PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Rewolucyjne zmiany w ogrzewaniu budynków: UE pracuje nad zakazem dla gazu i węgla

7 grudnia 2023 r. Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie zmiany dyrektywy budynkowej, kierując się ku ograniczeniu emisji z sektora budownictwa. Nowe prawo, mające wprowadzić rewolucyjne zmiany, oczekuje na formalne przyjęcie po osiągnięciu porozumienia.

11/12/2023

Zakaz instalacji gazowych i kotłów na węgiel w nowych budynkach

Zgodnie z nowymi przepisami, nowe budynki w UE muszą być zeroemisyjne od 2028 roku. Zakaz montażu pieców na paliwa kopalne obejmuje budynki publiczne od 2028 roku, a dla budynków prywatnych, takich jak domy jednorodzinne, od 2030 roku. Dotyczy to również bloków deweloperskich.

 

Stopniowa modernizacja dla istniejących budynków

W dążeniu do eliminacji emisji z budynków, UE planuje stopniową modernizację istniejących konstrukcji do 2040 roku. Ostateczne kształtowanie przepisów będzie zależało od dostosowania ich przez poszczególne kraje członkowskie do swoich warunków i praw.

 

Wycofanie kotłów na paliwa kopalne

Dyrektywa wymaga od państw członkowskich opracowania szczegółowych środków wycofywania paliw kopalnych w procesie ogrzewania i chłodzenia, kierując się ku całkowitemu wycofaniu kotłów do 2040 roku, zgodnie z komunikatem prasowym Komisji Europejskiej.

 

Koniec dofinansowania kotłów na paliwa kopalne

Od 2025 roku zakazane będzie wsparcie finansowe instalacji kotłów na paliwa kopalne jako jedynych źródeł ciepła w budynkach, zarówno nowych,  jak i istniejących. Programy rządowe i samorządowe nie będą już dotować wymiany "kopciuchów" na ogrzewanie gazowe jako jedyny system grzewczy.

 

Rewolucja dla polskich domów

W Polsce, gdzie popularne jest ogrzewanie węglem, nowe regulacje oznaczają fundamentalne zmiany dla właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkańców budynków z własnymi źródłami ciepła. Dla sektora, gdzie ponad jedna trzecia gospodarstw korzysta z paliw kopalnych, czeka Polskę rewolucja w ogrzewaniu.

 

Unijne przepisy o ogrzewaniu budynków zmierzają ku środowiskowej rewolucji, eliminując stopniowo ogrzewanie na gaz i węgiel. Nowa dyrektywa wprowadza rygorystyczne normy dla nowych i istniejących budynków, rzucając wyzwanie właścicielom i mieszkańcom, ale również przyczyniając się do walki z emisjami CO2 z sektora budownictwa.