowany smogiem. Kilka miesięcy temu grupa artystów pozwała Skarb Państwa za smog. Teraz organizowany jest nabór do pozwu zbiorowego. Więcej na stronie akcji pozywamsmog.eu.

więcej