PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Uchwały antysmogowe 2024 - koniec ery kopciuchów

Od 1 stycznia 2024 roku, siedem polskich województw wprowadziło zakaz korzystania z kopciuchów - przestarzałych pieców węglowych niespełniających norm emisji. To krok w stronę poprawy jakości powietrza, ale wyzwania nadal są ogromne.

05/01/2024

Wprowadzenie uchwał antysmogowych w województwach, takich jak wielkopolskie, dolnośląskie czy lubelskie, oznacza zakaz używania kotłów klasy 1. i 2. (PN-EN 303-5:2002), zakaz stosowania kotłów klasy 3. i 4. w województwach zachodniopomorskim i świętokrzyskim, a także bezklasowych kotłów w śląskim i podkarpackim. Dodatkowo, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski i kujawsko-pomorskie wprowadzają bardziej restrykcyjne przepisy.

 

Jednak pomimo tych zmian, w Polsce nadal funkcjonuje około 7 milionów kotłów na paliwo stałe, z czego ponad połowę stanowią kopciuchy generujące szkodliwe emisje. Uchwały antysmogowe regulują, do kiedy mieszkańcy muszą wymienić przestarzałe piece, przyznając najwięcej czasu mieszkańcom lubuskiego (do 2027 roku) i opolskiego (do 2030 roku).

 

Niestety, w dwóch województwach - warmińsko-mazurskim i podlaskim - brak jest uchwał antysmogowych, co oznacza brak ograniczeń w korzystaniu z kopciuchów. Ekspozycja na emisje z tych pieców wiąże się z negatywnymi skutkami dla zdrowia i środowiska.

 

Właściciele domów, nieprzestrzegający zakazów, mogą ponieść konsekwencje finansowe, z mandatami sięgającymi nawet 5000 zł. Zmiana ta, choć niezbędna, stawia przed Polską ogromne wyzwania związane z wymianą milionów przestarzałych pieców na bardziej ekologiczne i efektywne rozwiązania.