Rządowe dopłaty tylko do węgla. Biomasa drzewna nadal bez wsparcia!

Po trzy tony tańszego węgla kamiennego, brykietu lub peletu węglowego w cenie do 996,60 zł za tonę będzie przysługiwało odbiorcom indywidualnym. Rząd w projekcie ustawy całkowicie pominął użytkowników kotłów na biomasę, w tym na pellet drzewny, którzy płacą za tonę paliwa ok. 2000 zł.

15/06/2022 – Materiał archiwalny

Na czym ma polegać wsparcie użytkowników ogrzewania na węgiel?

 

 • Jak podaje Kancelaria Prezesa Radu Ministrów, odbiorcy indywidualni będą mogli kupić węgiel po cenie odpowiadającej jego średniej cenie z ostatniego roku. Węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego będzie mógł być sprzedawany po cenie 996,60 zł brutto za tonę.

 

 • Rozwiązanie to będzie możliwe, dzięki wprowadzeniu specjalnego mechanizmu rekompensat, którego beneficjentem będą gospodarstwa domowe mogące kupić węgiel w cenie niższej niż cena rynkowa.

 

 • Firmy, które zdecydują się na sprzedaż węgla po niższych cenach otrzymają rekompensatę z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie.

   

 • Podstawowym warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem – zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

   

 • Węgiel będzie sprzedawany gospodarstwom domowym na potrzeby własne.

 

 • W 2022 r. maksymalna ilość zakupionego węgla po konkurencyjnej cenie będzie mogła wynieść 3 tony.

 

 • Rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń S.A. Rola tego podmiotu polegać będzie m.in. na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów.

 

 • Maksymalna wysokość rekompensaty za sprzedaż 1 tony paliwa stałego wyniesie 750 zł brutto.

 

Nie tylko węgiel podrożał!

 

Twórcy projektu Ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw w planach działań pomocowych całkowicie  pominęli Polaków, którzy ogrzewają swoje domy biomasą drzewną, w tym pelletem.

 

- Gdy tylko wszedł w życie Program Czyste Powietrze, zlikwidowaliśmy z mężem kopciucha i zainwestowaliśmy w automatyczny kocioł na pellet – opowiada pani Ewa z małej przygranicznej miejscowości mazurskiej. - Paliwo kosztowało ok. 700 zł za tonę. Jesteśmy niezamożną wielodzietną rodziną z dzieckiem niepełnosprawnym. Zupełnie nie stać nas na zakup pelletu za 2000 zł. To wielka niesprawiedliwość, bo rząd całkowicie o nas zapomniał!

 

Jak zdrożał opał?

 

 • węgiel – w 2021 r. średnia cena węgla wynosiła blisko 1000 zł za tonę, teraz orzech kosztuje ok 2000 zł,

 

 • ekogroszek – w ubiegłym roku cena wynosiła ok. 1500 zł, teraz przekracza nawet 3000 zł za tonę.

 

 • pellet – przed rokiem tona kosztowała od 800 zł, teraz kosztuje ok. 2000 zł.

 

 • brykiet drzewny – 2021 r. - ok. 800 zł, obecnie ok. 1500 zł.

 

 

Żródło: www.gov.pl