PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Zmiany w programie Czyste Powietrze: Lista ZUM obowiązkowa od czerwca

Od 14 czerwca 2024 roku, aby uzyskać dotację na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet w ramach programu "Czyste Powietrze", konieczne będzie wybranie urządzenia z listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM).

14/06/2024

Lista ta jest dostępna pod adresem: lista-zum.ios.edu.pl i zawiera szczegółowe informacje o rekomendowanych urządzeniach i materiałach.

 

Celem wprowadzenia listy ZUM jest zagwarantowanie, że wszystkie dofinansowywane urządzenia spełniają wysokie standardy jakości, zgodnie z parametrami deklarowanymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej. Dzięki temu ma nastąpić zwiększenie efektywności ogrzewania, co w dłuższej perspektywie powinno obniżyć koszty ogrzewania polskich domów.

 

Zmiany te mają na celu nie tylko poprawę jakości powietrza poprzez promowanie nowoczesnych, efektywnych technologii grzewczych, ale również wsparcie użytkowników w wyborze najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z listą ZUM i dostosowania swoich wyborów do nowych wymagań programu "Czyste Powietrze".

 

Obowiązkowy audyt energetyczny

Informujemy, że od 14 czerwca 2024 r. – w przypadku kupna i montażu pompy ciepła z dotacją z programu „Czyste Powietrze” – obowiązkowo należy wykonać audyt energetyczny. Można na to dostać dodatkową dotację do 1 200 zł. Szczegóły: https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/lepsze