PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Program Ciepłe Mieszkanie nie może nabrać rozpędu

Długo wyczekiwany Program Ciepłe Mieszkanie z dotacjami do wymiany kopciuchów w domach wielorodzinnych, choć ogłoszony latem – stoi w miejscu. Każdego dnia użytkownicy forum CzystePowietrze.eu pytają, jak uzyskać wsparcie do nowego ogrzewania w kamienicach. – Wsparcia nie będzie, bo większość gmin nie przystąpiła do programu.

26/10/2022

Są jednak wyjątki. Kętrzyn i Olsztynek – to pierwsze gminy w województwie warmińsko-mazurskim, które skorzystają z możliwości, jakie niesie Program Ciepłe Mieszkanie. Oba samorządy podpisały umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Gmina Kętrzyn pozyskała ponad 7milionów 300 tys. zł, a Olsztynek niemal 2 mln zł na inwestycje dla swoich mieszkańców. 

 

Teraz mieszkańcy budynków wielorodzinnych będą mogli uzyskać wsparcie do wymiany kopciuchów na pompy ciepła, kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,  ogrzewanie elektryczne, kotły gazowe albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Dodatkowo możliwa będzie np. wymiana okien i drzwi.

 

Gminy dostają z WFOŚiGW w Olsztynie promesy na dofinansowanie. Mieszkańcy Kętrzyna i Olsztynka, którzy planują wymianę starych pieców, powinni zgłaszać się po wsparcie do gminy. Wysokość dotacji na jeden lokal mieszkalny jest uzależniona od dochodów mieszkańców i może wynosić od 15 tysięcy złotych do 37,5 tysiąca złotych.

 

Na składanie wniosków w pierwszej edycji Programu Ciepłe Mieszkanie gminy mają czas do końca tego roku. Jak dotąd zainteresowanie samorządów jest mizerne. Wiele gmin obarczonych nadprogramowymi obowiązkami m.in. prowadzeniem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czy przyjmowaniem wniosków o dodatek do opału, nie jest w stanie udźwignąć kolejnych zadań. To oznacza, że tegoroczna zima w wielu kamienicach upłynie pod znakiem dźwigania opału po schodach i przebywania w zadymionych mieszkaniach. 

 

Więcej o Programie Ciepłe Mieszkanie:

https://www.czystepowietrze.eu/program-cieple-mieszkanie