Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Ulga termo­moder­ni­za­cyj­na i program Czyste Powietrze

O rządowym programie Czyste Powietrze słyszały już miliony Polaków i stale rośnie grono jego beneficjentów. Inaczej sprawy mają się z wiedzą na temat mniej znanego narzędzia antysmogowego, jakim jest tzw. ulga termomodernizacyjna.

17/10/2019 – Materiał archiwalny

Z badań  prowadzonych w lipcu 2019 r. przez Instytut Badań Środowiskowych w województwach, w których przyjęto uchwały antysmogowe, wynika że tylko 1 procent właścicieli domów ogrzewanych przez przestarzałe kotły węglowe wiedziało, że mogą skorzystać z ulgi podatkowej i odpisać koszt wymiany urządzenia, docieplenia budynku oraz wymiany stolarki okiennej czy drzwiowej od przychodu.

 

Ulga i program to dwie odrębne możliwości. Program Czyste Powietrze, z podstawową zasadą – im niższe dochody, tym wyższa dotacja, umożliwia osobom o bardzo niskich dochodach likwidację przestarzałych pieców na bezpieczne niskoemisyjne urządzenia grzewcze oraz docieplenie budynków mieszkalnych.

 

Ulga termomodernizacyjna dedykowana jest szczególnie osobom z dochodami powyżej średniej krajowej, w tym podatnikom o rocznym dochodzie przekraczającym 125 528 zł, dyskwalifikującym z programu Czyste Powietrze. Ulgą kieruje zasada – im wyższa podstawa opodatkowania, tym wyższy odpis. W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć 100% wydatków poniesionych na realizację wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych, jednak kwota ta nie może być wyższa niż 53 tys. zł.

 

Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych tylko w już istniejących budynkach mieszkalnych, jednorodzinnych. Ulga nie dotyczy innych typów nieruchomości i nie jest to ulga budowlana. Tym samym osoby, które dopiero budują dom, nie mogą z niej skorzystać – To jedna z informacji zawarta w krótkiej publikacji dostępnej w Internecie pt. Poradnik inwestora – Ulga Termomodernizacyjna 2019, opracowanej przez organizacje działające w zakresie ograniczenia niskiej emisji oraz poprawy efektywności energetycznej. Instrukcja korzystania z ulgi jest rekomendowana przez wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotra Woźnego oraz prezesa Polskiego Alarmu Smogowego – Andrzeja Gułę.

 

Co bardzo istotnie dla właścicieli domów jednorodzinnych – można skorzystać z obu możliwości – ulgi oraz programu Czyste Powietrze, co ma szczególne znaczenie, gdy planowana inwestycja przekracza 53 tys. zł. Należy jednak uwzględnić to,  że w ramach ulgi termomodernizacyjnej odliczeniu nie podlegają wydatki, które uzyskały dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Jak to rozumieć w praktyce? Właściciel domu jednorodzinnego może na wymianę starego pieca uzyskać dotację z programu Czyste Powietrze, a docieplenie domu odliczyć sobie w ramach ulgi termomodernizacyjnej. 

 

                Poradnik można pobrać ze na strony internetowej Porozumienia Branżowego Na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE:

http://pobe.pl/poradnik/