PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Za rok duża zmiana w prawie energetycznym

W lipcu 2024 roku wejdzie w życie ustawa nowelizująca prawo energetyczne. Będzie to największa zmiana na rynku energetycznym od czasu jego liberalizacji w 2007 roku.

07/08/2023

Ustawa umożliwi dostosowanie się do unijnych zobowiązań i wprowadza prawdziwą rewolucję na  na rynku energii. Jedną ze zmian będzie obowiązkowe wprowadzenie do oferty firm energetycznych taryf z dynamicznymi cenami prądu, gdzie cena energii aktualizuje się co 15 minut i odzwierciedla aktualną, chwilową sytuację na rynku (cena prądu zależy od ilości energii elektrycznej na rynku i popytu). 

 

Taryfa dynamiczna ma skłonić odbiorców energii do oszczędności

 

Obecnie większość odbiorców korzysta z oferty, w której cena prądu jest stała przez całą dobę albo zmienia się dwa razy w ciągu doby (taryfy nocna albo weekendowa z niższą ceną za energię elektryczną). Za niespełna rok się to zmieni.

 

Taryfa dynamiczna ma nakłonić odbiorców, by nauczyli się korzystać z energii w ślad za wahaniami produkcji ze źródeł odnawialnych. Nie obejmą one prosumentów, którzy uruchomili swoją instalację fotowoltaiczną po 31 marca 2022 r. i korzystają z systemu rozliczeń o nazwie net-billing. W ich przypadku taryfy dynamiczne będą rozwiązaniem domyślnym.

 

Dodatkowym warunkiem skorzystania z oferty dynamicznej będzie posiadanie tzw. inteligentnego licznika prądu. Na razie posiada go jedynie co piąty odbiorca prądu w Polsce (głównie klienci firmy Energa). Nowelizacja zakłada również m.in. powierzenie Urzędowi Regulacji Energetyki (URE) zadania stworzenia porównywarki wszystkich dostępnych na rynku ofert sprzedaży energii elektrycznej do gospodarstw domowych i firm o zużyciu poniżej 100 MWh rocznie.

 

Fot. źródło: https://pixabay.com/

 

ZOBACZ

Pompa ciepła powietrze/woda HPR Deluxe marki KOSTRZEWA