Kiedy należy skorzystać z pomocy operatora programu „Czyste Powietrze”, a kiedy można wnioskować samodzielnie?
Z pomocy operatora obowiązkowo muszą korzystać osoby o najniższych dochodach, uprawnione do najwyższego poziomu dofinansowania, jak również wnioskodawcy, którzy korzystają z dotacji z prefinansowaniem. Prefinansowanie do 35% kosztów jest możliwe tylko za pośrednictwem operatora i jest dostępne w najwyższym i podwyższonym poziomie dofinansowania.
Sprawdź poziomy dofinansowania
Pozostali wnioskodawcy mogą złożyć wniosek samodzielnie lub skorzystać z pomocy gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych.
Gdzie można znaleźć listę operatorów programu?
Lista operatorów dostępna jest na stronie programu "Czyste Powietrze":
https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/twoj-operator
Co zrobić, jeśli moja gmina nie została operatorem programu?
W takiej sytuacji należy zwrócić się o pomoc do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska, który pełni funkcję operatora w danym regionie.
Na jaką pomoc ze strony gmin można jeszcze liczyć?
Wiele gmin uruchomiło punkty konsultacyjno-informacyjne, w których świadczone są usługi doradcze dotyczące programu. W tych punktach osoby zainteresowane mogą uzyskać wsparcie w przygotowaniu i rozliczeniu wniosku o dotację.
W mojej gminie nie działa punkt konsultacyjno-informacyjny. Czy sytuacja może się zmienić?
Tak. Termin zawierania porozumień i aneksów dotyczących prowadzenia gminnych punktów został wydłużony do 30 czerwca 2025 r. Dzięki temu kolejne gminy mogą zaangażować się w realizację programu i zaoferować mieszkańcom profesjonalne wsparcie.
Co zrobić, gdy gmina nie jest operatorem, a kontaktuje się ze mną prywatna firma oferująca pomoc?
Osoby uprawnione do najwyższego poziomu dofinansowania, nie mogą korzystać ze wsparcia firm zewnętrznych przy składaniu wniosku. W ich przypadku jedynym legalnym operatorem może być gmina lub wojewódzki fundusz ochrony środowiska.
Wasze komentarze
Zweryfikujemy go zanim zostanie opublikowany.