PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Sprawdź, do kiedy musisz zlikwidować kopciucha w swoim domu

Coraz mniej czasu pozostało właścicielom pozaklasowych urządzeń grzewczych na gruntowną modernizację domowej kotłowni. Do tej pory 14 województw objęto uchwałami antysmogowymi, które regulują czas rezygnacji z nieefektywnego źródła ciepła. Jeszcze dwa samorządy wojewódzkie nie podjęły jak dotąd stosownych uchwał.

12/01/2022

Zakaz stosowania kopciuchów:

  • 2022 r. – woj. śląskie i podkarpackie,
  • 2023 r. – woj. mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie, małopolskie,
  • 2024 r. – woj. zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, dolnośląskie, lubelskie,
  • 2027 r. – lubuskie
  • 2030 r. - opolskie
  • nadal brak uchwał antysmogowych w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim.

 

Kopciuchy to przestarzałe, pozaklasowe kotły na paliwa stałe. Są to urządzenia o bardzo niskiej sprawności, które „puszczają z dymem”znaczną część energii zawartej w paliwie. Obecnie na rynek sprzedaży można wprowadzać jedynie kotły 5 klasy legitymujące się certyfikatem ekoprojektu (Ecodesign).

 

Czyste Powietrze i Stop Smog

Właściciele domów jednorodzinnych mogą sięgnąć po wsparcie w wysokości od 30-60 % kosztów kwalifikowanych na potrzeby wymiany urządzeń grzewczych poprzez przystąpienie do ministerialnego Programu Czyste Powietrze. Dodatkowo samorządy gminne, miejskie i związki samorządów mają możliwość przystąpienia do programu Stop Smog, dzięki czemu do niezamożnych mieszkańców trafią dotacje w wysokości do 90% kosztów kwalifikowanych, obejmujące wymianę ogrzewania i docieplenia domów. Jednak przepustką do programu Stop Smog są uchwały antysmogowe podjęte przez sejmiki poszczególnych województw.

 

Przymusowy kocioł gazowy – Europa rezygnuje, Polska wprowadza

W wielu województwach uchwały antysmogowe – podobnie jak Program Czyste Powietrze nakazują rezygnację z tańszej biomasy drzewnej na rzecz droższego ogrzewania gazowego (tam, gdzie istnieje możliwość instalacji przyłącza gazowego). Takie postępowanie jest niezrozumiałe, bowiem uzależnia od obcego paliwa, którego cena już teraz szybuje w górę, zaś od 2024 r. zostanie uwolniona dla gospodarstw domowych, co jak przewidują eksperci wywoła niekontrolowany wzrost rachunków za gaz. Polityka przymusowej gazyfikacji kraju budzi duże wątpliwości – Polska robi to, z czego rezygnuje się stopniowo w UE.

 

Zgoła odmienną politykę stosują inne kraje Europy, które odchodzą od gazu ziemnego. Przykładem są Niemcy, gdzie od 2025 roku każdy nowy budynek będzie obowiązkowo zasilany w min. 65 procentach energią odnawialną, a w niemieckim odpowiedniku Programu Czyste Powietrze preferowane są pompy ciepła i kotły na biomasę.

 

Infografika opracowana na podstawie materiałów Polskiego Alarmu Smogowego.

 


 

Skorzystaj z dotacji

 

Program Czyste Powietrze 2022
- pomoc i doradztwo w wypełnianiu wniosków

 

SPRAWDŹ