Ulga termo­modernizacyjna a program Czyste Powietrze

Rząd przyjął zmiany w ustawie o podatku dochodowym, które wprowadzają ulgę termomodernizacyjną. Ulga obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. Nowe rozwiązanie pozwala odliczyć w rocznym rozliczeniu za rok 2019 do 23 proc. wydatków na termomodernizację (maksymalnie 53 tys. zł odliczenia).

25/01/2019 – Materiał archiwalny

Ulga obejmie wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, zrealizowanych w ciągu 3 lat. Rozwiązanie to ma pomóc w walce ze smogiem.

 

Kto skorzysta
Z ulgi termomodernizacyjnej będą mogli skorzystać właściciele  oraz współwłaściciele budynków mieszkalnych jednorodzinnych, którzy przeprowadzą termomodernizację domu lub kilku swoich domów.
Wsparcie obejmie podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej, 19 procentowej stawki podatku oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

 

Na jakich zasadach
Właściciel (współwłaściciel) jednorodzinnego budynku mieszkalnego odliczy od dochodu (przychodu) wydatki na termomodernizację tego budynku. Dodatkowym warunkiem jest przeprowadzenie termomodernizacji w ciągu 3 lat.
 
Ulga będzie limitowana. Maksymalnie będzie można odliczyć 23 proc. wydatków, nie więcej jednak niż 53 tys. zł
 
Podatnicy, którzy przeprowadzili termomodernizację i skorzystali przy tym z innej pomocy państwa (np. z dotacji NFOŚiGW), nie będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej w odniesieniu do wydatków sfinansowanych przez państwo.

 

WAŻNE – wkład własny lub pożyczkę przy realizacji dotacji z programu „Czyste Powietrze” będzie można rozliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Ulga termomodernizacyjna nie dotyczy domów w budowie.

(opr. na podst. informacji Ministerstwa Finansów)

 

Przykładowe wydatki, które można ująć w uldze termomodernizacyjnej

1) Zakup urządzeń wraz z montażem ( piec na paliwo stałe np. na piec na pellet, piec gazowy kondensacyjny, piec olejowy kondensacyjny, pompa ciepła, kolektor słoneczny, ogniwo fotowoltaiczne, zbiornik na gaz, zbiornik na olej) 

2) Zakup i wymiana okien, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych

3) Docieplenie ścian, fundamentów i dachu

4) Przyłącza do sieci ciepłowniczej i gazowej

5) Zakup materiałów składających się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu

 

Fot. Podłogówka też wchodzi do ulgi termomodernizacyjnej

Fot. ikotly.com.pl