Program Moje Ciepło ze wsparciem do pomp ciepła w nowych domach od końca kwietnia

Zapowiadany na przełom marca i kwietnia Program Moje Ciepło ma wystartować w końcówce kwietnia. Moje Ciepło będzie pełniło funkcję uzupełniającą Programu Czyste Powietrze i wspierało Polskę w dążeniach do rozwijania tzw. zeroemisyjności w nowych domach jednorodzinnych.

13/04/2022 – Materiał archiwalny

Według wcześniejszych zapowiedzi dotacja ma wynieść do 30 proc. kosztów kwalifikowanych projektu i w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła wyniesie maksymalnie 21 tys. zł w przypadku pomp gruntowych oraz 7 tys. zł w przypadku pomp powietrznych. Budżet programu pochodzący w całości ze środków unijnego Funduszu Modernizacyjnego ma wynieść 600 mln zł.

 

Na większe wsparcie będą mogły liczyć rodziny wielodzietne, w tym posiadacze Karty Dużej Rodziny – poinformował NFOŚiGW.


Jakie warunki trzeba spełnić?

 

Wsparcie obejmie nowe domy o podwyższonym standardzie energetycznym - tj. wyższym niż wynikający z obowiązujących warunków technicznych (WT 2021). Obecnie w domach nowo budowanych wskaźnik EP tj. rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną wynosi 70 kWh/m2.

 

Program miałby objąć inwestycje zrealizowane od stycznia 2021 roku. Organizatorem przedsięwzięcia jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.