Organizatorzy programu opublikowali pierwszy ranking urządzeń grzewczych od czasu zamknięcia programu jesienią 2024 r. Z przedstawionych danych wynika, że Polacy w kwietniu 2025 r. najchętniej decydowali się na modernizację kotłowni w kierunku urządzenia na biomasę. Kotły na pellet lub drewno kawałkowe stanowiły w kwietniu 70% spośród ogółu wybieranych (dane z 30 kwietnia 2025 r.). Daleko w tyle pozostały pompy ciepła z łącznym wynikiem 25%, kotły na gaz – 3%, pozostałe urządzenia - 2%.
Trudno odbudować zaufanie do pomp ciepła
W styczniu 2023 r. w programie dominowały pompy ciepła z maksymalnym wynikiem 64 %. Spadek zainteresowania nastąpił w związku z brakiem uporządkowania krajowego rynku pomp ciepła i możliwością uzyskania dotacji do zakupu urządzeń niepotwierdzonej jakości. Pomimo zmian pompy ciepła nie zdołały odbudować swojej dawnej mocnej pozycji.
Ceny pelletu stabilne
Ceny pelletu po wcześniejszych zawirowaniach związanych m. in. z agresją Rosji w Ukrainie od dwóch lat znów są stabilne, przy czym znaczna część surowca pochodzi z produkcji krajowej. Drewno kawałkowe ma również korzystną stabilną cenę. Między innymi to przekonuje Polaków do inwestowania w kotły na biomasę.
Tutaj sprawdzisz, ile kosztuje tona pelletu:
Unia Europejska stopniowo odchodzi od paliw kopalnych. Ogrzewanie gazem ziemnym i węglem kamiennym zgodnie z zapowiedziami Komisji Europejskiej będzie coraz mniej korzystne finansowo. Od 1 stycznia 2027 r. właściciele domostw i mieszkań ogrzewanych paliwami kopalnymi – poniosą wyższe koszty ogrzewania uiszczając w cenie paliwa swego rodzaju podatek od paliw kopalnych. Kotły na gaz i węgiel nie są objęte wsparciem programu „Czyste Powietrze”.
Źródło - https://czystepowietrze.gov.pl/efekty-programu/zrodla-ciepla
Wasze komentarze
Zweryfikujemy go zanim zostanie opublikowany.