Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.

Nie jestem właścicielem

Pytania i odpowiedzi

 • Mieszkam w domu jednorodzinnym, którego właściciele nie żyją. Postępowania spadkowego nie przeprowadzono. Czy mogę starać się o dofinansowanie, chociaż prawnie nie jestem właścicielem, jako jedynemu dziecku dom mi się należy?

  W pierwszej kolejności trzeba przeprowadzić postępowanie spadkowe, bowiem do programu wnioskuje właściciel, ewentualnie jeden ze współwłaścicieli budynku mieszkalnego.

 • Wynajmuję mieszkanie w domu, w którym należy wymienić kocioł grzewczy. Czy mogę w imieniu właściciela wnioskować o dotację?

  O wsparcie z Programu Czyste Powietrze wnioskuje właściciel lub współwłaściciel domu i nie ma odstępstw od tej reguły.

 • Podpisałem umowę przedwstępną na kupno domu, umowę ostateczną podpisuję za miesiąc. Czy mogę zanim to nastąpi kupić piec i wnioskować do programu?

  Wniosek składa Pan jako właściciel domu. Kocioł może Pan zakupić przed zanim wejdzie Pan w posiadanie nieruchomości, ale nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dotację.

 • Czy jako dożywotnia użytkowniczka nieruchomości mogę wnioskować do Programu Czyste Powietrze o wsparcie do wymiany ogrzewania i ocieplenia domu?

  Nie może Pani – do programu wnioskuje właściciel/współwłaściciel nieruchomości.

 • Jestem w trakcie postępowania spadkowego dotyczącego domu. Piec wymaga pilnej wymiany, czy mogę złożyć wniosek o dotację?

  W tej sytuacji należy wstrzymać się do zakończenia postępowania, ponieważ tylko właściciel lub współwłaściciel budynku może ubiegać się o dotację.

 • Za dwa miesiące sfinalizuję zakup domu jednorodzinnego. Zanim to nastąpi zamierzam zakupić piec, który będzie wymieniony przy wsparciu Programu Czyste Powietrze. Czy uzyskam dotację?

  Tylko faktury realizowane przez właściciela domu będą brane przy wypłacie dotacji. Zatem trzeba najpierw stać się pełnoprawnym właścicielem, a później inwestować w ramach programu Czyste Powietrze.