Materiały archiwalne

26/03/2021

Rachmistrz zapyta: czym pali Pan(i) w piecu?

Od 1 kwietnia startuje Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Każdy dorosły Polak w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca ma obowiązek samospisania się przez Internet, lub, jeśli to nie jest możliwe, skorzystać ze specjalnej infolinii bądź odwiedzin rachmistrza.

więcej

03/03/2021

Zgłoszenia gmin do programu Czyste Powietrze wydłużone do końca marca

Ministerstwo Klimatu i Środowiska o miesiąc wydłużyło termin zgłaszania się gmin do programu Czyste Powietrze. Do końca marca 2021 r., gminy zgłaszają się do współpracy w sprawie  programu.

więcej

26/02/2021

Gminy wspierają program Czyste Powietrze

Już 1000 gmin wspiera realizację rządowego programu Czyste Powietrze – największego polskiego projektu proekologicznego mającego na celu walkę ze smogiem.

więcej

13/11/2020

Czyste Powietrze dla domów wielorodzinnych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada kolejną nową wersję programu Czyste Powietrze – tym razem skierowaną do gmin borykających się z największym zanieczyszczeniem powietrza, gdzie z dotacji będą korzystali właściciele mieszkań w domach wielorodzinnych – zapowiada wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé­−Czetwertyński.

więcej

06/11/2020

API dla Czystego Powietrza

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje nad rozbudową kanałów dystrybucji wniosku o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Rozbudowa generatora wniosków o dofinansowanie o mechanizm API (interfejs programistyczny aplikacji) ma umożliwić partnerom programu udostępnianie elektronicznej wersji wniosku.

więcej

09/10/2020

Od 1 stycznia KONIEC DOTACJI do kotłów węglowych w małopolsce

Województwo małopolskie jako pierwsze w kraju wycofało się z dotacji do urządzeń grzewczych na węgiel – nowe przepisy będą obowiązywały od 1 stycznia 2020 r. Tak stanowi nowy Program Ochrony Powietrza przyjęty przez radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego.

więcej

11/09/2020

Bartłomiej Orzeł ma dokończyć reformę programu Czyste Powietrze

Były doradca premiera Mateusza Morawieckiego i współtwórca Sądeckiego Alarmu Smogowego Bartłomiej Orzeł został nominowany na pełnomocnika rządu ds. programu Czystego Powietrza. Stanowisko zwolniło się po ustąpieniu Piotra Woźnego.

więcej

05/08/2020

Ponad 151 tys. wniosków do Czystego Powietrza na ok. 3 mld zł

W ramach rządowego programu Czyste Powietrze - od początku jego funkcjonowania, czyli od 19 września 2018 r. - wpłynęło ponad 151 tyś. wniosków na kwotę dofinansowania prawie 3,1 mld zł.

więcej

03/08/2020

Brytyjczycy odchodzą od paliw kopalnych, Polska nadal wspiera węgiel

Instalacja nowych kotłów gazowych musi zostać zakazana od 2025 r., w przeciwnym razie uzyskanie neutralności emisyjnej Wielkiej Brytanii w 2050 r. będzie skazane na porażkę - opublikował brytyjski Guardian, powołując się na ustalenia komisji wysokiego szczebla zwołanej przez wiodącą brytyjską organizację biznesową CBI.

więcej

15/07/2020

Program Czyste Powietrze nadal nie wspiera najuboższych

Od 15 maja 2020 - to jest od dnia wprowadzenia w życie kolejnej reformy programu Czyste Powietrze, korzystają z niego jedynie osoby zamożniejsze. Wersja dla osób gorzej sytuowanych jest nadal niedostępna.

więcej

28/04/2020

Koronawirus a zanieczyszczenie powietrza

Ślady koronawirusa SARS-CoV-2 znaleziono na atmosferycznych cząstkach pyłu z włoskich miast. Szczegóły na temat badania opublikowało Włoskie Towarzystwo Medycyny Środowiskowej (SIMA).

więcej

16/04/2020

Czyste Powietrze – nowa wersja

Rozpoczęły się testy i przymiarki do uruchomienia programu Czyste Powietrze w nowej odsłonie.

więcej

02/04/2020

Koronawirus a walka ze smogiem

Walka z koronawirusem nie powinna zatrzymać inwestowania w czyste powietrze – zapewnia prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny. – Takie inwestycje są bardzo potrzebne.

więcej

11/03/2020

Sprawdź zmiany w programie Czyste Powietrze

Szybsze rozpatrywanie wniosków, uproszczona procedura wnioskowania, poziom dotacji uzależniony od uzyskanego efektu ekologicznego oraz mocniejsze wsparcie jednostek samorządu terytorialnego – to podstawowe zmiany w programie Czyste Powietrze, które zaczną obowiązywać na przełomie marca i kwietnia.

więcej

09/01/2020

Program Czyste Powietrze dla domów nowo budowanych

Buduję dom, planowany termin zakończenia budowy to czerwiec 2020 r. Czy program Czyste Powietrze dofinansowuje mi ocieplenie budynku i ogrzewanie?

więcej

05/12/2019

Uwaga! Ostatnia szansa na dotację do ogrzewania dla domów nowo budowanych

Budujesz dom? Tylko do końca grudnia 2019 r. można jeszcze ubiegać się o dotację do zakupu i montażu urządzeń grzewczych w ramach programu rządowego Czyste Powietrze. Od roku 2020 takie dotacje zostaną wstrzymane dla domów w budowie.

więcej

24/10/2019

Dlaczego Polakom tak trudno zrezygnować z dymiących kominów?

Od ponad roku właściciele domów jednorodzinnych mają do dyspozycji program ułatwiający wymianę starych pieców, docieplenie budynku oraz wymianę okien i drzwi. Program Czyste Powietrze oferujący maksymalne wsparcie na poziomie 47 tys. zł z założenia powinien trafiać rocznie do 400 tysięcy rodzin. Jednak nie trafia i nic nie wskazuje jego gwałtownego przyspieszenia. Dlaczego?

więcej

17/10/2019

Ulga termo­moder­ni­za­cyj­na i program Czyste Powietrze

O rządowym programie Czyste Powietrze słyszały już miliony Polaków i stale rośnie grono jego beneficjentów. Inaczej sprawy mają się z wiedzą na temat mniej znanego narzędzia antysmogowego, jakim jest tzw. ulga termomodernizacyjna.

więcej

19/08/2019

Programy Mój Prąd i Czyste Powietrze nie łączą się ze sobą

Na przełomie sierpnia i września rząd planuje ogłoszenie naboru do programu Mój Prąd wspierającego zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych. Program jest bardzo prosty – każdy może pozyskać do 5 tys. zł wsparcia do nowej instalacji produkującej prąd ze słońca.

więcej

30/07/2019

Zmiany w Programie Czyste Powietrze

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk wprowadził kolejne zmiany w zasadach Programu Czyste Powietrze. Mają one przyspieszyć wdrażanie programu i ostatecznie doprowadzić do odczuwalnej poprawy jakości powietrza.

więcej

02/07/2019

Nie przegap! Ważne zmiany w Czystym Powietrzu

Najpierw składamy wniosek o dotację do programu Czyste Powietrze, później inwestujemy w nowe ogrzewanie lub termomodernizację. Działanie odwrotne oznacza brak dotacji! Wydatki poniesione przed złożeniem wniosku nie będą ujmowane jako koszty kwalifikowane i tym samym nie będą podlegały zwrotowi. – Taka zmiana obowiązuje od 1 lipca 2019 r.

więcej

20/05/2019

Stan realizacji programu Czyste Powietrze

Informacja publiczna od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o stanie realizacji programu Czyste Powietrze na dzień 05.04.2019.

więcej

22/03/2019

UWAGA! Zmiana w regulaminie programu Czyste Powietrze

Właściciele domów jednorodzinnych, którzy planują skorzystać z dotacji w ramach rządowego programu Czyste Powietrze po 1 lipca 2019 r. nie będą już mogli, jak do tej pory ponosić wydatków inwestycyjnych przed dniem złożenia wniosku. Powyższa zmiana nie odnosi się do wydatków poniesionych na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz audytu energetycznego, które mogą być wykonane wcześniej.

więcej

26/02/2019

Nowe fakty o programie Czyste Powietrze

– W październiku ubiegłego roku złożyłem wniosek o dotację na wymianę pieca z programu Czyste Powietrze, regulaminowe 90 dni roboczych na jego rozpatrzenie minęło w połowie lutego, nie ma umowy ani dotacji… – takimi informacjami zasypywani jesteśmy przez ostatnie dni. O zbyt wolnej realizacji programu rozpisują się ogólnopolskie media, w tym Gazeta Wyborcza w artykule Czyste Powietrze z obietnic PIS z dnia 22.02.2019r.

więcej

25/01/2019

Ulga termo­modernizacyjna a program Czyste Powietrze

Rząd przyjął zmiany w ustawie o podatku dochodowym, które wprowadzają ulgę termomodernizacyjną. Ulga obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Nowe rozwiązanie pozwala odliczyć w rocznym rozliczeniu za rok 2019 do 23 proc. wydatków na termomodernizację (maksymalnie 53 tys. zł odliczenia).

więcej

21/01/2019

Czyste Powietrze po aktualizacji 21 I 2019

Adresatami rządowego programu Czyste Powietrze są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego, bądź wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego, a budynek nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania.

więcej

18/01/2019

Wznowienie naboru wniosków od 21 stycznia

Wojewódzkie fundusze od poniedziałku (21 stycznia 2019 r.) wznowią nabór wniosków o dofinansowanie po przeprowadzeniu niezbędnej aktualizacji programu Czyste Powietrze oraz po dostosowaniu systemów informatycznych do zmian prawnych.

więcej

11/01/2019

Uszczelnienie zasad programu Czyste Powietrze

Najbogatsi Polacy nie otrzymają dotacji w ramach programu Czyste Powietrze. Bogaci i średniozamożni uzyskają niższą pomoc – rząd planuje uszczelnienie systemu wsparcia.

więcej

14/12/2018

Dofinansowanie na piec, a dochód na członka rodziny

Jakiej wysokości dofinansowanie przysługuje mi do zakupu pieca z programu Czyste Powietrze? Które osoby w gospodarstwie domowym mam uwzględnić przy wyliczaniu dochodu na członka rodziny – dla wielu osób to kluczowe pytania podczas wypełniania wniosku o dotację w programie Czyste Powietrze mającego na celu likwidację polskiego smogu.

więcej

16/11/2018

Dwie hale ogrzane za 270 zł miesięcznie!

Rozmowa z Grzegorzem Biegunem, przedsiębiorcą z Wierzbnika (woj. opolskie).

więcej

09/11/2018

Wysokie zainteresowanie programem Czyste Powietrze

Polacy są mocno zainteresowani uczestnictwem w programie Czyste Powietrze. W ciągu miesiąca od ogłoszenia naboru zarejestrowanych zostało ok. 47 tysięcy wniosków o dofinansowanie do wymiany przestarzałego ogrzewania oraz termomodernizacji.

więcej