Koronawirus a zanieczyszczenie powietrza

Ślady koronawirusa SARS-CoV-2 znaleziono na atmosferycznych cząstkach pyłu z włoskich miast. Szczegóły na temat badania opublikowało Włoskie Towarzystwo Medycyny Środowiskowej (SIMA).

28/04/2020 – Materiał archiwalny

Badania cząstek powietrza pod kątem obecności koronawirusa prowadzono we współpracy z uniwersytetami w Trieście, Bari, Bolonii i Neapolu. Koordynator badań Leonardo Setti wyjaśnił, że wykorzystano do nich 34 próbki mieszaniny zawieszonych w powietrzu cząsteczek PM10 z terenów przemysłowych prowincji Bergamo w Lombardii pobrane na przełomie lutego i marca.

 

Dowody na to, że Sars−CoV−2 może być obecny na cząstkach pyłu w otaczającym powietrzu nie dowodzą jeszcze niezbicie, że istnieje nowa droga zakażenia przekonują włoscy naukowcy zaangażowani w badanie. Jednakże w tzw. fazie II epidemii należy wziąć pod uwagę potrzebę utrzymania emisji cząstek stałych na niskim poziomie, aby nie stwarzać zagrożenia dla potencjalnego rozprzestrzeniania się wirusa.

 

− Ten pierwszy test otwiera możliwość zbadania obecności wirusa na cząsteczkach zawieszonych w atmosferze w nadchodzących miesiącach, jako wskaźnik wczesnego wykrycia ponownego pojawienia się koronawirusa i podjęcia odpowiednich działań zapobiegawczych przed rozpoczęciem nowej epidemii przewiduje profesor Alessandro Miani, prezes SIMA.

 

Cytowany przez włoską agencję prasową ANSA epidemiolog Prisco Piscitelli oświadczył, że chronicznie utrzymujący się podwyższony poziom pyłów zawieszonych w powietrzu, rejestrowany od dziesięcioleci na Nizinie Padańskiej na północy Włoch (z regionem Bergamo), ma negatywny i potwierdzony wpływ na stan zdrowia mieszkańców tamtych stron. Stanowi też czynnik predysponujący do większego narażenia osób starszych i osłabionych na infekcje wirusowe oraz powikłania kardiopulmonologiczne.

 

Według innych badań (opublikowanych m.in. przez brytyjski dziennik The Guardian) poziom zanieczyszczenia powietrza może być jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do śmiertelności z powodu COVID−19. Analiza pokazuje, że spośród przypadków śmiertelnych koronawirusa w 66 regionach administracyjnych we Włoszech, Hiszpanii, Francji i Niemczech, 78 proc. z nich miało miejsce w zaledwie pięciu regionach, a te były tymi najbardziej zanieczyszczonymi.

 

Nie ma zatem wątpliwości, potrzeba naprawy jakości powietrza wciąż pozostaje aktualnym problemem, a mieszkańcy potrzebują rządowego wsparcia dla działań wspierających ekologię. Jedną z nich ma być od dawna zapowiadana od marca wersja 2.0 rządowego Programu Czyste Powietrze.