Wniosek

Pytania i odpowiedzi

  • Jak złożyć wniosek do Programu Czyste Powietrze?


    Należy wybrać jedną z metod:

    • E-wniosek przez Internet – za pomocą profilu zaufanego https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze
      (to rekomendowany sposób umożliwiający złożenie wniosku wyłącznie drogą elektroniczną, bez konieczności wysyłania wniosku do funduszu drogą pocztową w wersji papierowej. Taki wniosek wraz z podpisem wnioskodawcy natychmiast trafia na dziennik podawczy funduszu).
    • Poprzez Portal Beneficjenta wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej – należy zarejestrować dedykowane konto w portalu, a następnie zalogować się i pobrać formularz wniosku. Formularz wniosku PDF, pobrany w Portalu Beneficjenta jest dokumentem interaktywnym, który na bieżąco sprawdza poprawność wypełnienia wniosku. Po wypełnieniu formularza, należy go wysłać poprzez skrzynkę podawczą portalu, następnie wydrukować, podpisać i wysłać drogą pocztową do siedziby funduszu. Osoby, które z przyczyn technicznych nie mają możliwości złożenia wniosku a pośrednictwem skrzynki podawczej portalu, mogą przesłać go wyłącznie drogą pocztową.
  • Jakie załączniki powinienem złożyć do wniosku o dotację Programu Czyste Powietrze?

    Do wniosku dołączamy wymagane zaświadczenia:

    • Dokument potwierdzający prawo własności budynku mieszkalnego (jeśli dla budynku lub nieruchomości gruntowej nie została założona księga wieczysta np. akt notarialny lub inny dokument potwierdzający prawo własności budynku),
    • Audyt energetyczny budynku,
    • Zaświadczenie o dochodach, gdy wnioskujemy o podstawowy lub podwyższony poziom dofinansowania, wydane nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku,
    • Załącznik zawierający oświadczenia:
      • Współwłaściciela/wszystkich współwłaścicieli o wyrażeniu zgody na realizację przedsięwzięcia ujętego w niniejszym wniosku o dofinansowanie (jeśli budynek/lokal mieszkalny jest objęty współwłasnością),
      • Współmałżonka o wyrażeniu zgody na zaciągnięcie zobowiązań (jeśli wnioskodawca posiada ustawową wspólność majątkową),
      • Pełnomocnictwo (o ile w imieniu wnioskodawcy występuje pełnomocnik wnioskodawcy, współwłaścicieli, współmałżonka),
      • Oświadczenie wnioskodawcy stanowiące zgodę na doręczenia elektroniczne.
  • Mieszkam z mężem w domu należącym do babci. Kto składa wniosek do programu Czyste Powietrze?

    Wniosek zawsze składa właściciel lub współwłaściciel nieruchomości. Dochody właściciela/współwłaściciela brane są pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku.

  • Jeśli zakończyłem już prace, to czy wniosek o dofinansowanie powinienem złożyć razem z wnioskiem o płatność, czy wniosek o płatność mogę złożyć w późniejszym terminie?

    Złożenie wniosku o płatność możliwe jest dopiero po potwierdzeniu zawarcia umowy i uzyskaniu jej numeru (numer umowy jest przekazywany do beneficjenta w piśmie informującym o zawarciu umowy).

  • Czy po złożeniu wniosku i jego pozytywnej weryfikacji przez WFOŚiGW, Fundusz wezwie mnie do siedziby na podpisanie umowy?

    Obecnie nie ma takiej potrzeby, wnioskodawca jest powiadamiany – informację o statusie wniosku uzyskamy logując się na portalu beneficjenta.

  • Czy do wniosku jest niezbędne zaświadczenie z gminy?

    W przypadku ubiegania się o podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania konieczne jest załączenie do wniosku zaświadczenia o dochodach wydane przez miejscowy ośrodek pomocy społecznej.

  • Czy mam obowiązek przesłać dokumenty drogą pocztową do wojewódzkiego funduszu, gdy korzystam z profilu zaufanego?

    Jeżeli posiadamy podpis elektroniczny kwalifikowany lub profil zaufany - nie ma potrzeby przesyłania dokumentów pocztą do siedziby wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wniosek składamy wówczas drogą elektroniczną przez serwis gov.pl (zakładka „Nieruchomości i środowisko”, opcja „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”).

     

    https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze

     

  • Jak rozliczyć inwestycję Programu Czyste Powietrze, kiedy wniosek jest składany po zakończeniu inwestycji, gdy nie mam protokołu odbioru prac wymaganych w programie oraz dokumentu potwierdzającego utylizację kopciucha?

    Nie ma możliwości uzyskania dotacji bez przedstawienia dokumentów potwierdzających, że inwestycja została faktycznie wykonana a kopciuch zezłomowany. Jeśli prace zostały wykonane siłami własnymi, wypłata dotacji po złożeniu końcowego wniosku o płatność, będzie poprzedzona kontrolą podczas wizytacji końcowej. 

  • Mój wniosek został zaakceptowany w styczniu 2022. Do 15 marca wykonałem wszystkie zamierzone prace (wymiana ogrzewania i fotowoltaika). W jakim terminie powinienem złożyć wniosek o płatność?

    Wniosek o płatność powinien być złożony najpóźniej do 90 dni od daty zakończenia przedsięwzięcia. 

  • Złożyłem wniosek o wymianę ogrzewania, ale zmieniłem zdanie i chcę wnioskować o modernizację instalacji co i cwu. Powinienem wycofać złożony wniosek czy wprowadzić korektę wcześniejszego wniosku?

    W przypadku składania wniosku o dofinansowanie bezpośrednio do wfośigw lub za pośrednictwem gminy, która zawarła porozumienie z wfośigw, wnioskodawca ma prawo przed zawarciem umowy o dofinansowanie do jednokrotnej korekty wniosku bez wezwania funduszu tj. zmiany danych zawartych w złożonym wniosku, w tym również zmiany zakresu rzeczowego przedsięwzięcia.

     

    W przypadku, gdy planujemy zmienić zakres rzeczowy przedsięwzięcia po podpisaniu umowy, decyzja o aneksowaniu umowy podlega indywidualnej ocenie wfośigw.

     

    W przypadku składania wniosku o dofinansowanie za pośrednictwem banku (tzw. ścieżka bankowa), nie ma możliwości uzupełnienia lub korekty wniosku o dofinansowanie. Jedynym rozwiązaniem jest wycofanie wcześniej złożonego wniosku o dofinansowanie i złożenie ponownie nowego wniosku. W przypadku, gdy beneficjent w ścieżce bankowej chce zmienić zakres rzeczowy przedsięwzięcia po podpisaniu umowy, decyzja o aneksowaniu umowy podlega indywidualnej ocenie wfośigw.

  • W ilu etapach mogę rozliczyć inwestycję?
    • W przypadku umowy dotacji w ramach podstawowego, podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania, wypłata dofinansowania może być zrealizowana maksymalnie w trzech częściach (wnioski częściowe i wniosek końcowy).

    •  

      W przypadku umowy dotacji z prefinansowaniem w ramach podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania programu:

      • Wypłata dofinansowania w formie prefinansowania następuje po zawarciu umowy o dofinansowanie z prefinansowaniem, ale przed rozliczeniem kosztów kwalifikowanych w danej umowie z wykonawcą – we wniosku lub wnioskach o płatność oraz w oparciu o dyspozycję wypłaty zaliczki podpisaną przez beneficjenta (nie ma możliwości podpisania dyspozycji przez pełnomocnika) i fakturę zaliczkową, zgodnie z Instrukcją wypełnienia Dyspozycji wypłaty zaliczki.

      • Wypłata pozostałej części dofinansowania może być zrealizowana maksymalnie w trzech częściach.

  • Czy można w pierwszej kolejności docieplić budynek, rozliczyć ten etap, a następnie wymienić ogrzewanie?

    Tak, taka kolejność jest respektowana przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o ile dotyczy jednego wniosku.

  • Jeśli w pierwszej kolejności docieplę budynek, a następnie z przyczyn ekonomicznych nie przeprowadzę wymiany ogrzewania, czy spotkają mnie konsekwencje niedopełnienia warunków umowy?

    Priorytetem programu jest wymiana ogrzewania, jeśli ten element umowy nie został dotrzymany, a pobrana dotacja za docieplenie domu, należy zwrócić otrzymaną dotację.