Organizatorzy programu zgodnie z zaleceniami unijnymi usuwają z programu urządzenia na węgiel (od 1 stycznia 2022 r.). Węgiel dzięki technologiom można już spalać czysto, jednak stopniowe wycofywanie tego paliwa z ogrzewnictwa indywidualnego ma związek nie z technologią spalania, ale z pilną potrzebą rezygnacji ze stosowania paliw kopalnych w ogrzewnictwie i przemyśle. Spalanie paliw kopalnych: węgla, gazu i ropy silnie podgrzewa klimat, co powoduje nieodwracalne, niekorzystne zmiany na Ziemi, m. in. wzrost poziomu oceanów oraz kwasowości wód (efekt – masowe ginięcie gatunków), pustynnienie Europy, w tym Polski, wzrost gwałtownych zjawisk atmosferycznych.
Zerowy bilans CO2 przy spalaniu biomasy
Spalanie biomasy nie wywołuje tych samych skutków, co spalanie paliw kopalnych i wiąże się z zerowym bilansem CO2. Urządzenia na biomasę, w tym kotły c.o. na pellet drzewny pomagają dbać o jakość powietrza i są neutralne dla klimatu.
Urządzenia Czystego Powietrza na liście ZUM
Tzw. Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) jest zgodna z kategoriami kosztów kwalifikowanych oraz wymaganiami technicznymi Programu Czyste Powietrze. Pod adresem lista−zum.ios.edu.pl znajdą się urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe, a także urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła). Oprócz urządzeń znajdziemy tu również inne elementy budowlane, takie jak: materiały izolacyjne, stolarka okienna, drzwi zewnętrzne i garażowe.
Baza ZUM powstała w oparciu o przepisy budowlane i normy obowiązujące w Polsce. Do wpisania urządzenia bądź materiału na listę wymagana jest rejestracja na stronie. Zgłoszone urządzenia, po weryfikacji są umieszczane w ogólnodostępnej bazie o charakterze informacyjnym, a uszeregowanie produktów jest losowe. Listę prowadzi Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.
Skorzystaj z dotacji
Wasze komentarze
Zweryfikujemy go zanim zostanie opublikowany.
Pytanie odnośnie wniosku o żądanie wydania zaświadczenia do czystego powietrza.
Odpowiedz · UdostępnijWnioskodawca jest studentem, który od poniedziałku do piątku studiuje w innym mieście, na weekendy wraca do domu. W domu jednorodzinnym mieszka on i matka. Student nie wpisał mamy do swojego gospodarstwa domowego. Po zmarłym ojcu ma przepisana część domu. Obecnie utrzymuje się z renty i stypendium naukowego. W 2022 roku osiągnął dochód z pracy w czasie wakacji. Matka również ma swoje źródło dochodu tj. rentę. Syn oświadcza, że korzysta ze swojej część domu; a z pozostałych części mamy, korzysta wspólnie z nią tj. ma dostęp do kuchni, gdzie sam sobie gotuje; do łazienki gdzie sam sobie pierze. Część rachunków przychodzi na niego, część na matkę, ale mama po uzgodnieniu z nim płaci rachunki do których się dokłada zgodnie ze zużyciem. Wnioskodawca złożył oświadczenie gdzie opisał w/w informacje i podkreślił, że sam się utrzymuje i prowadzi odrębne jednoosobowe gospodarstwo domowe.
Jak prawidłowo powinny być wypełniony i złożony wniosek?
Jak prawidłowo powinno zostać wydane zaświadczenie?
Czy w tej sytuacji można wydać zaświadczenie dla niego jako osoby samotnie gospodarującej odrębnie?
Czy należy wydanie zaświadczenie na wnioskodawcę i jego matkę?
Moim zdaniem wydanie zaświadczenia indywidualnie na syna będzie właściwe - syn jest pełnoletni i nie pozostaje na utrzymaniu mamy.
Odpowiedz · UdostępnijCzy ocieplenie starego domu styropianem 15cm wystarczy do otrzymania dofinansowania z programu?
Odpowiedz · UdostępnijProszę sprawdzić przy użyciu kalkulatora grubości docieplenia:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl/
Czy rekuperatory ścienne (marka urządzania do wiadomości redakcji) podlegają dofinansowaniu? Mam dofinansowanie na termomodernizację na najwyższym poziomie. Czy mogę za to wymienić stolarkę okienną, zrobić ocieplenie domu i wykonać rekuperację?
Odpowiedz · UdostępnijPani Agnieszko, proszę sprawdzić na liście ZUM
Odpowiedz · Udostępnijhttps://lista-zum.ios.edu.pl/
Prace dociepleniowe będą objęte wsparciem Programu Czyste Powietrze pod warunkiem:
- mamy urządzenie grzewcze spełniające wymogi programu (brak kopciucha)
- pozwolenie na budowę domu zostało wydane przed dniem 1 stycznia 2014 r.
Witam,
Odpowiedz · Udostępnijplanuję generalny remont domu i przy okazji chciałabym się dowiedzieć na co i na jakich warunkach mogę dostać dofinansowanie?
Dom jest z 1996r, planujemy wymianę pieca, okien, docieplenie strychu i wyminę na poddaszu grzejników na ogrzewanie podłogowe? Rozumiem ,że jeśli dom jest własnością męża to jego roczny dochód nie może przekroczyć 135 tys zł rocznie. Czy jeszcze o coś możemy się ubiegać?? od czego w ogóle zacząć i czy możne robić to etapami?
Witam
Odpowiedz · UdostępnijTak, dochód męża nie może przekraczać tej kwoty. Można jeszcze ubiegać się o wsparcie do innych prac termomodernizacyjnych - np. docieplenia fundamentów, wymiany drzwi wejściowych, a także wsparcie do rekuperacji, mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Najlepiej zacząć od oszacowania potrzeb, wstępnej kalkulacji kosztów. Wybrać urządzenia z listy zum, spełniające wymogi programu.
https://lista-zum.ios.edu.pl/
Po złożeniu wniosku i jego akceptacji przez fundusz, możemy przystąpić do realizacji - można etapami realizować i rozliczać - ogrzewanie, następnie prace termomodernizacyjne. Można na własne ryzyko przystąpić do realizacji przed złożeniem wniosku lub przed jego akceptacją przez fundusz.
Pod linkiem są opublikowane ważne informacje dotyczące terminów:
https://www.czystepowietrze.eu/baza-wiedzy/terminy
Czy jeżeli kalkulator określił grubość ocieplenia na 21 cm, a ja kupiłem styropian 15 cm i położyłem go podwójnie (łącznie 30 cm) – to będzie dobrze?
Odpowiedz · UdostępnijPanie Mirku, można położyć grubszą warstwę ocieplenia, niż wskazał kalkulator, jednakże jest to droższe rozwiązanie i niekoniecznie powodujące dużo większe oszczędności przy ogrzewaniu. Poziom dofinansowania jest taki sam, bez względu na poniesione koszty
Odpowiedz · UdostępnijCzy kolejność na liście urządzeń zum na znaczenie?
Odpowiedz · UdostępnijKolejność jest bez znaczenia.
Odpowiedz · UdostępnijCzy dostanę wsparcie na zakup pieca na pellet z rynku wtórnego? Jedni mówią, że tak - drudzy że nie ma opcji - wiec pytam u źródła ;)
Odpowiedz · UdostępnijPiec do dotacji musi być nowy i na fakturę.
Odpowiedz · UdostępnijMój piec na pellet został zakupiony w Czechach. Czy dostanę zwrot z programu?
Odpowiedz · UdostępnijNie powinno być problemu. Ważne, żeby spełniał wymogi programu.
Odpowiedz · UdostępnijCzy na panele grzewcze (elektryczne) jest dotacja? Jeśli tak, to czy mogę zawnioskować o zestaw paneli i fotowoltaikę?
Odpowiedz · UdostępnijTak, takie panele i fotowoltaika są w dotacji.
Odpowiedz · UdostępnijPolacy opamiętajcie się, nie dajcie się przerobić ekologom! Ludzie są ważni, a nie klimat! To jedna wielka bzdura. Pracują nad tym lobbyści pomp ciepła, fotowoltaiki i innych nowoczesnych dziadostw!
Odpowiedz · UdostępnijPani Marzeno, ludzie są ważni, ale muszą mieć gdzie mieszkać. Trzeba jednak zadbać o klimat.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, mam nurtujące pytanie , polecacie w artykule pellet, ale on jest z drewna, a to też wycinanie drzew. Gdzie tu dbałość o klimat?
Odpowiedz · UdostępnijNie wycina się drzew na skalę przemysłową po to, aby powstał pellet. Bardziej opłacalnym powodem są inne produkty np. deska. Pellet powstaje z resztek drzewnych generowanych przez przemysł drzewny przy produkcji desek, parkietów i wielu innych elementów. Produkcja pelletu to przede wszystkim bardzo sensowny sposób zagospodarowania odpadowego materiału.
Odpowiedz · UdostępnijWitam..Ile razy mogę wnioskować do programu? Mam piec do wymiany – to na przyszły rok. Jeszcze okna i drzwi – w planie na 2023 i ocieplenie domu.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, obecnie tylko oraz, zatem trzeba te wszystkie prace rozpisać w jednym wniosku. Zacząć od pieca, potem termomodernizacja - będzie Pan miał 30 miesięcy na realizację całości.
Odpowiedz · UdostępnijZawsze były burze, trąby powietrza, nie zauważyłam, żeby się to jakoś w ostatnim czasie mocno zmieniło. Nawet zima ostatnio dopisała. To jak to jest z tym ocieplaniem klimatu?
Odpowiedz · UdostępnijOczywiście - były i będą. Nie należy jednak mylić pogody z ociepleniem klimatu - pół stopnia lub stopień w skali roku to nieodwracalne zmiany na Ziemi.
Odpowiedz · UdostępnijMarne to tłumaczenie że kotły na węgiel wycofuje się, bo to paliwo kopalne. A jaka to róznica? Gaz też jest paliwem kopalnym, a dotacje pozostały. Co to ma do rzeczy, skoro można węgiel czysto spalić?
Odpowiedz · UdostępnijPieniądze na dotacje idą m.in. z UE, która wycofuje się z dotowania kotłów na węgiel w mieszkalnictwie. I to tyle w temacie. A z tym czystym spalaniem, to można, ale przede wszystkim w warunkach laboratoryjnych i dużo zależy od jakości paliwa, a z tym jest bardzo różnie...
Odpowiedz · UdostępnijCo zrobić, jeśli na liście ZUM nie ma pieca, który chcę zamontować? Instalator zaświadcza, że piec nadaje się do dotacji.
Odpowiedz · UdostępnijDokumentacja producenta urządzenia jest wiążąca. Wymagany jest certyfikat ekoprojektu na ten konkretny model urządzenia.
Odpowiedz · UdostępnijWłaścicielką domu jest moja mama, my z mężem i dziećmi u niej mieszkamy. Mama jest schorowana, starsza, czy możemy złożyć wniosek za mamę i na siebie wziąć całą papierkologię? Czyje dochody musimy podać?
Odpowiedz · UdostępnijWniosek składa mama, bo jest właścicielką domu - dochody mamy muszą być wskazane we wniosku o dotację. Jak najbardziej można wziąć papierologię na siebie, ale mama musi podpisać wypełniony wniosek.
Odpowiedz · UdostępnijJestem z Dąbrowy Górniczej, muszę zlikwidować stary piec na wengiel, jak dostać dotacje? Kto pomoże mi przy wypełnieniu wniosku ? Jak długo przebiega realizacja uzyskania kotła ?
Odpowiedz · UdostępnijNajłatwiej sprawdzić w gminie (w większości jest urzędnik, który pomaga wypełnić wniosek). Wniosek jest rozpatrywany w ciągu 30 dni. Pieniądze wypłacane po 30 dniach od złożenia wniosku. o płatność.
Odpowiedz · Udostępnij