To oznacza, że mieszkańcy województwa małopolskiego, przystępując do programów dotacyjnych, w tym rządowego programu Czyste Powietrze, nie otrzymają dofinansowania do urządzeń grzewczych opalanych węglem.
Mieszkańcy będą mieli ułatwiony dostęp do dotacji – od nowego roku w każdej gminie uruchomiony zostanie punkt dostępu do rządowego Programu Czyste Powietrze, dotującego wymianę przestarzałych urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz docieplenie domów jednorodzinnych. W każdej gminie do końca września 2021 r. powołany zostanie eko-doradca, który będzie doradzał mieszkańcom w wymianie przestarzałych urządzeń grzewczych.
W województwie małopolskim coraz trudniej będzie spalać śmieci w domowych paleniskach. Na prośbę mieszkańców skrócono do 12 godzin maksymalny czas na przeprowadzenie przez gminę kontroli interwencyjnej przy zgłoszeniach dotyczących m.in. spalania śmieci.
Na terenie całego województwa będzie obowiązywał również zakaz użytkowania kominków przy wysokich stężeniach pyłu, tj. przekroczeniu poziomu dopuszczalnego 50 µg/m3 średniodobowo, z wyłączeniem sytuacji, w których kominek stanowi jedyne źródło ciepła.
Gminy będą zobowiązane do przypominania mieszkańcom o obowiązku wymiany do 2022 roku przestarzałych, pozaklasowych urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Lokalne samorządy będą co pół roku przesyłały mieszkańcom zawiadomienia w tej sprawie.
Na terenie Małopolski pozostało jeszcze ok. 300 tysięcy kopciuchów do wymiany. W roku ubiegłym wymieniono 20 tysięcy tego typu urządzeń. Poprawa jakości powietrza będzie odczuwalna pod warunkiem wyraźnego przyspieszenia modernizacji systemów grzewczych Małopolan.
Czy istnieje w Małopolsce alternatywa dla węgla?
Jeśli chcemy ogrzewać dom paliwem, które jest dostępne i produkowane w naszym kraju, rozwiązaniem jest kocioł na pellet.
Wasze komentarze
Zweryfikujemy go zanim zostanie opublikowany.