Program Czyste Powietrze nadal nie wspiera najuboższych

Od 15 maja 2020 - to jest od dnia wprowadzenia w życie kolejnej reformy programu Czyste Powietrze, korzystają z niego jedynie osoby zamożniejsze. Wersja dla osób gorzej sytuowanych jest nadal niedostępna.

15/07/2020 – Materiał archiwalny

Portal CzystePowietrze.eu każdego dnia odpowiada na wiele pytań dotyczących największego polskiego programu, który ma za zadanie wyeliminować polski smog. Wielu użytkowników planuje skorzystać z podwyższonego poziomu dofinansowania tj. do 60 % kosztów inwestycji. Opcja, która miała być dedykowana wnioskodawcom ze średnim miesięcznym dochodem w gospodarstwie domowym nieprzekraczającym 1 400 zł na osobę, a także osobom samotnym z dochodem poniżej 1 960 zł miesięcznie, jest w dalszym ciągu niedostępna, bo sejm nie przegłosował ustawy, która upoważniałaby gminy do wystawiania zaświadczeń o dochodach mieszkańców.

 

Problem braku równego dostępu do dotacji dyskryminujący osoby najuboższe został poruszony przez Andrzeja Gułę, lidera Polskiego Alarmu Smogowego podczas szczytu klimatycznego ToGetAir.

 

– Ludzie ubożsi w praktyce są w tej chwili wykluczeni z programu Czyste Powietrze – mówi Andrzej Guła z PAS. – Nie stać ich na pokrycie aż 70 % kosztów wymiany kotła. Stało się tak pomimo wielokrotnych zapowiedzi polityków, że osoby o najniższych dochodach będą miały dostęp do wyższego dofinansowania, będą miały też dostęp do pożyczek na preferencyjnych zasadach oraz dostęp do profesjonalnej pomocy eksperckiej przy termomodernizacji domu.

 

15 lipca upłynęły 2 miesiące od wprowadzenia nowej wersji programu. Ministerstwo Klimatu do tej pory nie podało nawet przybliżonego terminu wprowadzenia zmian legislacyjnych umożliwiających doprowadzenie reformy programu Czyste Powietrze do końca.