PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Pellet to eko–paliwo bez kleju

Czy pellet faktycznie jest paliwem ekologicznym? Czymś przecież trzeba te trociny skleić… Takie pytanie otrzymaliśmy od mieszkanki Miłek k. Giżycka – pani Barbary. Emerytka jest zdania, że bez kleju, który sklei trociny, wyprodukowanie tego rodzaju paliwa jest niemożliwe.

13/12/2018

Pani Barbaro, odpowiadamy cytując wiarygodne i sprawdzone źródło informacji - Wikipedię.

 

Pellet przeznaczony do użytku publicznego, czyli nieprzemysłowego jest wytwarzany w 100 % z surowca z postaci trocin drzewnych, bez dodatku jakichkolwiek lepiszczy. Jedynym naturalnym produktem, jaki używa się do ujednolicenia masy przed procesem granulacji, jest woda w postaci natryskowej lub gorącej pary. Pozwala to uzyskiwać odpowiednią formę oraz strukturę końcowego produktu. Co więcej, ich regularna forma, niewielki rozmiar pozwala na automatyczne uzupełnianie pieca spalającego tego typu produkty wraz z wysokim stopniem kalibracji.

 

Spalanie tego paliwa w nowoczesnych piecach to wygoda, oszczędność i praktycznie zerowa emisja zanieczyszczeń do atmosfery. W pełni zautomatyzowany piec (…) działa samoczynnie – automatycznie się rozpala, automatycznie uzupełnia ilość paliwa potrzebną do uzyskania pożądanej, wcześniej ustalonej temperatury przy pomocy elektrycznego termostatu. Średnia moc energetyczna uzyskana ze spalania tego paliwa wynosi 4,7–5,3 MWh/tonę (17–19 MJ/kg). Na rynku są dostępne wysoko wydajne piece na to paliwo o wydajności powyżej 90 procent, co oznacza, że spalanie jest bardzo ekonomiczne. Świadczy o tym znikoma ilość popiołu (ok. 5 kg na tonę spalonej biomasy). Dwutlenek węgla pochodzący ze spalania biomasy uznaje się za wcześniej pobrany z atmosfery przez rośliny. Emisja nowego dwutlenku węgla jest związana z jego przetwarzaniem i transportem – informuje Wikipedia. Pani Barbaro, nie ma się czego obawiać – klej, ani żadne inne szkodliwe substancje nie znajdują zastosowania w produkcji pelletu drzewnego.

 

Mamy nadzieję, że wszelkie wątpliwości dotyczące procesu produkcji granulatu z trocin, który zasługuje na tytuł eko-paliwa, zostały rozwiane.

 

Tak spala się go w dobrym piecu.

 

 

Więcej informacji na ten temat:

https://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/pelet-dobre-bo-polskie-i-bezsmogowe