PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Czyste Powietrze 2024 - zmiany w programie

Beneficjenci wnioskują w styczniu 2024 r. do Programu Czyste Powietrze na zasadach obowiązujących w ubiegłym roku. NFOŚiGW zapowiada jednak zmiany w regulaminie programu w pierwszym kwartale 2024.

04/01/2024

Organizator zapowiada zmiany jakościowe

Najważniejszą zmianą w najbliższej odsłonie programu będzie zaostrzenie wymogów dotyczących dofinansowywanych urządzeń grzewczych, przede wszystkim pomp ciepła, ale także kotłów na pellet i zgazowujących drewno.

 

Jakość pomp ciepła pod lupą organizatorów programu

Jedną z podstawowych zmian w Programie Czyste Powietrze ma być weryfikacja jakości pomp ciepła przeznaczonych do dofinansowania. NFOŚiGW będzie wymagał raportu z badań urządzeń przeprowadzonych w akredytowanych jednostkach badawczych. Jedynie pompy ciepła, które przejdą pozytywnie weryfikację zgodności wyników badań z danymi umieszczonymi na etykiecie efektywności energetycznej oraz karcie produktu będą figurowały na liście ZUM - internetowej bazie danych urządzeń i materiałów budowlanych dopuszczonych do dotacji Programu Czyste Powietrze.

 

Jak informuje NFOŚiGW uszczelnienie metody dopuszczania pomp ciepła do programu jest konieczne i ma odsiać nieuczciwych dystrybutorów zagranicznych urządzeń, w tym chińskich, które są zaprojektowane do cieplejszego klimatu oraz nie spełniają deklarowanych parametrów technicznych. Wybór takich niesprawdzonych urządzeń w konsekwencji nierzadko wiąże się z bardzo wysokimi rachunkami za prąd.

 

POLECAMY

 

2024_01_04_Kostrzewa_reklama_www_1500px

 

Wysokość dotacji jak w 2023 r.

W najbliższej edycji programu mimo inflacji nie przewidziano wzrostu wysokości dotacji.

 

Inne programy ekologiczne

Czyste Powietrze to program realizowany od roku 2018, którego celem jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Pierwszym krokiem jego realizacji jest usunięcie z domów kopciuchów i zastąpienie ich energooszczędnymi i niskoemisyjnymi urządzeniami grzewczymi. Drugim - powszechna i kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych. Jak informuje PAP Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na Program Czyste Powietrze w 2024 r. ponad 5,4 mld zł.

 

Indywidualni beneficjenci w 2024 r. będą mogli liczyć też na wsparcie w takich programach jak: Mój Prąd (dofinansowanie instalacji paneli fotowoltaicznych na domach oraz urządzeń dodatkowych np. pomp ciepła), Ciepłe Mieszkanie (wymiana kopciuchów w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych), Moje Ciepło (dofinansowanie pomp ciepła w nowych domach jednorodzinnych). Przewidziano również wsparcie w ramach programu Moja Woda (wsparcie inwestycji wychwytujących deszczówkę na prywatnych posesjach), Mój Elektryk (wsparcie zakupu/leasingu pojazdów zeroemisyjnych). Na realizację wymienionych programów zaplanowano wydać w 2024 r. ok. 1,2 mld zł.