Gminy w Programie Czyste Powietrze

Pytania i odpowiedzi

  • Kto udziela pomocy w przystąpieniu do programu „Czyste Powietrze”?

    Operatorzy udzielają bezpłatnego wsparcia przy ubieganiu się o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Operator wspiera beneficjenta na każdym etapie – od podjęcia decyzji o dofinansowaniu, przez realizację inwestycji, aż po jej zakończenie i rozliczenie.

     

    Taka pomoc udzielana jest w szczególności z myślą o osobach starszych i/lub ubogich energetycznie – grupy z jednej strony narażone na nierzetelnych wykonawców, z drugiej często wykluczone cyfrowo.

     

    Operator pomoże Ci przejść przez cały proces sprawnie i bez stresu. Zapytaj o swojego operatora w gminie lub w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

  • Kiedy współpraca z operatorem jest opcjonalna?

    Jeśli ubiegasz się o podwyższony poziom dofinansowania, ale nie potrzebujesz prefinansowania.

  • Czy współpraca z operatorem jest obowiązkowa?

    Tak, jeśli starasz się o prefinansowanie (czyli wypłatę części środków przed rozpoczęciem prac) lub ubiegasz się o najwyższy poziom dofinansowania.

  • Czy firmy lub fundacje mogą być operatorami programu „Czyste Powietrze”?

    Od 31 marca 2025 r. operatorami nowego programu „Czyste Powietrze” są wyłącznie gminy i 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).

     

    Na stronach internetowych poszczególnych WFOŚiGW będzie na bieżąco rozszerzana i aktualizowana lista gmin, które podpisały porozumienie na pełnienie roli operatora Czystego Powietrza.

     

    Zapytaj w swojej gminie, czy jest operatorem, a jeśli jeszcze nie, to do kogo masz się zwrócić o pomoc operatorską.