PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać w gminie Choczewo na Pomorzu

Coraz bliżej do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. W wyniku analiz środowiskowych i lokalizacyjnych prowadzonych od 2017 r. wybrano gminę Choczewo jako preferowaną i bezpieczną dla mieszkańców oraz środowiska lokalizację budowy reaktora jądrowego.

23/12/2021

Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o. uruchomią niebawem etap formalny zmierzający do uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych dla umiejscowienia przyszłej elektrowni, w szczególności decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych oraz decyzji lokalizacyjnej.

 

- Polska dąży do dywersyfikacji swojego miksu energetycznego, a wskazanie preferowanej lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest tego dowodem - powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Wykorzystanie tego bezpiecznego, zeroemisyjnego i stabilnego źródła wytwarzania energii, jakim jest energia jądrowa, zapowiadaliśmy od początku i potwierdziliśmy w strategicznych dokumentach m. in. w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku i Programie Polskiej Energetyki Jądrowej.

 

 

Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni w 2033 r.

 

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska spółka planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu wodnego ciśnieniowego. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW w gminie Choczewo w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

 

Źródło: Polskie Elektrownie Jądrowe Sp. z o.o., PAP

Fot. Pixabay