Czyste Powietrze dla domów wielorodzinnych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada kolejną nową wersję programu Czyste Powietrze – tym razem skierowaną do gmin borykających się z największym zanieczyszczeniem powietrza, gdzie z dotacji będą korzystali właściciele mieszkań w domach wielorodzinnych – zapowiada wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé­−Czetwertyński.

13/11/2020 – Materiał archiwalny

Planuje się, że nowa odsłona programu będzie skierowana do gmin, gdzie problem jakości powietrza jest najbardziej znaczący. Uwzględnione w pilotażu usprawnienia programu mają służyć rozszerzeniu katalogu beneficjentów o właścicieli lokali w budynkach wielolokalowych, którzy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu – napisał Guibourgé­−Czetwertyński w odpowiedzi na interpelację poselską.

 

Jednak wersja 3.0 programu to temat nadal dość odległy, bo ministerstwo klimatu planuje w pierwszej kolejność przetestować w przyszłym roku wersję pilotażową programu w gminie Pszczyna. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że możliwość ubiegania się o wsparcie dotyczyłaby budynków zawierających od 3 do 7 lokali.

 

Niekompletna jest w dalszym ciągu ogłoszona 15 maja 2020 r. wersja 2.0 Czystego Powietrza, która mimo wcześniejszych zapowiedzi ministerstwa nie włączyła banków w dystrybucję dotacji.

 

Czyste Powietrze to program z budżetem 103 mld zł na lata 2018 – 2029. Do tej pory złożono ponad 170 tys. wniosków. Jesteśmy dopiero na początku drogi, bo do wymiany pozostało nadal blisko 3 mln zanieczyszczających powietrze kopciuchów. Przez dwa lata funkcjonowania programu wydano zaledwie ok. 3 z zaplanowanych 103 mld zł.

 

(na podstawie ISBnews)