PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Od ponad trzech lat działamy na rzecz Programu Czyste Powietrze

Portal CzystePowietrze.eu odpowiedział na ponad 20 tys. zapytań dotyczących Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, który od 2018 r. na niespotykaną dotąd skalę wspiera poprawę jakości powietrza w Polsce.

18/03/2022

To największy do tej pory realizowany program, do którego wpłynęło już ok. 400 tys. wniosków na wymianę ogrzewania i termomodernizację na łączną kwotę ok. 6 mld zł. Poprzez aktualne informacje staramy się popularyzować zasady Czystego Powietrza oraz ułatwiać uzyskanie dotacji. Aby to było możliwe, prosimy o pytania dotyczące tematyki programu.

 

Część zapytań nie dotyczy ściśle tematyki naszej strony. Niektórzy z Państwa pragną na przykład wiedzieć, czy uchwały antysmogowe obowiązujące w miejscu zamieszkania są zbieżne z regułami programu. Apelujemy, aby informacji dotyczących uchwał zasięgać u źródła np. w siedzibie urzędu miasta lub gminy.

 

Gdy znane są wytyczne uchwał antysmogowych szybciej możemy wskazać, o jakiego rodzaju wsparcie można wnioskować, gdy likwidujemy „kopciucha”. Warto również znać datę obowiązku likwidacji pozaklasowych urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz urządzeń klasy 3 i 4, by dobrze zaplanować inwestycję.

 

Ulga termomodernizacyjna wspiera inwestycje w czyste powietrze. W czasie prowadzenia intensywnych rozliczeń z fiskusem wiele Państwa zapytań dotyczy ulgi termomodernizacyjnej. W podlinkowanych poniżej artykułach informujemy o zasadach rozliczania ulgi, podajemy również dokładny spis inwestycji objętych odpisem.

 

https://www.czystepowietrze.eu/ulga-termomodernizacyjna

https://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/ulga-termomodernizacyjna-2022-sprawdz-co-mozesz-odpisac

 

W przypadku bardziej złożonych wątpliwości prosimy o kontaktowanie się z Krajową Informacją Skarbową pod tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych), 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych) oraz 48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy). Konsultanci KIS są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00.


Na bazie Państwa doświadczeń opublikowaliśmy listę najczęściej powtarzających się błędów, które mogą skutkować brakiem dotacji. Warto uczyć się na cudzych błędach:

 

https://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/program-czyste-powietrze-najczesciej-popelniane-bledy

 

Życzymy Państwu, aby inwestycje Programu Czyste Powietrze przyniosły wymierne oszczędności i były dobrą inwestycją w zdrowie nasze i przyszłych pokoleń.

 

Fot. Pixabay.com


 

Skorzystaj z dotacji

 

Program Czyste Powietrze 2022
- pomoc i doradztwo w wypełnianiu wniosków

 

SPRAWDŹ