Warunki do spełnienia

Pytania i odpowiedzi

  • Jakie podstawowe warunki muszę spełnić, aby uzyskać dotację z Programu Czyste Powietrze?

    Wnioskodawca musi być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości (domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym) od minimum 3 lat (wyjątkiem jest dziedziczenie spadkowe) i spełnić kryterium dochodowe. Roczny dochód wnioskodawcy nie przekracza 135 tys zł.


    .

  • Kto może starać się o dotację do zakupu i montażu nowego ogrzewania?

    Osoby spełniające wymogi określone w pierwszym pytaniu i użytkujące tzw. kopciucha (przestarzałe urządzenie grzewcze na drewno lub węgiel)

  • Czy przeprowadzenie audytu energetycznego jest niezbędne przy ubieganiu się o dotację?

    Tak, wymagane są:

    • audyt energetyczny przed rozpoczęciem inwestycji oraz dokument podsumowujący audyt energetyczny, który jest obowiązkowym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie, określającym rodzaj i zakres przedsięwzięcia, który będzie wymagany do zrealizowania w celu uzyskania dotacji,
    • świadectwo charakterystyki energetycznej po zakończeniu przedsięwzięcia.
  • Sprzedałem dom po rozliczeniu dotacji Programu Czyste Powietrze. Czy złamałem warunki regulaminu i będę musiał zwrócić pieniądze?

    Regulamin programu uwzględnia możliwość sprzedaży domu po skorzystaniu z dotacji. Nabywca przejmuje zobowiązanie tzw. okresu trwałości projektu polegające na utrzymaniu zamontowanych urządzeń, instalacji oraz wyrobów przez okres pięciu lat i zakazie montażu urządzeń niespełniających regulaminu programu. Okres trwałości liczony jest od dnia zakończenia przedsięwzięcia.

  • Jakie warunki muszę spełnić odnośnie likwidacji „kopciucha”, aby uzyskać wypłatę dotacji przyznanej do nowego kotła?

    Wymieniane źródło ciepła na paliwo stałe musi być trwale wyłączone z użytku, czego potwierdzeniem jest imienny dokument zezłomowania (karta przekazania odpadu/formularz przyjęcia odpadów metali).

     

    Dopuszcza się pozostawienie w budynku/lokalu mieszkalnym pieców kaflowych lub kominków niespełniających docelowych wymagań aktów prawa miejscowego (w tym uchwał antysmogowych), jednak muszą być one trwale odłączone od przewodu kominowego, co oznacza trwałe wyłączenie z użytku i musi być to potwierdzone odpowiednim protokołem kominiarskim wydanym przez mistrza kominiarskiego.

  • Jestem posiadaczem domku letniskowego. Czy to uprawnia mnie do uzyskania wsparcia Programu Czyste Powietrze do wymiany przestarzałego ogrzewania w domku?

    Program nie udziela wsparcia przedsięwzięciom realizowanym w budynkach wykorzystywanych sezonowo ani budynkom gospodarczym.

     

  • Jakie sankcje grożą za naruszenie warunków Programu Czyste Powietrze?

    Za naruszenie warunków programu przewiduje się następujące sankcje:
    1) karne wynikają bezpośrednio z przepisów prawa karnego, w tym przede wszystkim z Kodeksu karnego, ale również Kodeksu karnego skarbowego, w szczególności art. 297 KK (np. złożenie podrobionego, przerobionego, poświadczającego nieprawdę albo nierzetelnego dokumentu albo złożenie nierzetelnego, pisemnego oświadczenia), art. 286 KK (oszustwo), art. 270a (posługiwanie się podrobioną lub przerobioną fakturą);

    2) cywilnoprawne wynikają z zawartej umowy o dofinansowanie z Beneficjentem. Główną sankcją jest zwrot środków wraz z odsetkami w przypadkach opisanych w umowie o dofinansowanie. Dodatkową sankcją może być odpowiedzialność odszkodowawcza, o ile beneficjent przystępując do programu (składając wniosek, zawierając lub realizując umowę) spowoduje szkodę po stronie NFOŚiGW lub wfośigw. Odpowiedzialność określona jest do wysokości szkody.