Początkowo, gdy uruchomiono program właściciele domów nowo budowanych mogli wnioskować o wsparcie do zakupu i montażu urządzeń grzewczych, rekuperacji oraz korzystać z preferencyjnych pożyczek do OZE (instalacje fotowoltaiczne lub panele słoneczne). Od 1 stycznia skończyły się dotacje do urządzeń grzewczych, zaś ostatecznie z dniem 15 maja nowe budownictwo jednorodzinne przestanie być wspierane przez program Czyste Powietrze.
Furtka dla beneficjentów
Wiele zmian wersji 2.0, choćby dwa progi dochodowe zamiast siedmiu z poprzedniej wersji oraz szybsze rozpatrywanie wniosków są korzystniejsze dla wnioskujących. Osoby, które złożyły wniosek przed 15 maja, ale nie zawarły umowy o dofinansowanie, będą mogły wycofać wniosek i złożyć go ponownie na nowych zasadach programu, pod warunkiem rozpoczęcia inwestycji po 15 maja i zakończenia jej zgodnie ze zmienioną wersją programu. W pierwszej kolejności dofinansowanie zostanie uruchomione dla osób kwalifikujących się do tzw. podstawowego poziomu dofinansowania (roczny dochód wnioskującego nie przekracza 100 tys. zł). Osiągający niższe dochody (nieprzekraczające miesięcznie 1 400 zł na osobę w gospodarstwie domowym wieloosobowym lub 1 960 zł w przypadku osób samotnych) będą musieli zaczekać, bowiem do uruchomienia części programu z podwyższonym poziomem dofinansowania niezbędne są zmiany legislacyjne umożliwiające gminom wydawanie zaświadczeń o dochodach.
https://www.czystepowietrze.eu/pomoc-w-wypelnianiu-wnioskow
Skorzystaj z dotacji
Wasze komentarze
Zweryfikujemy go zanim zostanie opublikowany.
Witam
Odpowiedz · UdostępnijCzy położenie elewacji na dom mogę ująć w programie Czyste powietrze i wystąpić o dofinansowanie?.
Dzień dobry, Pani Krysiu dotacja z programu Czyste Powietrze przysługuje do prac dociepleniowych - docieplenia ścian budynku, poddasza użytkowego lub stropodachu. Jednak priorytetem jest wymiana ogrzewania - w pierwszej kolejności trzeba zadbać o urządzenie, które spełnia obowiązujące normy. Można złożyć wniosek do funduszu na obie inwestycje.
Odpowiedz · UdostępnijWymieniłem w lipcu br. piec węglowy na piec kondensacyjny gazowy. Otrzymałem dotację z urzędu miasta na tą inwestycję. Czy mogę starać się rownież o dofinansowanie z NFOSiGW.
Odpowiedz · UdostępnijTak, koszt kwalifikowany we wniosku powinien być uszczuplony o kwotę dotacji przyznanej przez miasto.
Odpowiedz · UdostępnijWitam
Odpowiedz · UdostępnijJeżeli ja wystąpiłam o dofinansowanie w programie Czyste powietrze to czy faktura może być wystawiona na mnie i mojego męża który jest współwłaścicielem?
Faktura powinna być na wnioskodawcę, ale jeśli figuruje tam pani nazwisko to powinno być ok. Proszę się upewnić w swoim https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/gdzie-zlozyc-wniosek/" title="Gdzie złożyć wniosek do programu „Czyste Powietrze”?" rel="noopener" target="_blank">wojewódzkim funduszu.
Odpowiedz · UdostępnijWitam
Odpowiedz · UdostępnijW miesiącu lipcu wymieniłam piec kopciuch na piec na pellet 5 klasy, bojler, przewody centraln. ogrzew. oraz położyłam płyty na strychu. Został naprawiony i pomalowany dach, rynny i kominy. Częściowo ociepliliśmy dom oraz położyliśmy elewację i zmieniliśmy podbitkę dachową. Czy mogę liczyć na dofinansowanie?
Wstępnie tak, dotacja dotyczy ogrzewania i termomodernizacji. Faktura musi być wystawiona na właściciela domu (on wnioskuje). Roczne zarobki brutto (tzw. podstawa opodatkowania w zeznaniu PIT nie mogą przekroczyć 100 tys. zł). Więcej informacji: Ważne - wniosek powinna Pani złożyć nie później niż w 6 miesięcy po rozpoczęciu inwestycji - chodzi o datę pierwszej wystawionej faktury.
Odpowiedz · Udostępnijhttps://czystepowietrze.eu/2020/06/czyste-powietrze-wersja-20-sprawdz-wysokosc-dofinansowania/
Witam
Odpowiedz · UdostępnijCzy w programie Czyste powietrze mogę odliczyć rolety zewnętrzne na oknach oraz malowanie dachu i wymianę podbitki dachowej oraz rynien?
Moim zdaniem - rolety można by ewentualnie podpiąć do wymiany okien (w sytuacji gdy wymieniamy okna). Rynny dokleić do faktury za ocieplanie docieplenia ścian (gdy docieplamy). Malowanie dachu i podbitka dachowa - raczej nie do ujęcia. Proszę ewentualnie skontaktować się z doradcą z https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/gdzie-zlozyc-wniosek/" title="Gdzie złożyć wniosek do programu „Czyste Powietrze”?" rel="noopener" target="_blank">Wojewódzkiego Funduszu.
Odpowiedz · UdostępnijJesienią kończymy budowę domu. Planowaliśmy skorzystać z dotacji czyste powietrze i założyć pompę ciępła, rekuperację i fotowoltaikę, która została wycofana dla nowych domów. Projekt domu został zrobiony pod takie rozwiązanie i nie możemy teraz kupić pieca gazowego, a na pompę ciepła nas nie stać. Czy to wróci?
Odpowiedz · UdostępnijPani Sabino, od 15 maja skończyło się jakiekolwiek wsparcie dla domów nowobudowanych. Nic nie wskazuje na powrót.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Kupiłam mieszkanie w domu wielorodzinnym tzw szeregowiec. Dopięto jesteśmy w trakcie kapitalnego remontu. Czy mieszkania w szeregowcach również się kwalifikują do programu?
Odpowiedz · UdostępnijZabudowa szeregowa tak.
Odpowiedz · UdostępnijMam dom w budowie. Czy jeśli odbiorę budynek to będę mógł skorzystać z programu, uwzględniając poniesione wydatki do 6 miesięcy wstecz ( lecz nie wcześniej niż przed nowelizacją programu) ?
Odpowiedz · UdostępnijPanie Adamie, program Czyste Powietrze nie obsługuje inwestycji w domach nowo budowanych. https://czystepowietrze.eu/2020/05/czyste-powietrze-wersja-2-0-tylko-dla-domow-istniejacych/
Odpowiedz · UdostępnijNo właśnie o to pytam. Czy odebranie budynku do użytku powoduje że jest to dom istniejący i można korzystać z programu czy jest granica do kiedy domu mają/miały być wybudowane.
Odpowiedz · UdostępnijPanie Adamie, po odebraniu dom jest istniejący. Po odebraniu w domu powinno być zainstalowane nowe urządzenie grzewcze i w tej sytuacji nie ma czego wymieniać.
Odpowiedz · UdostępnijW programie czyste powietrze jest dofinansowanie do. Instalacji fotowoltaicznych. Czy starając się o to dofinansowanie mogę dodatkowo starać się o dofinansowanie z programu. Mój prąd??
Odpowiedz · UdostępnijPani Moniko, nie ma takiej możliwości. Korzystamy z jednego programu.
Odpowiedz · UdostępnijWitam
Odpowiedz · UdostępnijCzy jeżeli wymieniłam okna 30.04.2020r to mogę mieć szansę na dofinansowanie? Nie wiem czy mogę dalej inwestować? Pozdrawiam
Krystyna
Odpowiedz · UdostępnijNadmieniam jednocześnie że przyspieszyłam wymianę okien o co najmniej miesiąc ponieważ dom jest do całkowitego remontu i obawiamy się że nie zdążymy go wyremontować do jesieni w większości własnymi siłami.
Po 15 może Pani, ale inwestycja z kwietnia nie wejdzie do dotacji.
Odpowiedz · UdostępnijCzy w którymkolwiek programie będę mogła odliczyć wymienione okna?
Odpowiedz · UdostępnijMoże Pan skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.
Odpowiedz · UdostępnijUważam że nie jest to w porządku. Czy mogę w innym programie w/w inwestycję odliczyć?
Odpowiedz · UdostępnijTak może to Pani zrobić podczas rozliczenia podatkowego, korzystając z tak zwanej ulgi termomodernizacyjnej (nie dotyczy ona jedynie domów nowo budowanych)
Odpowiedz · UdostępnijDzień Dobry.
Odpowiedz · UdostępnijW nowej wersji programu Czyste Powietrze jest mowa o dochodzie rocznym nieprzekraczającym 100.000 PLN. Jestem jedynym właścicielem budynku, jednak rozliczam się podatkowo wspólnie z małżonką. Jak w takim przypadku ustalić dochód, który powinien być uwzględniany przy ubieganiu się o dofinansowanie?
Jeśli rozlicza się Pan wspólnie - trzeba do wniosku podać kwotę wspólnego dochodu. Proszę to jeszcze potwierdzić w Wojewódzkim Funduszu.
Odpowiedz · Udostępnij