Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
PROGRAM
CZYSTE POWIETRZE

Półmetek Programu Czyste Powietrze

Mija pięć lat od uruchomienia Programu Czyste Powietrze – największej proekologicznej inicjatywy w polskiej historii, która służy skutecznej walce ze smogiem oraz poprawie efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

29/09/2023

Jak informuje NFOŚiGW do programu zawnioskowało blisko 700 tys. beneficjentów w całym kraju na kwotę ok. 18 mld zł. Najaktywniejszym województwem w rankingu Czystego Powietrza okazało się województwo śląskie, gdzie złożono 105 tys. wniosków o dotację na termomodernizację i wymianę kopciuchów.

 

Z danych przedstawionych przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków wynika, że w kraju użytkowanych jest ponad 3,7 mln kotłów na paliwa stałe, z czego ok. 3 mln to urządzenia poniżej klasy 5.

 

Przedstawiamy dane dotyczące dotychczasowej realizacji programu przedstawione przez NFOŚiGW (stan na 19 września 2023 r.)

  • 587 610 – liczba przestarzałych urządzeń grzewczych (kopciuchów), które wymieniono za sprawą Programu Czyste Powietrze
  • 3 mln – tyle kopciuchów należy jeszcze wymienić
  • 103 mld zł – tyle zaplanowano na realizację całości Programu Czyste Powietrze w latach 2018 – 2029
  • 7 mld zł  – wydatkowano do tej pory na wymiany ogrzewania i ocieplenie domów

 

Program w dalszym ciągu jest realizowany zbyt wolno. Konieczne jest przyspieszenie!

 

Do tej pory – po pięciu latach realizacji programu wydatkowano zaledwie niespełna 7% zaplanowanej kwoty! Program będzie realizowany do 2029 roku.

 

Wykres

 

W latach 2018-2023 wydatkowano niespełna 7% środków funduszy Programu Czyste Powietrze.