Koronawirus a walka ze smogiem

Walka z koronawirusem nie powinna zatrzymać inwestowania w czyste powietrze – zapewnia prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny. – Takie inwestycje są bardzo potrzebne.

02/04/2020 – Materiał archiwalny

Specjaliści zajmujący się tematem jakości powietrza debatowali na łamach Dziennika Gazety Prawnej o przyszłości programów rządowych wspierających naprawę jakości powietrza, których realizacja może ulec wyhamowaniu w związku z kryzysem wywołanym przez koronawirusa.

 

– Na szczęście udało się zakończyć prace programowe nad zmianami w programie Czyste Powietrze, jeszcze zanim przeszliśmy w tryb koronawirusa poinformował Piotr Woźny. Liczymy, że będziemy gotowi uruchomić nabór na nowych zasadach, jak tylko sytuacja się ustabilizuje. Dalej trwają też prace nad zmianami legislacyjnymi, by zintegrować ze sobą programy Smog Stop i Czyste Powietrze oraz uruchomić drugi filar wsparcia dla osób mniej zamożnych.

 

Prezes zarządu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych Janusz Starościk dodał, że spowolnienia gospodarczego nie da się uniknąć, a teraz trwa walka o to, aby było ono jak najmniejsze, a jego skutki szybkie do odrobienia. Między innymi dlatego należałoby realizować, nawet w ograniczonym zakresie, programy dotacyjne wspierające wymianę urządzeń. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński zauważył, że odbudowa gospodarcza po koronawirusie i zrównoważony wzrost dla środowiska nie wykluczają się, a wszelkie działania na rzecz poprawy jakości powietrza mogą być kołem zamachowym odbudowy polskiej gospodarki po pandemii. (opr. na podst. art. Pandemia nie zatrzyma walki ze smogiem, Dziennika Gazety Prawnej)