PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Luka prawna dla sprzedaży kopciuchów zlikwidowana

Od 11 marca obowiązuje zakaz sprzedaży kopciuchów – dzięki nowelizacji rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego z 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe.

15/03/2019

Od 11 marca obowiązuje zakaz sprzedaży kopciuchów – dzięki nowelizacji rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego z 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe. Nieuczciwi przedsiębiorcy obchodzili przepisy, wykorzystując wyłączenie dotyczące urządzeń wytwarzających ciepło tylko na potrzeby zapewnienia ciepłej wody użytkowej oraz kotłów na biomasę niedrzewną. Taką drogą na rynek wprowadzano kotły niespełniające standardów emisji określonych przez rozporządzenie, pogarszające jakość powietrza.

 

"Kopciuchy" były szeroko dostępne w Internecie, głównie na portalach aukcyjnych np. na Allegro oraz ogłoszeniowych np. OLX.

- Uszczelniamy rynek obrotu kotłami, aby ukrócić naganne praktyki niektórych przedsiębiorców – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dzięki nowelizacji rozporządzenia wyeliminujemy możliwość wprowadzania do obrotu kotłów niespełniających standardów i poprawimy jakość powietrza w Polsce.

 

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zawarło już porozumienia z największymi internetowymi serwisami aukcyjnymi, na mocy której będą one wyrzucać ze swojego systemu ogłoszenia o sprzedaży kotłów, które nie spełniają norm.

 

Aby zwiększyć skuteczność tego typu działań urzędnicy proszą wszystkich zainteresowanych poprawą jakości powietrza w Polsce o informowaniu urzędników o ogłoszeniach dotyczących sprzedaży kopciuchów. Informacje należy wysyłać do ministerstwa na adres:

 

Więcej informacji w komunikacie ministerstwa.

 

https://www.gov.pl/­web/­przedsiebiorczosc-technologia/­nowelizacja-rozporzadzenia-dot-wymagan-dla-kotlow