Rodzaje inwestycji

Pytania i odpowiedzi

  • Jakie inwestycje obejmuje Program Czyste Powietrze?

    W domach ogrzewanych za pomocą „kopciucha” – przestarzałego urządzenia grzewczego na węgiel lub drewno można wnioskować o wsparcie do wymiany ogrzewania na proekologiczne, spełniające wymogi programu oraz o dotację do termomodernizacji budynku (docieplenie domu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej). Program, oprócz wymiany kotłów urządzeń grzewczych obejmuje również kompleksową modernizację kotłowni, systemu CWU, montaż rekuperacji, paneli słonecznych i fotowoltaiki.

  • Czy mogę zawnioskować o jeden z elementów dofinansowania - potrzebuję docieplić dom.

    Tak, o ile Pańskie urządzenie grzewcze spełnia wymagania programu, a pozwolenie na budowę domu zostało wydane przed 1 stycznia 2014 r.
    W przypadku użytkowania kotła na paliwo stałe – urządzenie musi spełniać co najmniej wymogi klasy 5 według normy przenoszącej normę europejską 303-5.

  • Mam w domu kopciucha i kocioł gazowy, czy dostanę wsparcie do wymiany któregoś z tych urządzeń?

    Program Czyste Powietrze wspiera wymianę urządzeń na paliwa stałe – można w tym przypadku starać się o dofinansowanie do wymiany kopciucha, ale trzeba wykazać, że było ono głównym urządzeniem grzewczym. Uczynimy to na podstawie rachunków za zużycie gazu z trzech ostatnich lat, które nie powinno przekroczyć 5600 kWh rocznie. W przypadku zerowego zużycia gazu – oczywiście również można ubiegać się o dotację.

  • Mój dom jest ogrzewany jedynie za pomocą kominka z systemem rozprowadzania ciepłego powietrza. Planuję montaż kotła na pellet. Czy Program Czyste Powietrze jest dla mnie?

    Tak. Taka inwestycja kwalifikuje się do programu. Trzeba się liczyć z tym, że pierwotne źródło ciepła trzeba w ramach wymiany zdemontować oraz uzyskać pisemne potwierdzenie przekazania urządzenia do punktu skupu złomu.

  • Ubiegam się o dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze do wymiany starego pieca na drewno i węgiel. Oprócz kopciucha mam w domu kominek. Czy to prawda, że muszę go zlikwidować, aby nie utracić dofinansowania?

    Celem programu jest likwidacja przestarzałych urządzeń, które zostają zastąpione nowoczesnymi, niezanieczyszczającymi powietrza. Dom osoby, która skorzystała z programu musi być ogrzewany w sposób przyjazny dla środowiska. Wyjątkiem będzie kominek, pozbawiony systemu rozprowadzania ciepła, rozpalany okazyjnie. Takie urządzenie można pozostawić.

  • Planuję uzyskać dotację do wymiany starego kopciucha na automatyczny kocioł na groszek węglowy…

    Od 1 stycznia 2022 r. Program Czyste Powietrze nie przewiduje dotacji do kotłów na węgiel.

  • Mój dom został oddany do użytku w 2016 r. Pozwolenie na budowę wydano w 2014 r. Czy otrzymam dotację do docieplenia budynku?

    Zgodnie z regulaminem Programu Czyste Powietrze, dla budynków, w których wystąpiono o zgodę na budowę lub dokonano zgłoszenia budowy po 31 grudnia 2013 r. nie można otrzymać dofinansowania do ocieplenia przegród budowlanych, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej.