PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Rząd zawiesił normy na węgiel – do sprzedaży trafi miał węglowy

Od 29 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska o czasowym zawieszeniu norm jakości węgla. Działanie to ma, zdaniem rządu, zwiększyć dostępność węgla dla gospodarstw domowych i małych kotłowni oraz umożliwić obniżenie jego ceny, a także dodatkowo wspomóc proces stabilizowania sytuacji na rynku i zabezpieczyć gospodarstwa domowe przed sezonem zimowym.

08/07/2022

Takie rozwiązanie krytykuje Polski Alarm Smogowy, według którego to poważny krok wstecz w polityce antysmogowej rządu. PAS obawia się kosztów środowiskowych i zdrowotnych, jakie trzeba będzie zapłacić w związku z przyzwoleniem państwa na palenie węglem niskiej jakości, zawierającym wysokie stężenia szkodliwych substancji m. in. siarki, charakteryzującym się ponadto wysoką zawartością wilgoci i popiołu. Zdaniem PAS takie „poluzowanie” przepisów umożliwi kopalniom sprzedaż zalegających na hałdach odpadów, których obrotu zakazano w 2018 r. Do sprzedaży trafić mogą: flotokoncentrat i muł kopalniany zmieszane z miałem węglowym.

 

Obawy PAS dotyczące sprzedaży odpadów z kopalni rozwiewa Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zniesienie klasyfikacji węgla umożliwia od 29 czerwca sprzedaż miału węglowego. Nie ma jednak możliwości wprowadzania do obrotu flotokoncentratów oraz mułów węglowych, czego zakazuje znowelizowana w 2018 r. ustawa o systemach monitorowania i kontrolowania jakości paliw.

 

Należy pamiętać, że niezależnie od przyjętego rozporządzenia ministerialnego  w 14 województwach nadal obowiązują uchwały antysmogowe, które określają zasady stosowania poszczególnych urządzeń grzewczych i paliw stałych. W Krakowie nadal obowiązuje zakaz palenia węglem, choć pojawiły się zakusy na złagodzenie miejscowych przepisów poprzez umożliwienie palenia drewnem oraz odroczenie obowiązku likwidacji kopciuchów w Małopolsce.

 

Fot. Pixabay.com