Program Czyste Powietrze – najczęściej popełniane błędy

Na podstawie najczęściej popełnianych błędów opracowana została lista podstawowych zagadnień, o których warto wiedzieć, gdy chcemy z sukcesem ubiegać się o dofinansowanie Programu Czyste Powietrze.

07/03/2022 – Materiał archiwalny


Węgiel

KOTŁY NA WĘGIEL WYPADŁY Z PROGRAMU

Program Czyste Powietrze od 1 stycznia 2022 r. nie dofinansowuje wymiany przestarzałego ogrzewania na paliwa stałe na nowe kotły c.o. na węgiel, w tym ekogroszek; nie przewiduje również dotacji do zakupu i montażu kominków.


Certyfikat Ecodesign

TYLKO CERTYFIKOWANE URZĄDZENIA I MATERIAŁY

Dotacji podlegają tylko nowe certyfikowane urządzenia i materiały zakupione na fakturę wystawioną na wnioskodawcę Programu Czyste Powietrze. Lista urządzeń i materiałów dostępna jest pod adresem: https://lista-zum.ios.edu.pl/


2019_11_07_Kostrzewa_blog_800x450px_ogienien

ZEZŁOMUJ KOPCIUCHA!

Wypłata dotacji jest uzależniona m.in. od zezłomowania „kopciucha” potwierdzonego protokołem odbioru wystawionego imiennie na wnioskodawcę.


2022_03_07_Kostrzewa_blog_800x450px_time

PILNUJ TERMINÓW

Program Czyste Powietrze nie obejmuje dotacją inwestycji w przypadku, gdy wniosek został złożony po upływie 6 miesięcy od daty poniesienia pierwszego wydatku udokumentowanego fakturą zaliczanego do kosztów kwalifikowanych. Dużo bezpieczniej jest inwestować po uzyskaniu akceptacji złożonego wniosku.


2022_02_28_Kostrzewa_blog_800x450px_solary

FOTOWOLTAIKA? - TYLKO MIKROINSTALACJE

W przypadku fotowoltaiki – uzyskanie dotacji jest możliwe, gdy inwestycja idzie w parze z wymianą ogrzewania, przy czym moc instalacji fotowoltaicznej wynosi od 2 kW do 10 kW.


Czyste Powietrze wniosek

WNIOSKUJĄ UPRAWNIENI

Faktury, które dołączymy do wniosku o płatność powinny być wystawione na osobę uprawnioną do wnioskowania do programu – właściciela bądź współwłaściciela domu.


Dom jednorodzinny

TYLKO DOMY JEDNORODZINNE

Program Czyste Powietrze nie obsługuje domów wielorodzinnych, ani domów jednorodzinnych w budowie.


Uchwała antysmogowa

SPRAWDŹ UCHWAŁY ANTYSMOGOWE

Inwestycja oprócz spełniania wymogów regulaminu programu powinna być również zgodna z obowiązującymi uchwałami antysmogowymi.


Prawo spadkowe

UREGULUJ SPRAWY SPADKOWE

Jeśli zmarł jeden ze współwłaścicieli domu, powstrzymaj się z inwestycją i złożeniem wniosku do czasu uregulowania spraw spadkowych.


Łącze gazowe

ŁĄCZE GAZOWE

Jeśli Twój dom jest podłączony do sieci gazowej, nie uzyskasz dotacji do zakupu i montażu kotła c.o. na paliwo stałe – kotła na pellet lub kotła zagazowującego drewno.


Zanim zaczniesz inwestować zapoznaj się z regulaminem Programu Czyste Powietrze – to pomoże ustrzec się rozczarowań i utraty dotacji.

https://www.czystepowietrze.eu/regulamin-programu-czyste-powietrze

 


 

Skorzystaj z dotacji

 

Program Czyste Powietrze 2022
- pomoc i doradztwo w wypełnianiu wniosków

 

SPRAWDŹ