PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Czyste Powietrze 3.0 od 3 stycznia - nawet do 136 200 zł dotacji

Od nowego roku wystartuje nowa wersja Programu Czyste Powietrze. Dzięki zmianom będzie można pozyskać większe niż dotychczas środki do wymiany kopciuchów, termomodernizacji oraz montażu fotowoltaiki w domu jednorodzinnym. Najwyższą dotację uzyskamy do kompleksowej termomodernizacji domu.

16/12/2022

Kluczową zmianą ułatwiającą dostęp do wsparcia będzie podwyższenie progów dochodowych osób przystępujących do programu.  Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało, że próg dochodowy przy dofinansowaniu podstawowym wzrośnie ze 100 tys. do 135 tys. zł, a maksymalna kwota dotacji z 41 tys. do 66 tys. zł.

 

Przy podwyższonym dofinansowaniu kryterium dochodowe wzrośnie z 1564 zł do 1894 złna osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz z 2189 zł do 2651 zł w gosp. jednoosobowym. Maksymalna wysokość dotacji wzrośnie z 47 tys. zł do 99 tys. zł. Przytoczone maksymalne kwoty dotyczą kompleksowej termomodernizacji połączonej z wymianą ogrzewania oraz montażem fotowoltaiki.

 

Przy najwyższym poziomie dofinansowania kryterium dochodowe również zostanie dopasowane do  rewaloryzacji płac, rent/ emerytur i wzrośnie do 1090 zł (gospodarstwa domowe wieloosobowe) oraz do 1526 zł w gospodarstwach jednoosobowych. Maksymalne dofinansowanie w tym przypadku wyniesie 136 200 zł.

 

 

Korzystniejsze rozliczenie wniosku 

Ministerstwo klimatu zwiększa do trzech liczbę transz rozliczeń w przypadku podstawowego i podwyższonego poziomu dofinansowania, co stanowi ułatwienie w przypadku ograniczonych możliwości finansowych inwestora. Przy najwyższym poziomie dofinansowania można inwestycję realizować aż w pięciu etapach oraz w trzech w przypadku dotacji z prefinansowaniem.

 

Infografiki źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska