Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.
Wniosek
Pytania i odpowiedzi
Należy wybrać jedną z metod:
Do wniosku dołączamy wymagane zaświadczenia:
Wniosek zawsze składa właściciel lub współwłaściciel nieruchomości. Dochody właściciela/współwłaściciela brane są pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku.
W tej sytuacji można złożyć wniosek o płatność równocześnie z wnioskiem o dofinansowanie, ale nie ma takiego obowiązku. Wniosek o płatność można złożyć także przed potwierdzeniem zawarcia umowy z beneficjentem przez wfośigw (akceptacji wniosku). Za datę wpływu wniosku o płatność do wfośigw przyjmuje się wówczas datę zawarcia umowy o dofinansowanie.
W takim wypadku jest możliwa zmiana umowy. Zmiana umowy następuje przez przesłanie propozycji zmiany przez jedną ze stron na piśmie i pisemną akceptację drugiej strony umowy. Wraz z akceptacją zmian umowy dotyczących zakresu rzeczowego, wfośigw wysyła do beneficjenta nowe zestawienie rzeczowo-finansowe z przeliczoną przyznaną dotacją do określonej kwoty. Akceptacja zmian podlega indywidualnej ocenie wfośigw i jest uzależniona od dostępności środków oraz spełnienia warunków programu.
Obecnie nie ma takiej potrzeby, wnioskodawca jest powiadamiany – informację o statusie wniosku uzyskamy logując się na portalu beneficjenta.
Taki przypadek wymaga zmiany podpisanej umowy o dofinansowanie. W przypadku zmiany zakresu rzeczowego po podpisaniu umowy z wfośigw, zgoda na aneksowanie umowy należy do wojewódzkiego funduszu, do którego wpłynął wniosek.
W przypadku ubiegania się o podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania konieczne jest załączenie do wniosku zaświadczenia o dochodach wydane przez miejscowy ośrodek pomocy społecznej.
Jeżeli posiadamy podpis elektroniczny kwalifikowany lub profil zaufany - nie ma potrzeby przesyłania dokumentów pocztą do siedziby wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wniosek składamy wówczas drogą elektroniczną przez serwis gov.pl (zakładka „Nieruchomości i środowisko”, opcja „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”).
https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze
Nie ma możliwości uzyskania dotacji bez przedstawienia dokumentów potwierdzających, że inwestycja została faktycznie wykonana a kopciuch zezłomowany. Jeśli prace zostały wykonane siłami własnymi, wypłata dotacji po złożeniu końcowego wniosku o płatność, będzie poprzedzona kontrolą podczas wizytacji końcowej.
Wniosek o płatność powinien być złożony najpóźniej do 30 dni od daty zakończenia przedsięwzięcia.
W przypadku składania wniosku o dofinansowanie bezpośrednio do wfośigw lub za pośrednictwem gminy, która zawarła porozumienie z wfośigw, wnioskodawca ma prawo przed zawarciem umowy o dofinansowanie do jednokrotnej korekty wniosku bez wezwania funduszu tj. zmiany danych zawartych w złożonym wniosku, w tym również zmiany zakresu rzeczowego przedsięwzięcia.
W przypadku, gdy planujemy zmienić zakres rzeczowy przedsięwzięcia po podpisaniu umowy, decyzja o aneksowaniu umowy podlega indywidualnej ocenie wfośigw.
W przypadku składania wniosku o dofinansowanie za pośrednictwem banku (tzw. ścieżka bankowa), nie ma możliwości uzupełnienia lub korekty wniosku o dofinansowanie. Jedynym rozwiązaniem jest wycofanie wcześniej złożonego wniosku o dofinansowanie i złożenie ponownie nowego wniosku. W przypadku, gdy beneficjent w ścieżce bankowej chce zmienić zakres rzeczowy przedsięwzięcia po podpisaniu umowy, decyzja o aneksowaniu umowy podlega indywidualnej ocenie wfośigw.
(jeśli inwestycja dotyczy ogrzewania i innych, dodatkowych prac – w pierwszej kolejności wymieniamy i rozliczamy ogrzewanie)
Wasze komentarze
Zweryfikujemy go zanim zostanie opublikowany.