PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

IGU OZE wspiera manifest polskich producentów pomp ciepła

Polscy producenci pomp ciepła podjęli decyzję o wystąpieniu z Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), wyrażając swoje niezadowolenie wobec działań, które uznali za niekorzystne dla krajowego rynku oraz beneficjentów programu "Czyste Powietrze". Wsparcie dla ich manifestu wyraziła organizacja IGU OZE, podkreślając istotność podjętych kroków.

03/06/2024

Powody Wystąpienia z PORT PC


Marginalizacja polskich producentów
Głównym powodem wystąpienia jest marginalizacja polskich producentów. Przedsiębiorstwa krajowe od dłuższego czasu czuły się pomijane w działaniach PORT PC, co negatywnie wpływało na ich rozwój i pozycję na rynku. W rezultacie, postanowiono zjednoczyć siły i wystąpić z organizacji, aby lepiej reprezentować swoje interesy.

 

Ignorowanie postulatów rozwoju branży grzewczej
Polscy producenci wielokrotnie zgłaszali postulaty dotyczące rozwoju branży grzewczej, które były jednak ignorowane przez PORT PC. Propozycje te miały na celu poprawę standardów jakości i innowacyjności, co jest kluczowe dla konkurencyjności na rynku europejskim i globalnym.

 

Brak działań chroniących rynek przed nieuczciwymi firmami
Kolejnym istotnym problemem było niewystarczające przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom niektórych zagranicznych firm. Polscy producenci podkreślają, że brak działań w tym zakresie zagraża stabilności rynku oraz interesom polskich konsumentów, w szczególności beneficjentów programu "Czyste Powietrze".

 

Cele manifestu
Polscy producenci pomp ciepła zjednoczyli się w ramach manifestu, który ma na celu:

 • Wykluczenie nierzetelnych laboratoriów spoza EU/EFTA
 • Postulat wykluczenia nierzetelnych laboratoriów spoza EU/EFTA ma na celu zapewnienie, że tylko akredytowane, rzetelne laboratoria będą przeprowadzać testy jakości urządzeń grzewczych. Ma to zminimalizować ryzyko wprowadzania na rynek urządzeń niskiej jakości.
 • Weryfikacja jakości urządzeń na podstawie pełnych badań akredytowanych laboratoriów
 • Kolejnym celem jest weryfikacja jakości urządzeń na podstawie pełnych badań akredytowanych laboratoriów. Tylko urządzenia, które przejdą rygorystyczne testy, powinny trafiać na rynek, co zapewni wyższy standard produktów dostępnych dla konsumentów.
 • Manifest podkreśla również konieczność ochrony interesów beneficjentów programu "Czyste Powietrze". Producentom zależy na tym, aby konsumenci byli chronieni przed nieuczciwymi praktykami, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do poprawy jakości powietrza oraz efektywności energetycznej w Polsce.


Firmy, które zdecydowały się na wystąpienie z PORT PC:

 • P.P.H. Kostrzewa sp.k.
 • IGLOO sp. z o.o.
 • KOŁTON sp.k.
 • TECH STEROWNIKI II sp. z o.o.
 • DEFRO R. DZIUBEŁA sp. k.
 • MK SAS sp. z o.o.


Decyzja o wystąpieniu z PORT PC i stworzeniu manifestu przez polskich producentów pomp ciepła to krok ku większej transparentności, jakości i ochronie rynku. Dzięki wsparciu IGU OZE oraz zjednoczeniu sił, polscy producenci mają nadzieję na wprowadzenie pozytywnych zmian, które przyniosą korzyści zarówno dla nich, jak i dla polskich konsumentów oraz beneficjentów programów ekologicznych.

 

Źródło: iguoze.pl