Wnioskodawca
Pytania i odpowiedzi
Do programu wnioskuje osoba, która jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości.
Do złożenia wniosku wymagane jest orzeczenie sądu opiekuńczego w sprawie zaciągnięcia zobowiązania przekraczającego zwykły zarząd. Wnioskodawcą do Programu Czyste Powietrze może być wyłącznie właściciel/współwłaściciel budynku lub lokalu mieszkalnego, zatem jeśli właścicielem jest wyłącznie małoletnie dziecko – jego dane włącznie z numerem PESEL należy wpisać we wniosku. Natomiast logując się na Portal Beneficjenta w celu wypełnienia wniosku należy użyć PESEL-u rodzica/opiekuna, gdyż Portal Beneficjenta blokuje możliwość zakładania konta przez osoby niepełnoletnie. Wersję papierową wniosku, którą należy wysłać pocztą podpisuje czytelnie rodzic (dziecko podpisuje samodzielnie dokument po ukończeniu 16 lat).
Do wniosku proszę dołączyć oświadczenie o prowadzonej działalności gospodarczej i braku wyznaczonej powierzchni na ten cel. W takiej sytuacji dotacja nie ulegnie obniżeniu tak, jak w przypadku, gdy część nieruchomości jest wydzielona na potrzeby prowadzenia firmy.
Nie może, ponieważ nie jest właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości
Tak, wieczyste użytkowanie nie skreśla z możliwości przystąpienia do programu.
Nie może, gdyż nie jest właścicielem/współwłaścicielem nieruchomości.
W Programie Czyste Powietrze udziela się dofinansowania jedynie właścicielom/współwłaścicielom budynków mieszkalnych jednorodzinnych istniejących, czyli oddanych do użytkowania.
Tak – zsumowany dochód obojga małżonków nie może przekroczyć wymienionej kwoty. W tej sytuacji do wniosku o dofinansowanie wpisujemy kwotę z pola „Podstawa obliczenia podatku” wspólnego rozliczenia podatkowego, gdzie uwzględniony jest już podział zsumowanego dochodu małżonków na połowę. Wartość tej kwoty nie może z kolei przekroczyć 100 tys. zł.
Wasze komentarze
Zweryfikujemy go zanim zostanie opublikowany.
Witam. Wymieniłam kopciuch na pelet w lutym. Nie dostałam dofinansowania bo to dom wielorodzinny... 4 księgi wieczyste. Czy mimo tego dostałabym dofinansowanie " ciepłe mieszkanie " jeśli piec na pelet już chodzi?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Będzie to możliwe, jeśli wydatki poniesione zostaną uznane jako kwalifikowane. Regulamin nowego programu nie został jeszcze udostępniony do wiadomości.
Odpowiedz · UdostępnijDziękuję za informację. W związku z tym mam jeszcze jedno pytanie o którym zapomniałam.Dofinansowanie ma być przyznawane w zależności od dochodów. Jestem osobą nie pracującą i jedynym właścicielem mieszkania.
Odpowiedz · UdostępnijDo tej pory tj. w Programie Czyste Powietrze osoby niepracujące też mogą się ubiegać o wsparcie.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, żona posiada gospodarstwo rolne ale nie prowadzi działalnosci rolniczej pracując normalnie na etacie. Ziemię dzierżawi nieodpłatnie sąsiad. Czy żona ma prawo ubiegać się o dotację na wymianę kopciucha?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Tak, ma takie prawo, z tym że we wniosku o dotację oprócz dochodu wykazanego w PIT należy ująć hipotetyczny dochód pochodzący z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego. Trzeba przyjąć, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód roczny w wysokości dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie ustawy o podatku rolnym, obowiązującego na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Odpowiedz · Udostępnijjestem w trakcie zakupu pieca gazowego do mieszkania w kamienicy, które wcześniej było ogrzewane piecem kaflowym i kuchnią węglową.
W kamienicy mieszkają inni lokatorzy, w sumie chyba 11 mieszkań.
Czy dobrze rozumiem , że w takiej sytuacji nie mogę skorzystać z programu "Czyste powietrze" ?
Dzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijTak, nie skorzysta Pani, ponieważ Program Czyste Powietrze obsługuje domy jednorodzinne. W tym roku ma zostać uruchomiony nowy Program Ciepłe Mieszkanie adresowany do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, z którego będzie można skorzystać, o ile organizator programu umożliwi rozliczenie inwestycji, które miały miejsce przed złożeniem wniosku.
Więcej o programie:
https://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/nowy-program-cieple-mieszkanie-dla-domow-wielorodzinnych
https://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/nowy-program-cieple-mieszkanie-dla-domow-wielorodzinnych
Witam, jestem zainteresowany wymianą starego pieca gazowego > 20 lat na :
Odpowiedz · Udostępnij1. wymianę tego pieca na nowy
2. lub montaż pompy ciepła.
3. lub i montaż rekuperacji.
Czy kwalifikuję się do jakiegoś programu finansowania?
Witam. Program Czyste Powietrze umożliwia uzyskanie dotacji do zakupu i instalacji rekuperatora. Program nie wspiera wymiany kotłów gazowych - udziela dotacji do wymiany przestarzałych kotłów na węgiel lub drewno.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry mieszkam w budynku gdzie są 3 księgi wieczyste czyli budynek wielorodzinny.Chciałbym zapytać kiedy nastąpią zapowiadane zmiany aby ubiegać się o dofinansowanie do pompy ciepła.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Program według zapowiedzi minister klimatu i prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miał być uruchomiony z końcem czerwca 2022 r.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, tata (69l. emeryt z miesięcznym dochodem netto 1669,00zł) jest współwłaścicielem domu wraz z kuzynką. Dom mimo, że pełni funkcje zupełnie odrębnych dwóch lokali (oddzielne media, wejścia itd) nie ma podziału prawnego na lokal 1 i lokal 2. Obie części domu są ogrzewane gazem ale w części taty piec ma ok 20 lat i jest tam bardzo stara (ok 30-40) letnia instalacja gazowa wraz z junkersem w łazience - czy tata moze starać się o dofinansowanie na wymianę i modernizacje takiej instalacji i nowego kotła a także pozbycia się niebezpiecznego junkersa oraz no wymianę stolarki okiennej aby mieszkanie było dobrze zaizolowane po wymianie ogrzewania na nowe? Czy musi mieć prawny podział wraz z kuzynka zrobiony i wyodrębniony swój lokal ?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Pani tata może jedynie wnioskować o dotację do wymiany okien, ponieważ regulamin Programu Czyste Powietrze nie przewiduje wsparcia do wymiany starych kotłów gazowych. (przedmiotem wymiany są stare piece na węgiel lub drewno). Tata może wnioskować o wymianę swoich okien lub - jeśli zachodzi taka potrzeba - za zgodą kuzynki złożyć wniosek o wymianę całości stolarki okiennej. Obecne zasady programu mówią, że jeśli tata wymieni jedynie część - kuzynka nie będzie mogła wnioskować o inwestycje dotyczące jej części domu.
Odpowiedz · UdostępnijSerdecznie dziękuje za informacje.
Odpowiedz · UdostępnijProszę bardzo.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry ja mam pytanie trochę z innej beczki chciałbym się dowiedzieć co w takiej sytuacji, nie jesteśmy właścicielami domu w którym mieszkamy z teściami oczywiści każdy osobno. Do końca czerwca trzeba zgłosić źródło ciepła w domu. Niestety moi teściowie zaniedbali temat spadku i dom w którym mieszkamy należy do teścia babci która nie żyje już od x lat. Co w takiej sytuacji czy ja mogę nie będąc właścicielem budynku zgłosić źródło ciepła? Z góry dziękuję i pozdrawiam
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Może być z tym problem, proszę jak jak najszybciej skontaktować się z urzędem miasta/gminy, gdzie będzie Pan składał wniosek.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, gdzie mogę znaleźć informacje jakie elementy inwestycji moge zakwalifikować do modernizacji co i cuw.
Odpowiedz · UdostępnijCzy do modernizacji kotłowni mogę zakwalifikować zakup i montaż komina(dom jest stary) i zakup i montaż buforów ciepła? Bez, których piec zagazowujący drewno nie może funkcjonować? Dziękuję za informację.
Witam. Przesyłam link do informacji o kosztach kwalifikowanych:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/regulamin-programu-czyste-powietrze
Jestem jedynym właścicielem nieruchomości, dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 1564 zł. Żona posiada zasiłek opiekuńczy na syna. Czy z tego względu możemy ubiegać się o dofinansowanie najwyższe?
Odpowiedz · UdostępnijZasiłek opiekuńczy nie daje specjalnych punktów, które przeniosłyby do najwyższego dofinansowania.
Odpowiedz · UdostępnijWitam serdecznie,
Odpowiedz · Udostępnijmam pytanie odnośnie obliczenia dochodu do wniosku Czyste Powietrze. Małżeństwo chce zainstalować pompę ciepła typu powietrze woda, oboje po 65 roku życia na emeryturze ZUS, żona prowadzę firmę- ryczałt, podatek od obrotu, mąż prowadzi gospodarstwo rolne (5,03ha), z tym, że mąż dostał emeryturę niedawno wziął 2 emerytury dopiero. Mają współwłasność. Jak obliczyć dochód żeby dowiedzieć jaka intensywność dofinansowania? Pozdrawiam
Witam. Trzeba ustalić, który poziom dofinansowania przysługuje Państwu:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
W pierwszym - najniższym poziomie dofinansowania ujmujemy dochód wnioskodawcy, w podwyższonym lub najwyższym poziomie ujmujemy dochody wszystkich członków rodziny.
O sposobie liczenia dochodu:
https://www.czystepowietrze.eu/baza-wiedzy/dochod
Dzień dobry. Jestem współwłaścicielką połowy domu domu, rok budowy 1935r. Współwłaścicielem jest mój tato, mieszkający na parterze. Chciałabym ubiegać się o dofinansowanie do pompy ciepła, obecnie ogrzewamy ekogroszkiem cały dom. Jak będą brane pod uwagę dochody na osobę? Nie prowadzę z ojcem wspólnego gospodarstwa, mamy osobne mieszkania a ja mam swoją 4 osobową rodzinę. Dodatkowo jeśli chciałabym złożyć wniosek o dofinansowanie do ocieplenia budynku to należy to zrobić w tym wniosku, czy można np za rok?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Kocioł na ekogroszek powinien być poniżej klasy 5 według normy przenoszącej normę europejską 303-5. W pierwszej kolejności trzeba ustalić o jaki poziom dofinansowania może Pani wnioskować. Proszę zapoznać się początkiem podlinkowanej informacji:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
Jeśli kwalifikuje się Pani do podstawowego poziomu wsparcia - we wniosku ujmuje Pani jedynie swoje dochody. Przy pozostałych - liczy się średni dochód miesięczny na osobę w gospodarstwie domowym.
Obecnie należy wszystkie planowane inwestycje - wymianę ogrzewania i docieplenie domu ująć w jednym wniosku. W zależności od poziomu dofinansowania będzie Pani przysługiwało od 30 do 36 miesięcy na realizację całości.
Dziękuję za odpowiedź. Właśnie podejrzewam że będzie mi przysługiwać podwyższony poziom dotacji o ile nie będą się liczyły dochody taty. Nie do końca rozumiem co jest rozumiane jako gospodarstwo domowe. Czy wszyscy domownicy razem z ojcem czy moja rodzina (mąż i dwójką dzieci).
Odpowiedz · UdostępnijProszę. W Pani przypadku za gospodarstwo domowe uznajemy Panią, męża i dwójkę dzieci. Tato tworzy odrębne, jednoosobowe gospodarstwo domowe.
Odpowiedz · UdostępnijSerdecznie dziękuję. Czy wniosek o dofinansowanie składa się przed czy po planowanej wymianie ogrzewania? Jeśli po,to czy jest jakiś termin po którym już nie dostaniemy dotacji. Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedz · UdostępnijProszę bardzo. Najbezpieczniej jest wnioskować przed planowaną inwestycją.
Odpowiedz · UdostępnijPozostało jeszcze dużo czasu na wnioskowanie i realizację inwestycji - umowy o dofinansowanie będą zawierane - do 31.12.2027 r., a finansowanie prac objętych umową - do 30.09.2029 r.
Posiadam piec olejowy/18 lat/, chcę wymienić na nowy piec gazowy. Czy mogę skorzystać z programu czyste powietrze
Odpowiedz · UdostępnijProgram Czyste Powietrze nie dotuje takiej wymiany. Wspiera finansowo wymianę "kopciuchów" na paliwa stałe.
Odpowiedz · UdostępnijRodzice są właścicielami domu razem zarabiają ponad 100 tys netto. Rozliczali się razem. Czy w takim przypadku można zgłosić jedną osobę- tą z mniejszym dochodem i uzyskać dofinansowanie? Pozdrawiam
Odpowiedz · UdostępnijJeżeli rodzice rozliczają się wspólnie - to do wniosku wpisujemy sumę ich dochodów podzieloną przez dwa. Wniosek zostanie uznany, gdy uzyskana kwota nie przekracza 100 tys. zł. W tej sytuacji nie ma znaczenia, który z rodziców złoży wniosek.
Odpowiedz · UdostępnijCzy jedynym kryterium dofinansowania na poziomie podstawowym jest nie przekroczenie dochodu wnioskodawcy na poziomie 100 tys zł? Czy liczy się również to czy wnioskodawca posiada współmałżonka oraz dzieci?
Odpowiedz · UdostępnijTak, zarobki nie mogą przekroczyć 100 tys. zł. Nie bierzemy pod uwagę wielkości gospodarstwa domowego.
Odpowiedz · UdostępnijWitam , pracuję za granicą i chciałbym w swoim domu wymienić piec na pompę ciepła i uzyskać dofinansowanie. Wiem, że nie można po przeliczeniu na złotówki przekroczyć 100000 tysięcy złotych. Ale po jakim kursie ma być przelicznik i z którego roku mam brać zarobki? Pozdrawiam.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Proszę wziąć zarobki z ostatniego rozliczenia podatkowego. Do przeliczenia bierzemy średni kurs walut ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roku, którego dotyczy rozliczenie. Np. jeśli rozliczenie dotyczy roku 2021 - bierzemy kurs walut z 31 grudnia 2021 r.
Odpowiedz · UdostępnijOk, czyli jak mi wiadomo zarobki z 2020 roku. Sprawdzę i przelicze. Dziękuję.
Odpowiedz · UdostępnijRok 2020 zgłaszamy, gdy staramy się o podwyższony i najwyższy poziom dofinansowania.
Odpowiedz · UdostępnijCzy ja mogę starać się o kredyt czyste powietrze na pompę ciepła, a żona wnioskować o dofinansowanie ?
Odpowiedz · UdostępnijJeśli zdecyduje się Pan na kredyt udzielony przez bank współpracujący z Programem Czyste Powietrze, wówczas wniosek składa bank, a Pan jest wnioskodawcą.
Odpowiedz · UdostępnijDo tej pory do współpracy z organizatorami programu przystąpiły banki – Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, Bank BNP Pariba, Bank BPS, niektóre Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS oraz Santander Consumer Bank. W placówkach tych banków można ubiegać się o pożyczki do kwoty 100 tys. zł na inwestycje związane z przystąpieniem do programu.
Przepraszam moja mama dostaje dokładnie 1263 zł. emerytury…
Odpowiedz · UdostępnijWitam, mam pytanie odnośnie dofinansowania zakupu pompy ciepła i montażu fotowoltaiki przez moja mame- jest właścicielem domu, ma 74 lata i jedynie emeryturę rolnicza w kwocie 1270 zł. Na jakie dofinansowanie może liczyc?czy wysokość dofinansowania zależy od tego czy gmina realizuje jakiś program pomocowy?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Mama powinna udać się do gminy po zaświadczenie o dochodach. Na jego podstawie będzie można określić poziom dofinansowania. Jeśli do obliczenia dochodu wzięta zostanie kwota poniżej 1260, wówczas mamie przysługiwał będzie najwyższy poziom dofinansowania. Jeśli mama zgłosi się po zaświadczenie przed 31 lipca br. do wyliczenia dochodu będzie brany pod uwagę dochód z roku 2020.
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/baza-wiedzy/dochod
Mamy 3 grupy pomp ciepła - każdy typ jest objęty innym poziomem dotacji.
Po określeniu dochodów proszę sprawdzić w podlinkowanej tabeli na jakie środki można liczyć:
https://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
Program Czyste Powietrze działa niezależnie od programów gminnych.
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, mama chciałaby tez ocieplić dom i wymienić stara stolarkę okienna na strychu- czy powinna złożyć jeden wniosek i starać się o dopłaty na fotowoltaike, pompę ciepła, wymianę okien i docieplenie domu? Czy może złożyć np. w tym roku wniosek na fv+ pompa ciepła a za np. rok docieplenie domu i okna i np. docieplenie poddasza? Czy w ogóle jest możliwość otrzymania dofinansowania na aż tyle inwestycji?
Odpowiedz · UdostępnijProszę bardzo. Na wszelkie prace należy złożyć jeden wniosek. Jeśli Pani mama zakwalifikuje się do najwyższego poziomu dofinansowania - przysługuje jej 36 miesięcy na realizację całości. Jeśli któreś z zamierzeń, z wyjątkiem wymiany ogrzewania, nie dojdzie do skutku, wystarczy napisać oświadczenie o rezygnacji z działania, i nie będą groziły żadne konsekwencje.
Odpowiedz · UdostępnijWszelkie wymienione przez Panią prace kwalifikują się do wsparcia. W przypadku poddasza - docieplenie jest możliwe, gdy mamy do czynienia z poddaszem użytkowym (ogrzewanym), w przeciwnym razie wykonujemy ocieplenie stropodachu.
W roku 2021 pracowałem w Polsce oraz za granicą, poza tym posiadam 2ha ziemi, której nie obrabiam, ale jak rozumiem też teoretycznie mam z niej jakiś dochód?. Żeby załapać się na podstawowe dofinansowanie moje łączne dochody nie mogą przekroczyć 100tyś zł.
Odpowiedz · UdostępnijCzy moje zarobki zagraniczne mogę pomniejszyć o zapłacony tam podatek i składkę na ubezpieczenie społeczne?
Zarobki zagraniczne i krajowe należy rozumieć jako roczne wynagrodzenie (kwota netto, która trafiła na Pana konto). Ziemię uprawną należałoby ująć w dochodach.
Odpowiedz · UdostępnijNa początku maja złożyłem wniosek o przyznanie dotacji na pompę ciepła i otrzymałem właśnie informację że została przyznana.
Odpowiedz · UdostępnijOstatnio znalazłem zapis że wszystkie koszty (faktury) na taką inwestycje można wliczyć od momentu złożenia wniosku. Ja niestety otrzymałem 2 faktury zaliczkowe na tą inwestycje w lutym i marcu, czyli przed złożeniem wniosku (w sumie na jakieś 70% inwestycji). Została do wystawienia faktura końcowa na te 30%, czy tylko ta faktura końcowa będzie uznana? Czy te zaliczkowe faktury zostaną odrzucone?
Wszystko zostanie uznane. Koszty kwalifikowane mogą zaistnieć przed złożeniem wniosku. Cytuję z regulaminu programu:
Odpowiedz · Udostępnij6.3. Okres kwalifikowalności kosztów
1) rozpoczęcie przedsięwzięcia rozumiane jest, jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego
(data wystawienia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) i może nastąpić:
- dla dotacji: nie wcześniej niż sześć miesięcy przed datą złożenia wniosku
o dofinansowanie.
Podaję link do regulaminu:
https://www.czystepowietrze.eu/content/pl/uploads/202204/program_priorytetowy_czyste_powietrze.pdf
Dzień dobry. Chciałbym podpiąć się pod pytanie . Co jeśli faktura zaliczkowa została wystawiona wcześniej niż 6 miesięcy niż złożony wniosek zaś faktura końcowa już po złożeniu wniosku o dofinansowanie
Odpowiedz · UdostępnijU Pana poprzednika zostały zachowane terminy (luty, marzec 2022 r.). Pana faktury zostały wystawione wcześniej niż umożliwia regulamin programu. Proszę skonsultować się z wojewódzkim funduszem, czy można jakoś z tego wybrnąć. Można też zapytać w Narodowym Funduszu:
Odpowiedz · Udostępnijczystepowietrze@nfosigw.gov.pl
Bardzo dziękuję za odpowiedź, znałem ten punkt już szybciej, ale zacząłem się niepokoić po przeczytaniu takiego punktu na stronie np. Gdańskiego WFOS
Odpowiedz · Udostępnij"8. Kiedy mogę rozpocząć realizację przedsięwzięcia?
Rozpoczęcie przedsięwzięcia rozumiane jest jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego (data wystawienia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) związanego z realizacją przedsięwzięcia i może nastąpić od dnia złożenia wniosku (z wyłączeniem dokumentacji projektowej, audytu energetycznego, oraz ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej, które mogą być wykonane wcześniej przed dniem złożenia wniosku)."
link do strony https://wfos.gdansk.pl/czyste-powietrze/faq-najczesciej-zadawane-pytania
Z tego wynika że przed wnioskiem można tylko np audyt energetyczny, ale nie samą pompę.
Bardzo proszę o pomoc w interpretacji tego zapisu.
Panie Janie, tam jest napisane że przedsięwzięcie MOŻE nastąpić od dnia złożenia wniosku. Może, ale nie musi. Można rozpocząć 6 miesięcy przed wnioskowaniem.
Odpowiedz · UdostępnijDziękuję za odpowiedź, głęboko wierzę w to, że ma Pan racje, bo w dalszej części tego punktu jest napisane "...z wyłączeniem dokumentacji projektowej, audytu energetycznego, oraz ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej, które mogą być wykonane wcześniej przed dniem złożenia wniosku" i tutaj jest właśnie napisane, że te czynności MOGĄ być wykonane wcześniej. I to jest właśnie zapis który najbardziej mnie niepokoi, ale mocno wierzę, że ma Pan rację.
Odpowiedz · UdostępnijPanie Janie, cytowane informacje mają status archiwalny. Materiał nie został opatrzony datą, ale pytanie 15. dotyczy roku 2019. Zatem informacje są nieaktualne. 15 maja 2020 r. wprowadzono bardzo dużo zmian do programu. Obecnie można inwestować przed złożeniem wniosku. Cytuję regulamin programu:
Odpowiedz · Udostępnij6.3. Okres kwalifikowalności kosztów
1) rozpoczęcie przedsięwzięcia rozumiane jest, jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego
(data wystawienia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) i może nastąpić:
- dla dotacji: nie wcześniej niż sześć miesięcy przed datą złożenia wniosku
o dofinansowanie,
- dla dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu: nie wcześniej niż data złożenia wniosku
o dofinansowanie w banku, który przystąpił do Programu.
Koszty poniesione wcześniej, a także przed datą wskazaną w ogłoszeniu o naborze wniosków
o dofinansowanie, jak i przed oddaniem budynku do użytkowania uznawane są za niekwalifikowane
Link do regulaminu:
https://www.czystepowietrze.eu/content/pl/uploads/202204/program_priorytetowy_czyste_powietrze.pdf
Witam. Jestem rolniczką na Krusie. Mam 1,3 h ziemi. Jestem jedynym właścicielem domu. Chcę wymienić piec węglowy na pompę ciepła. Jakie dokumenty, zaświadczenia muszę złożyć w programie Czyste Powietrze o dotację?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Przesyłam link do wniosku - od strony 14 znajdują się oświadczenia, które należy podpisać.
Odpowiedz · Udostępnijhttps://portal.fundusz.olsztyn.pl/data/uploads/250122/2.%20wz%C3%B3r%20wniosku%20o%20dofinansowanie%20w%20formie%20dotacji%20%20za%C5%82%C4%85cznik%20do%20regulaminu.pdf
Pani powinna zalogować się na Portalu Beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwego dla lokalizacji Pani inwestycji.
Jak składamy wniosek?
https://www.czystepowietrze.eu/baza-wiedzy/wniosek
Będzie też potrzebne zaświadczenie z gminy o posiadaniu ziemi rolnej.
Proszę ewentualnie sprawdzić, czy w Pani urzędzie gminy jest udzielana pomoc przy wypełnianiu wniosku.
Lista gmin pomagających mieszkańcom w Programie Czyste Powietrze:
https://www.czystepowietrze.eu/baza-wiedzy/gminy-w-programie-czyste-powietrze
Witam serdecznie, czy jest możliwość uzyskania dofinansowania do programu Moje Ciepło, jeśli buduję dom w Polsce, a obecnie mieszkam za granicą? Nie jestem nigdzie zameldowana ani nie odprowadzam podatków w Polsce.
Odpowiedz · UdostępnijWitam serdecznie.
Odpowiedz · UdostępnijPodstawową kwestią uprawniającą do ubiegania się o wsparcie posiadanie lub budowanie nowego domu ogrzewanego pompą ciepła. Wnioskodawcą musi być osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy budynku mieszkalnego. Meldunek i podatki nie powinny mieć znaczenia.
Więcej o programie:
https://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/program-moje-cieplo-dotacje-do-pomp-ciepla-w-nowych-domach
W razie potrzeby oficjalnego potwierdzenia, proszę zadać pytanie Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:
mojecieplo@nfosigw.gov.pl
Witam
Odpowiedz · UdostępnijZakończyłem właśnie termomodernizację (ocieplenie) domu . Czy mogę ubiegać się jeszcze o dofinansowanie ? Jaki jest maksymalny termin na złożenie wniosku.
Czy istnieje możliwość połącznia dofinasowania z "Czystego powietrza" oraz ulgi podatkowej ?
Witam. Panie Jakubie, wniosek do dofinansowanie Programu Czyste Powietrze należy złożyć przed upływem 6 miesięcy od poniesienia pierwszego udokumentowanego kosztu kwalifikowanego (liczy się data na fakturze). Tak, można połączyć dotację Czystego Powietrza z ulgą. Odpisujemy kwotę wydatków pomniejszoną o środki przyznane przez program. Więcej na ten temat:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/ulga-termomodernizacyjna
Instrukcje zamieszczone na tym portalu sa bardzo nieczytelne i skomplikowane. Dla zwykłego obywatela po 60 ce sa nie do przejścia.
Odpowiedz · UdostępnijProszę zatem zadać pytania, postaram się odpowiedzieć lub podlinkować odpowiednie informacje.
Odpowiedz · UdostępnijCzy na fakturze za wymianę źródła ogrzewania oraz ocieplenie domu (dwie osobne firmy) muszą być wyszczególnione pozycje na materiał i usługę czy może być jedna pozycja zbiorczo (usługa+materiał np. usługa montażu pieca)?
Odpowiedz · UdostępnijMożna ująć to zbiorczo - zapisać na fakturze montaż kotła z osprzętem. Do faktury dołączamy specyfikację, określającą koszty poszczególnych składowych inwestycji.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry.
Odpowiedz · UdostępnijW maju 2021 wymieniłem kopciucha na piec na pellet, a w grudniu 2021 założyłem fotowoltaikę. Czy mogę starać się jeszcze o dotację?
Dzień dobry. Możliwość uzyskania wsparcia do wymiany ogrzewania przepadła, ze względu na przekroczenie terminu, w którym należało złożyć wniosek. Nie ma możliwości złożenia wniosku o dotację do fotowoltaiki - bez wymiany ogrzewania do Programu Czyste Powietrze. Pozostaje Program Mój Prąd, który wymaga zmiany sposobu rozliczania.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Moje pytania to czy używając kalkulatora grubości izolacji wystarczy używać tryb automatyczny? Oraz czy okna należące do pomieszczeń nieogrzewanych podlegają dotacji?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Okna w pomieszczeniach nie ogrzewanych nie są objęte dotacją. Tak, wystarczy skorzystać z automatycznego liczenia.
Odpowiedz · UdostępnijWitam,
Odpowiedz · UdostępnijChciałem się zapytać czy osoba zamieszkująca połowę domu, mająca prawa "służebności", czyli będąca służebnikiem ma prawo do ubiegania się o dotacje z programu czyste powietrze?
Pozdrawiam
Piotr
Witam. Służebnik nie uzyska dotacji, gdyż nie jest właścicielem domu.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry.
Odpowiedz · UdostępnijMam trochę lasu. Do tej pory paliłem w tzw kopciuchu głównie własnym drewnem (węglem rzadko, przy większych mrozach). Czy mogę coś zrobić, żeby dalej mieć możliwość korzystania z własnego drewna opałowego i być w porządku z programem i przepisami?
Dzień dobry. Umożliwi to kocioł zagazowujący drewno, który jest objęty dotacją i będzie spalał drewno pozyskiwane z własnego lasu.
Odpowiedz · UdostępnijCzy wniosek o dofinansowanie składam przed rozpoczęciem prac ?
Odpowiedz · Udostępnijplanuje prace na listopad
Można złożyć wniosek przed rozpoczęciem prac.
Odpowiedz · Udostępnijwitam serdecznie. Jeśli zaświadczenie z MOPS z dochodem za 2020 rok będzie wystawione z datą 25.07.2022 to mam 3 miesiące na złożenie wniosku o dofinansowanie czy jeśli wniosek będę chciała złożyć 20.10.2022 to będę musiała pobierać nowe zaświadczenie z dochodem za 2021 rok?
Odpowiedz · UdostępnijWitam serdecznie. Tak, nowe zaświadczenie będzie wystawione na podstawie dochodu za rok 2021.
Odpowiedz · Udostępnijtak wiem, że zaświadczenie wydane od sierpnia będzie z dochodem za 2021 rok, ale zgodnie z okresem ważności zaświadczenia, które miałabym z lipca mam 3 miesiące na złożenie wniosku.
Odpowiedz · UdostępnijNiestety informacje są niespójne. Na infolinii funduszu dostałam informację, że zaświadczenie o dochodach ma ważność 3 miesiące i w przypadku złożenia wniosku w październiku trzeba dołączyć zaświadczenie wydane w lipcu i nie ma potrzeby wystawiania nowego zaświadczenia.
Odpowiedz · UdostępnijJeśli na infolinii poinformowano Panią, że nie ma takiej potrzeby, proszę postępować zgodnie z tą instrukcją.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Odpowiedz · Udostępnijpracuję na etacie i rozliczam się wspólnie z mężem, który pracuje za granicą i w zeznaniu podatkowym dochody osiągnięte za granicą (męża) sięgają powyżej 120 tyś zł, jednak podstawą do obliczenia podatku jest dochód poniżej 700 zł. Na jaki poziom dofinansowania mogę liczyć jako beneficjent przedsięwzięcia?
Prawdopodobnie jedynie na podstawowy.
Odpowiedz · UdostępnijProszę policzyć dochód na osobę i sprawdzić, czy jesteście Państwo uprawnieni do podwyższonej dotacji:
https://www.czystepowietrze.eu/baza-wiedzy/dochod
Jeśli nie jesteście to należy wnioskować o podstawowy poziom dotacji:
https://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
Witam,
Odpowiedz · UdostępnijCzy jest możliwość uzyskania dofinansowania na dołożenie fotowoltaiki?
Wcześniej uzyskałam dofinansowanie na piec z Programu Czyste Powietrze.
Spełnia on wymagania programu.
Witam. Pani Patrycjo - do Programu Czyste Powietrze wnioskujemy o zestaw - urządzenie grzewcze +fotowoltaika. Jeśli teraz planuje Pani zakup mikroinstalacji pv - należy skorzystać z Programu Mój Prąd.
Odpowiedz · UdostępnijMam dom wybudowany zaraz po 1wszej wś. Według kalkulatora na stronie musze mieć 15 cm styropianu białego twardego lub 14 szarego. Czy mogę zaufać tym wytycznym?
Odpowiedz · UdostępnijNie mam tez dokumentów dotyczących ‚pozwolenia’ na budowę czy tych o oddaniu do użytkowości budynku.
Jest tylko księga wieczysta.
Czy to wystarczy?
Tak, można kierować się kalkulatorem dotacji. Księga wieczysta wystarczy.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, mieszkam i pracuje za granica i za granica skladam deklaracje podatkowe. Buduje dom w Polsce . Czy musze dolaczyc deklaracje podatkowa do wniosku, jesli nie skladam zadnej w Polsce?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. W pani przypadku należy dołączyć rozliczenie podatkowe dotyczące pracy za granicą. Do wniosku wpisać kwoty przeliczone na złotówki.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry.
Odpowiedz · UdostępnijCzy pracując na etacie i prowadząc działalność gospodarczą przez pół poprzedniego roku dofinansowanie do pompy ciepła będzie się należało?
Tak, o ile nie przekroczone zostanie kryterium dochodowe. W przypadku podstawowego poziomu dotacji, roczny dochód wnioskodawcy nie może przekroczyć kwoty 100 tys. zł.
Odpowiedz · UdostępnijCzy najpierw należy złożyć wniosek i dopiero po otrzymaniu zgody na dofinansowanie kupuje się i zakłada panele fotowoltaiczne, czy najpierw wszystko się zakłada a dopiero po całkowitym ukończeniu inwestycji składa wniosek?
Odpowiedz · UdostępnijJeśli chodzi o Program Czyste Powietrze - to dotacja do fv tylko w duecie z wymianą kopciucha. W przypadku Programu Mój Prąd - wniosek o dotację po zakończeniu inwestycji.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Proszę o odpowiedź na pytania:
Odpowiedz · Udostępnij1. Czy przy montażu pompy ciepła powietrze/woda wymagany jest jakiś specjalny standard szczelności okien i drzwi w domu aby otrzymać dofinansowanie, czy mogą zostać stare kilkunastoletnie okna.
2. Zgłaszam do wniosku powierzchnię domu 400 m2 wliczając w to piwnicę i strych, z czego ogrzewane jest 120 m2. Wykazanie wszystkich powierzchni jest dla mnie ważne, ponieważ 78 m2 domu zajmuje sklep i muszę zachować poniżej 30 % powierzchni pod działalność. Słyszałem gdzieś, że podanie tak dużej powierzchni (400 m2) jakoś mnie wyklucza z programu lub pomniejsza dofinansowanie. Czy to prawda?
Dzień dobry Panie Pawle
Odpowiedz · Udostępnij1. Program Czyste Powietrze nie dyktuje nam jakie mają być okna, w sytuacji, gdy montujemy przy dotacyjnym wsparciu pompę ciepła. Jeśli okna są zużyte i dużo ciepła uchodzi, warto wpisać do wniosku wymianę okien (warunek - pozwolenie na budowę domu zostało wydane przed 2014 r.)
2. Duża powierzchnia domu nie wyklucza z dofinansowania, ani nie pomniejsza wysokości wsparcia. Trzeba jednak podać powierzchnię użytkową, do której, moim zdaniem, nie zalicza się piwnicy i strychu.
Czy jako współwłaściciel mogę sama wnioskować bez zgody pozostałych współwłaścicieli o dofinansowanie w programie czyste powietrze? Moje udziały to 68/72 całości nieruchomości.
Odpowiedz · UdostępnijPani Alicjo, czy mowa o jednym lokalu mieszkalnym z jedną księgą wieczystą?
Odpowiedz · UdostępnijTak dokładnie.
Odpowiedz · UdostępnijCo jeśli stan zdrowia osoby będącą współwłaścicielem nie pozwala na podpisanie zgody?
Odpowiedz · UdostępnijTo pojawił się duży problem.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Czy stary (13 lat) kocioł olejowy również podlega pod program czyste powietrze? Chciałbym go wymienić na pompę ciepła i mam wątpliwości, czy ta inwestycja może zostać dofinansowana.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Taka wymiana nie kwalifikuje się do dotacji - program wspiera wymianę kotłów na paliwa stałe. Można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/ulga-termomodernizacyjna
dziękuję,
Odpowiedz · Udostępnijod razu dopytam o jeszcze jeden rodzinny dom, który posiada kilkunastuletni kominek dgp, jako główne źródło ciepła oraz podłączenie gazowe (zużycie symboliczne, ok 5 tys. kwh rocznie). Kominek zamienilibyśmy na pompę. Również bez kwalifikacji do programu?
Kominek można wymienić na pompę. Kominek po odcięciu od gdp może pozostać, jako rekreacyjny.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijCzy w ramach programu Czyste Powietrze dopuszczalne jest założenie hybrydowej pompy ciepła tzn. połączenie klasycznej PC z kondensacyjnym piecem gazowym ?
Dzień dobry. Takie rozwiązanie jest moim zdaniem możliwe, ale tylko jedno urządzenie - pompa lub kocioł gazowy zostanie objęte dotacją. Drugi - element hybrydy instalujemy za własne środki. To nie jest częste rozwiązanie, proszę dodatkowo skonsultować się z wojew. funduszem.
Odpowiedz · UdostępnijA co w przypadku urządzeń 2 w 1 ?
Odpowiedz · UdostępnijPanie Mateuszu, proszę podać przykład takiego urządzenia.
Odpowiedz · UdostępnijD.... (dane do wiadomości redakcji) o mocy 8,0 kW
Odpowiedz · UdostępnijRaczej tak, proszę ewentualnie potwierdzić w Wojewódzkim Funduszu lub poszukać urządzenia na liście ZUM.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Jestem osobą bezrobotną zarejestrowaną w Urzędzie pracy. Moimi dochodami są alimenty, rodzinne i zasiłki czy mogę starać się o dotację na wymianę pieca i docieplenie domu ?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Tak, może się Pani starać i prawdopodobnie uzyska podwyższony poziom dofinansowania - zaświadczenie o dochodach wystawia gmina - przeważnie MOPS/GOPS.
Odpowiedz · UdostępnijPoniżej linki do przydatnych informacji:
https://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
https://www.czystepowietrze.eu/baza-wiedzy/wysokosc-dotacji
https://www.czystepowietrze.eu/baza-wiedzy/dochod
Witam,
Odpowiedz · UdostępnijPracuje i mieszkam za granica, posiadam dom w Polsce.
Chcialbym wymienic piec na pompe ciepla z fotowoltaika ale roczny dochod przewyzsza 100 tys zl.
Czy regula dochodu 100 tys zl o dofinansowanie do pompy i fotowoltaiki jest taka sama dla osob pracujacych za granica lub kwota ta jest podwyzszona ?
Witam. Wszystkich obowiązują te same zasady. Jednak ze względu na inflację, podwyżki cen urządzeń kwota dochodu maksymalnego wnioskodawcy może zostać niebawem podniesiona. Proszę śledzić nasze aktualności:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci
Pozdrawiam
Dziekuje za szybka odpowiedz,
Odpowiedz · UdostępnijPozdrawiam
Natomiast kominki spełniające prawo miejscowe mogą pełnić funkcję rekreacyjną -co to oznacza prawo miejscowe.
Odpowiedz · UdostępnijO co konkretnie chce Pan zapytać?
Odpowiedz · UdostępnijCo to jest za definicja - prawo miejskie.
Odpowiedz · UdostępnijOdnośnie odniesienia się do prawa miejscowego - przystępując do Programu Czyste Powietrze mamy za zadanie spełnić wymogi regulaminu, jak również przestrzegać zapisów prawa miejscowego np. uchwał antysmogowych. O zapisy uchwał można zapytać w urzędzie miasta lub gminy.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry, jeśli w domu jednorodzinnym mam "kopciucha" to mogę się ubiegać o dotację tylko na wymianę okien i docieplenie budynku?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry, Program Czyste Powietrze nie przewiduje takiej możliwości. W przypadku wsparcia do docieplenia, jest ono możliwe, gdy mamy ogrzewanie na paliwo stałe spełniające wymogi regulaminu. Inny ważny warunek do spełnienia przy staraniu się o dotację do docieplenia - pozwolenie na budowę domu zostało wydane przed 2014 r.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Będę wymieniać piec węglowy na pompę ciepła. Potrzebuję zmodernizować kotlownię. Jakie prace można objąć w ramach dofinansowania?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Załączam link do regulaminu - modernizacja kotłowni - str. 8 pkt. 13, pompy ciepła - proszę wybrać rodzaj ze str. 2 i 3.
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/content/pl/uploads/202204/zalacznik_2_koszty_kwalifikowane_czesc_1_programu_czyste_powietrze_2.pdf
Witam, Jestem właścicielem domu do generalnego remontu, w którym nie ma żadnego ogrzewania, myślę o pomie ciepła, czy mogę starać się o dotację?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Pani Paulino, potrzebny jest kopciuch, który wymienimy na pompę ciepła. Bez kopciucha nie ma dotacji.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, czy termin oddania domu do użytkowania ma znaczenie?
Odpowiedz · UdostępnijPozwolenie na budowę wydano w 2014roku, dom oddany do użytkowania w styczniu 2018, kocioł na ekogroszek 3 klasy.
Pośrednik z gminy twierdzi, że daty nie mają znaczenia a właściciel firmy, która montuje nam pompę ciepła twierdzi, ze daty mają znaczenia.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam. Pani Moniko, jeśli sprawa dotyczy jedynie wymiany ogrzewania to wszystko jest zgodne z regulaminem programu. Gdyby Pani ubiegała się też o docieplenie domu - dotacja przysługuje wówczas, gdy pozwolenie na budowę domu zostało wydane przed 2014 r.
Odpowiedz · UdostępnijPompa ciepła i fotowoltaika. Nie mamy jeszcze ocieplonego poddasza ale rozumiem, że w tej sytuacji tego nie zaznaczać bo wniosek nie przejdzie?
Odpowiedz · UdostępnijDokładnie - bez ocieplenia.
Odpowiedz · UdostępnijCzy na wniosku muszą podpisać się wszyscy współwłaściciela czy wystarczy większość? Czy osoba która ma 5% może zablokować złożenie wniosku?
Odpowiedz · UdostępnijWszyscy współwłaściciele nieruchomości muszą wyrazić zgodę na inwestycję.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijObecnie do nagrzania wymiennika c.w.u. używam pieca na ekogroszek.
Czy instalując kocioł elektryczny i wymianę wymiennika na nowy energooszczędny tak aby poza sezonem wodę grzać prądem, mogę skorzystać z dofinansowania z programu?
Dzień dobry. Program Czyste Powietrze oferuje wsparcie do zakupu i montażu kotłów elektrycznych oraz modernizacji instalacji cwu. Aby je uzyskać należy zlikwidować kopciucha - główne źródło ogrzewania.
Odpowiedz · UdostępnijWitam,
Odpowiedz · Udostępnijczy możliwa jest zmiana właściciela nieruchomości na którą było wzięte dofinansowanie po zakończeniu i rozliczeniu projektu, czy trzeba odczekać jakiś określony czas?
Witam,
Odpowiedz · UdostępnijPo rozliczeniu programu możliwa jest zmiana właściciela nieruchomości. Nowy właściciel zobowiązuje się do utrzymania okresu trwałości projektu wynoszącego 5 lat - w tym czasie nie można demontować urządzeń ani materiałów uzyskanych z dotacji.
Dzień dobry jestem właścicielem budynku. Mąż pracuje za granicą i jego dochód przekracza 100 tys. Rocznie ja pobieram świadczenie pielęgnacyjne na dziecko niepełnosprawne. Więc mój dochód jest niski. Nie mamy rozdzielności majątkowej z mężem. Ale mąż też nie jest współwłaścicielem czy w takiej sytuacji mogę ubiegać się o dofinansowanie do wymiany pieca?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. W tej sytuacji jako właścicielka ma Pani możliwość złożenia wniosku o dotację Programu Czyste Powietrze.
Odpowiedz · UdostępnijDziękuję za odpowiedź
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry!
Odpowiedz · UdostępnijJestem współwłaścicielem domu i chcę ubiegać się o dofinansowanie. Mój roczny dochód nie przekracza 100 tyś zł, ale rozliczam się wspólnie z mężem. Czy do wniosku biorę ze wspólnego PIT-37 poz. "Podstawa obliczenia podatku" i czy w przypadku wspólnego rozliczenia nie może przekroczyć 100 tyś. czy 200 tyś. Czy fakt odliczenia od dochodu w tym PIT-37 ulgi termoizolacyjnej ma jakieś znaczenie?
Dzień dobry!
Odpowiedz · UdostępnijW przypadku wspólnego rozliczenia poz. "Podstawa obliczenia podatku" i czy w przypadku wspólnego rozliczenia nie może przekroczyć 100 tyś ( program dzieli dochody Pani i męża przez 2, de facto suma Państwa dochodów ma nie przekraczać 200 tys. zł) O kwestię odliczenia proszę zapytać konsultanta Krajowej Informacji Skarbowej ( od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerami: 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych)
22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych), +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)
Dzień dobry,
Odpowiedz · Udostępnijczy posiadając kocioł olejowy 100 kW, prowadząc działalność gospodarczą (turystyka) jestem w stanie otrzymać dotacje w ramach czystego powietrza? Będę wdzięczny za wskazówki.
Dzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijPanie Arkadiuszu, Program Czyste Powietrze dotyczy jedynie budownictwa jednorodzinnego.
Dzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijPosiadam piec na ekogroszek z 2012 roku który spełniał normy PN-EN 303–5:2012 ( jest to piąta klasa). Obecnie piec jest mocno wyeksploatowany czy w związku z planowaną inwestycją zastąpienia go pompą ciepła powietrze-woda dla c.o i c.w.u. mogę liczyć na dofinansowanie z programu czyste powietrze?
Dzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijMoże Pan liczyć, pod warunkiem, że używane urządzenie jest poniżej 5 klasy - proszę dobrze sprawdzić w dokumentacji, bo kocioł z 2012 w klasie 5 to dość wyjątkowe osiągnięcie.
Dzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijCzy jeśli występowaliśmy o dotację 3 lata temu, wniosek był rozpatrzony pozytywnie, lecz nie doszło do realizacji, to czy teraz możemy ponownie wystąpić o dotację ( przysługiwałby nam najwyzszy próg dofinansowania). Jeśli tak, to czy potrzebne sa jakieś tłumaczenia powodów braku realizacji? czy nowy wniosek / umowa ma nawiazywac w jakis sposob do założen poprzedniego wniosku o dotację?
Dzień dobry, proszę zgłosić się z tematem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który ma decydujący głos w sprawie.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry W wydzielonym lokalu mieszkalnym przez ostatnie sezony posiadałem instalacje składającą się z: - instalacja centralnego ogrzewania w części pomieszczeń (piec gazowy w jednym układzie ze starym piecem węglowym) - dwa piece kaflowe w innych pomieszczeniach Z uwagi na zużycie gazu nie miałem możliwości ubiegać się o dotację na wymianę starego pieca. Z piecem gazowym były ciągłe problemy (kilkukrotne usterki, obecnie po kolejnej awarii piec nie nadawał się do dalszej eksploatacji w związku z czym został zdemontowany). W obecnej sytuacji pozostał mi w instalacji grzewczej tylko stary piec węglowy. Chciałbym dokonać modernizacji instalacji i zamontować (z uwagi na układ i wielkość lokalu mieszkalnego muszę podzielić na dwa źródła) pompę ciepła i prawdopodobnie kolejny piec gazowy. Pytanie: Czy w obecnej sytuacji w której z powodu awarii i demontażu pieca gazowego posiadam instalację wyłącznie ze starym piecem węglowym mogę ubiegać się o dotację?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Dotacja programu Czyste Powietrze przysługuje, gdy mamy do czynienia z domem jednorodzinnym (maksymalnie dwa lokale mieszkalne). Jeśli kocioł gazowy został zdemontowany, to moim zdaniem nie bierzemy go do pod uwagę, ani tego, że był eksploatowany i można zawnioskować o wymianę pieca węglowego na inne urządzenie. W związku z tym, że dom jest podłączony do sieci gazowej - nie można wnioskować o urządzenie na paliwa stałe. Pozostaje kocioł gazowy, pompa ciepła lub ogrzewanie olejowe. Taka jest moja opinia, proszę to jeszcze ewentualnie omówić - kontaktując się z wojewódzkim funduszem.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijZwracam się z zapytaniem odnośnie faktury za montaż okien przedsiębiorca wystawił ją na roboty budowlano montażowe do tego mam umowę w której zawarta jest ilość wymienionych okien do realizacji... Czy wystarczy potwierdzenie w protokole M2 okien wymienionych? Czy dodatkowo muszę jeszcze załączyć do tego inne dokumenty?
Czy najlepiej by było jakby poprawił fakturę...
Dzień dobry. Pani Katarzyno, faktura powinna określać co, zostało zostało zrealizowane - tak, aby nie było problemu z rozliczeniem wniosku. Polecam jednak konsultację z Wojewódzkim Funduszem, gdzie będzie Pani kierowała wniosek o płatność.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, jeżeli wniosek zostanie złożony przed 30 kwietnia , z jakiego okresu należy podać dochody:
Odpowiedz · Udostępnij- czy za 2021 tych członków rodziny co się już rozliczyli a za 2020 tych co się nie rozliczyli
-czy za 2020 wszystkich
Wita. Pani Anno - jeśli zamierza Pani podać dochody wszystkich członków rodziny to wnoszę, że wnioskuje Pani o podwyższony lub najwyższy poziom dotacji. W tej sytuacji należy do wyliczenia przyjąć dochód od stycznia do sierpnia 2020 r. wszystkich członków rodziny - zaświadczenie o dochodzie wystawia MOPS/GOPS. W przypadku podstawowego poziomu dotacji podajemy dochód wnioskodawcy z ostatniego rozliczenia podatkowego.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, zdecydowaliśmy się na wymianę pieca na ekogroszek, na pompę ciepła, piec jest klasy 3 z podajnikiem, wiemy żeby dostać dotację to musimy go złomować, ale czy możemy go również sprzedać umowa kupna sprzedaży
Odpowiedz · UdostępnijPrzekazanie na złom może być odpłatne.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, chcieliśmy wymienić 4 letni piec na ekogroszek kl.3 na pompę ciepła, mieszkamy w starszym domu, 4 osobowa rodzina, rozliczamy się razem z mężem nasz łączny dochód to 107 Tys, zł brutto, czy nasza rodzina może skorzystać z dotacji w programie czyste powietrze, czy kwalifikujemy się do takiej dotacji
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Tak, spełniacie Państwo warunki dotyczące kryterium dochodowego i zakresu wymiany. Kwalifikujecie się Państwo do podstawowego poziomu dofinansowania.
Odpowiedz · UdostępnijPrzy wspólnym rozliczaniu się suma rocznych dochodów małżonków nie może przekroczyć 200 tys. zł.
Witam,
Odpowiedz · UdostępnijPlanuję złożenie wniosku CP. W tym celu składam wniosek o zaświadczenie o dochodach do OPS. Tu pojawia się niezrozumiała dla mnie sytuacja. Zaświadczenie określa dochód na członka gospodarstwa domowego na dzień dzisiejszy na rok 2020. W lipcu 2020 r. z powodu ciężkiej choroby zmarła moja żona, wspólnie z którą wychowywaliśmy dwóch synów. Naturalną dla mnie sytuacją jest fakt, że w 2020 r. w naszym gospodarstwie domowym były 4 osoby. Niestety OPS nie interesuje dochód żony, która nie żyje teraz, mimo że w 2020 r. osiągnęła dochód i tworzyła wspólne gospodarstwo domowe. Niestety z tego powodu nie mogę uzyskać podwyższonego progu dofinansowania. Na domiar bezsensu, synowie od lipca 2020r. otrzymują świadczenie rodzinne z powodu śmierci żony, które to oczywiście jest wliczane do dochodu. Gdzie tu jest sens i logika. Skoro trzeba określić dochód w danym roku na członka rodziny to moja żona nim była i jakim prawem nagle została wykreślona?
Faktycznie, absurdalna sytuacja wynikająca ze sztywno ustalonych zasad.
Odpowiedz · UdostępnijMieszkam w domu wielorodzinnym założyliśmy pompę ciepła i podłogowe ogrzewanie Koszty już ponieśliśmy ponad 40tus Czy mamy szansę na dofinansowanie
Odpowiedz · UdostępnijW połowie roku ma zostać uruchomiony program Ciepłe Mieszkanie adresowany do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Trudno mi powiedzieć, czy wydatki wcześniej poniesione będą wliczane do kosztów kwalifikowanych przy ubieganiu się o dotację.
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/nowy-program-cieple-mieszkanie-dla-domow-wielorodzinnych
Dzień dobry, mam jeszcze jedno pytanie... W domu jednorodzinnym posiadającym jednego właściciela, w którym są wyraźnie wydzielone dwie części mieszkalne (ale nie są to wydzielone lokale), w jednej z tych części mieszkalnych znajdują się podłączone piece akumulacyjne. Akurat są te piece usytuowane w tej części mieszkalnej, która jest ogrzewana również przez kopciuch (ciepło z kopciucha rozprowadzane jest do kaloryferów w tej części mieszkalnej). Czy posiadanie tych pieców akumulacyjnych stanowi przeszkodę w przystąpieniu do Programu "Czyste Powietrze"?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Na czym ma polegać skorzystanie z programu?
Odpowiedz · UdostępnijDoprecyzuję wcześniejszą moją odpowiedź: na wymianie kopciucha na inne źródło ogrzewania (gazowe lub pompę ciepła). Piece akumulacyjne przenosimy do drugiego z mieszkań, które pozostanie bez realnego ogrzewania jeśli tych pieców tam nie przeniesiemy.
Odpowiedz · UdostępnijJeśli mieszkania nie są podzielone - dom traktujemy jako całość.
Odpowiedz · UdostępnijPkt. 10, str. 14 regulaminu Programu Czyste Powietrze mówi:
"W przypadku gdy budynek lub lokal mieszkalny, w którym ma być realizowane przedsięwzięcie jest wyposażony w inne źródła ciepła niż na paliwo stałe lub w źródła ciepła na paliwa stałe spełniające wymagania minimum 5 klasy według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5, dofinansowanie może być udzielone wyłącznie na zakres wskazany w pozycji 2 w tabeli w pkt 9.2.2 Części 2) Programu, z zastrzeżeniem zdania poniżej."
Co oznacza, że jeśli w domu są piece akumulacyjne - można wnioskować jedynie na inwestycje niedotyczące wymiany źródła ciepła np. docieplenie domu, rekuperację.
Podaję link do regulaminu programu:
https://www.czystepowietrze.eu/content/pl/uploads/202204/program_priorytetowy_czyste_powietrze.pdf
To trochę dziwne, bo na przykład nie można wnioskować o dotację do instalacji takich pieców akumulacyjnych gdyż są one traktowane zresztą słusznie, jako urządzenia przenośne (pomijając już ich możliwą wagę - waga bowiem nie rozstrzyga problemu). A jeśli ktoś ma grzejniki olejowe czyli równie przenośne, nie zamocowane na stałe urządzenia grzewcze to też nie może skorzystać z programu "czyste Powietrze"? Jest jakaś konsekwencja logiczna w tej układance czy raczej nie ma?
Odpowiedz · UdostępnijJeśli są one przenośne, to raczej nie można ich traktować jako stałe źródło ciepła (myląca nazwa). Proszę zapytać bezpośrednio w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska, gdzie będzie rozpatrywany wniosek i dokładnie opisać posiadane urządzenie.
Odpowiedz · UdostępnijTak zrobimy. Dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz · UdostępnijDodam, że piece akumulacyjne (nie piszę o kotle tylko o GRZEJNIKACH akumulacyjnych) oprócz tego, że można je przenieść w inne miejsce jako urządzenia nieprzytwierdzone na stałe, to przy tym sterowanie mają wbudowane w siebie czyli są autonomiczne w sterowaniu i obsłudze.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, po śmierci ojca otrzymałem poprzez dziedziczenie 1/4 majątku w tym 1/4 domu, czy jestem liczony jako współwłaściciel czy muszę jeszcze wpisać się do księgi wieczystej?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Bedzie Pan wnioskował o dotację?
Odpowiedz · UdostępnijTak. Czy muszę być wpisany do księgi wieczystej jako właściciel czy mogę być tzw. nie ujawnionym współwłaścicielem aby wnioskować w programie czyste powietrze?
Odpowiedz · UdostępnijPanie Piotrze, trzeba wykazać, że jesteśmy właścicielem części domu, aby wnioskować. Być może wyrok sądu będzie wystarczający do złożenia wniosku, proszę ustalić to w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Odpowiedz · UdostępnijJednak moim zdaniem, warto zrobić porządek w księgach.
Witam, planuje wymianę pieca na ekogroszek na pompę ciepła typu powietrze-woda, na jakie dotacje mogę liczyć?
Odpowiedz · UdostępnijCzy istnieje również dotacja na modernizacje kotłowni, bojlera czy tylko pieca?
Dochód ustalany jest na podstawie PITu z 2020 czy 2021?
Witam. Wysokość dotacji zależy od wysokości dochodów. Proszę sprawdzić:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
Przewidziano dodatkowo fundusze na modernizację instalacji centralnego ogrzewani i ciepłej wody użytkowej.
Dochód przy podstawowym poziomie dofinansowania ustalany na podstawie ostatniego rozliczenia podatkowego. Przy podwyższonych poziomach prosimy o zaświadczenie w MOPS/GOPS.
Rozliczam się wspólnie z mężem PIT-36, nasz roczny dochód to 343 tys. zł. Natomiast mój z PIT-11 to 22950 zł. Umowa z PGE jest na mnie. Jesteśmy współwłaścicielami domu, rozbudowaliśmy istniejącą już w budynku instalację fotowoltaiczną. Czy mogę się starać o dofinansowanie na tą inwestycję? Dodam, że rachunki za panele fotowoltaiczne jak i montaż również opiewają na mnie.
Odpowiedz · UdostępnijProszę w tej sytuacji złożyć wniosek do Programu Mój Prąd.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Wymieniłam w lutym kopciucha na pellet. Mieszkam w domu wielorodzinnym gdzie są 4 księgi wieczyste (obce osoby) każdy ma prywatne swoje mieszkanie. Jak mogę starać się o jakiś zwrot, dofinansowanie. Nic prędzej nie wypełniałam.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry - cztery wyznaczone lokale oznaczają, że mieszka Pani w budynku wielorodzinnym i należy poczekać na ogłoszenie nowego programu adresowanego do osób w Pani sytuacji. Proszę zapoznać się ze wstępną informacja na ten temat:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/nowy-program-cieple-mieszkanie-dla-domow-wielorodzinnych
Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Odpowiedz · UdostępnijPozdrawiam
Witam czy są jakieś informacje czy jest juz dofinansowanie na wymianę pieca na eko w domkach wielorodzinnych ?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Nadal czekamy na konkretny termin.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. W domu jednorodzinnym mieszkają 2 bracia ( jeden z żoną drugi z konkubiną) czy przedstawiając dochody w celu uzyskania dofinansowania przedstawia się dochody całej 4 dorosłych czy tylko właścicieli?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Pani Ewelino, to zależy o jaką dotację wnioskujemy. Dochód samego wnioskodawcy (właściciel lub współwłaściciel domu lub lokalu mieszkalnego w domu składający wniosek) jest zgłaszany wówczas, gdy wnioskujemy o podstawowy poziom dotacji. Przy podwyższonym poziomie zgłaszamy dochody osób, które tworzą jedno gospodarstwo domowe (zazwyczaj jest to: mąż i żona lub partnerzy i ewentualne dzieci).
Odpowiedz · UdostępnijWięcej:
https://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
Dzień dobry,
Odpowiedz · Udostępnijjeśli prowadzę działalność gospodarczą w domu jednorodzinnym (wynajem pokoi na poddaszu), w którym na stałe ja mieszkam, czy do metrażu w programie czyste powietrze wliczają się części wspólne takie jak klatka schodowa, schody, korytarze, czy tylko powierzchnie za które pobieram opłatę tj. łazienka i pokoje?
Dzień dobry. Moim zdaniem, tylko te powierzchnie za które jest pobierana opłata.
Odpowiedz · UdostępnijMamy posiadający jednego właściciela dom jednorodzinny (jeden numer budynku) a w nim dwa wyraźnie odrębne mieszkania (ale nie są to odrębne lokale), w których funkcjonują odrębne wobec siebie źródła ogrzewania. Chcemy zlikwidować w tym domu kopciucha w jednym z mieszkań ale w drugim z mieszkań mamy kominek z rozprowadzaniem ciepła po tym mieszkaniu. Czy możemy się starać o dotację w programie "Czyste Powietrze" nie likwidując kominka tudzież nie odcinając od kominka systemu rozprowadzania ciepła?
Odpowiedz · UdostępnijW opisanej sytuacji nie ma konieczności likwidacji kominka, ale jest wymóg odłączenia go od systemu rozprowadzania ciepła.
Odpowiedz · UdostępnijDziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz · UdostępnijWitam moje 1pyt.to jestem właścicielem na parterze moja mam ma pieszkanie na piętrze w KW istnieje 3 lokal ale w praktyce jego niema bo się spalił 20 lat temu właściciel go nie wycofał więc widnieje jako dom wielo rodzinny chciałbym skorzystać z programu czyste powietrze jest jakaś możliwość
Odpowiedz · Udostępnij2 pytanie kiedy ruszy program w pomorskim dla domów wielo rodzinnych
Witam. Panie Kamilu, moim zdaniem, należałoby zrobić porządek w księgach wieczystych. Według zapowiedzi Program Ciepłe mieszkanie wystartuje w całym kraju w połowie tego roku.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry
Odpowiedz · UdostępnijMój ojciec posiada służebność domu i chce skorzystać z programu czyste powietrze na wymianę kotła węglowego na kocioł/instalacje gazową. Z informacji znalezionej w internecie wynika że jest to możliwe na podstawie umowy cywilno prawnej. Czy mogą Państwo przybliżyć takie rozwiązanie i potwierdzić że jest taka możliwość?
Dzień dobry
Odpowiedz · UdostępnijPolegałoby to na tym, że Pan składa wniosek do Programu Czyste Powietrze dotyczący wymiany ogrzewania. Dodatkowo zostaje podpisana pomiędzy Panami umowa - dotycząca tej inwestycji, gdzie ojciec jako służebnik przekazuje środki właścicielowi na zakup i instalację kotła. Ta umowa jest dla Was. Faktura dotycząca zakupu i montażu musi zostać wystawiona na wnioskodawcę - Pana, bo Pan będzie rozliczał wniosek. Podobnie z protokołem przekazania starego kotła do zezłomowania.
Witam
Odpowiedz · UdostępnijDziękuje za informację ale to nie rozwiązuje sprawy ponieważ nie spełniam kryterium dochodowego, ale dziękuje za odpowiedź
Proszę bardzo. Pozostaje jeszcze ulga termomodernizacyjna:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/ulga-termomodernizacyjna
Dzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijJeśli przyznano dofinansowanie w maju 2021 roku, czy można wnioskować o podniesienie jego wysokości, w związku ze zmianami dotyczącymi osób o najmniejszych dochodach wprowadzonych w 2022 roku?
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, najlepiej ustalić to w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska, do którego będzie składany wniosek.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry, Jestem właścicielem mieszkania ale od paru lat mieszkam za granicą. Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Tak - może Pani wnioskować. Wysokość wsparcia jest uzależniona od dochodu:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
Dochód wyliczy Pani na podstawie rozliczenia składanego zagranicą.
W uzupełnieniu wczesnieszego pytania- czy istnieje jakiś minimalny termin od kiedy trzeba być współwłaścicielem domu , mieszkania przed złożeniem wniosku?
Odpowiedz · UdostępnijNie istnieje.
Odpowiedz · UdostępnijWitam , czy do Programu Czyste Powietrze mogą już zgłaszać się właściciele , posiadający mieszkanie w budynku wielorodzinnym ,jeśli tak to jak dokładnie zacząć ?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Jeszcze czekamy na uruchomienie nowego programu Ciepłe Mieszkanie adresowanego do właścicieli mieszkań w domach wielorodzinnych. Prawdopodobnie nastąpi to na początku czerwca. Wtedy będzie można zgłaszać wnioski.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, chce uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła typu powietrze woda. Ogrzewam dom obecnie ekogroszkiem i mam w domu przyłącze gazowe, które służy mi tylko do gotowania. Czy w takim przypadku otrzymam dofinansowanie?
Odpowiedz · UdostępnijWitam.
Odpowiedz · UdostępnijBędzie można wnioskować, ale trzeba spełnić kilka warunków:
1. Piec na ekogroszek musi być przestarzały - poniżej 5 klasy.
2. Niskie zużycie gazu z trzech ostatnich lat, począwszy od roku kalendarzowego poprzedzającego złożenie wniosku - poniżej 5600 kWh/rok.
3. Spełnić kryterium dochodowe -
https://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
Powodzenia!
6500 kWh/rok czy 5600 kWh/rok?
Odpowiedz · Udostępnij5600 kWh/rok
Odpowiedz · UdostępnijDzień Dobry, jestem współwłaścielem domu wraz 2 dzieci dorosłych i 1 małoletnim. Czy wniosek czyste powietrze może złożyć dorosła córka, która studiuje i dorabia trochę za granicą - ok. 15.000 zł rocznie w przeliczeniu na PLN. Czy jest dochody są sumowane z dochodami pozostałych wpółwłaścieli tj. moimi i brata? Czy może starać się o podwyższoną dotację?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Moim zdaniem córka, o ile jest samodzielna i nie pozostaje na Pani utrzymaniu może wnioskować samodzielnie. Polecam skontaktowanie się z gminą, która wystawia zaświadczenie o dochodach osobom ubiegającym się o podwyższoną dotację i skonfrontować to z zasadami, którymi kierują się urzędnicy.
Odpowiedz · UdostępnijWitam serdecznie!
Odpowiedz · UdostępnijZadzwoniłam dzisiaj do UM z zapytaniem, czy jeżeli chcę wystąpić o dofinansowanie do programu czyste powietrze mogę kupić sobie stolarkę okienną i drzwiową, styropian itp. jakie chcę czy są wymagane jakieś parametry?
Pani zdawkowo odpowiedziała że tak i odesłała mnie do strony wojewódzkiego urzędu ochrony środowiska żebym sobie znalazła przeliczniki parametry kalkulatory! po pierwsze nie mogę czegoś takiego znależć,po drugie czy naprawdę ja muszę sama to ogarnąć?
Witam. Odnośnie kalkulatora grubości izolacji:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/kalkulator-wyliczy-grubosc-izolacji-do-programu-czyste-powietrze
Odnośnie okien i drzwi, pomocna jest lista ZUM, gdzie producenci zgłaszają swoje wyroby kwalifikujące się do dotacji:
https://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/lista-zum-od-15-lutego-jedyna-obowiazujaca
Tak, trzeba samemu to ogarnąć.
witam w zeszłym roku wymieniłem kopciucha na kocioł zasypowy na węgiel nowszej generacji 5 klasy spełniający normę EN 303-5 i ekodisign czy mogę uzyskać dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze na ocieplenie budynku i wymianę stolarki okiennej?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Tak, o ile pozwolenie na budowę domu zostało wydane przed 2014 r.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijZwracam się z zapytaniem odnośnie rozliczenia do 6 miesięcy wstecz faktur. Zakupiłam pic we wrześniu montażu dokonałam w marcu wniosek zaakceptowanno mi w lutym i w marcu umowa. Wedle rozliczenia okres 6 miesięcy upłynął w marcu ale bardzo długo czekałam na umowę z funduszu? Czy mogę rozliczyć wniosek o płatność i te 6 miesięcy obowiązują tylko okres do złożenia wniosku i zawarcia w nim że rozpoczęłam inwestycję ?czy powinnam rozliczyć to przedsięwzięcie całe w okresie 6 miesięcy? Nadmieniam że mam jeszcze wymianę drzwi i okien które będę realizowała dopiero w maju.. a teraz w kwietniu złożyła tym wniosek o płatność i rozliczyć pięć
Pozdrawiam
Dzień dobry
Odpowiedz · UdostępnijMoim zdaniem do tej pory nie złamała Pani żadnych zasad. Zasada 6 miesięcy dotyczy nieprzekraczalnego terminu 6 miesięcy od pierwszego wydatku do daty złożenia wniosku. Jeśli prace związane z ogrzewaniem zostały zakończone to należy złożyć wniosek o rozlicznie tego etapu. Po realizacji wymiany okien i drzwi proszę w terminie do 30 dni złożyć wniosek o kolejną płatność.
Dzień dobry czy montaż pieca jest obiety dofinansowaniem czy tylko piec?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Dotacja Programu Czyste Powietrze obejmuje zakup wraz z montażem.
Odpowiedz · UdostępnijWitam,
Odpowiedz · UdostępnijCzy można wymienić wg programu piec na pellet i drzewo?
Witam. Tak - można kopciucha na paliwo stałe wymienić na kocioł co dwufunkcyjny - na pellet i zagazowujący drewno kawałkowe. Warunek - nie mamy w domu przyłącza gazowego.
Odpowiedz · UdostępnijA mogę prosić o link jakie piece z tej kategorii zaliczają się do programu? Ciężko znaleźć,
Odpowiedz · UdostępnijZ góry dziękuję
Proszę w wyszukiwarkę wpisać hasło: kocioł na drewno dwufunkcyjny
Odpowiedz · UdostępnijCo najmniej jedna firma produkuje takie urządzenia. Proszę jednak skontaktować się z producentem i dowiedzieć, czy takie dwufunkcyjne urządzenie kwalifikuje się do Programu Czyste Powietrze
Dzień dobry,
Odpowiedz · Udostępnij1. Czy jeśli wykonałem montaż instalacji cwu, co a we wniosku zawarłem tylko wymianę pieca to mogę aneksować umowę żeby dołączyć jeszcze to przedsięwzięcie?
2. Czy jeśli złożyłem wniosek i zawarłem w nim, że zacząłem przedsięwzięcie paneli fotowoltaicznych 21.10.2021 i mam już podpisaną umowę w lutym 2022 to czy przy rozliczeniu wniosku o płatność muszę zachować również 6 miesięcy czyli do 21.04.2022? I ten wniosek o rozliczenie musi być zrealizowany częściowo czy w całości - ponieważ mam jeszcze ocieplenie poddasza w umowie?
1. Można, a nawet trzeba aneksować umowę
Odpowiedz · Udostępnij2. W rozliczeniu fotowoltaiki nie trzeba uwzględniać wspomnianych 6 miesięcy.
Rozliczanie częściowe - przewidziano następujące etapy:
- rozliczenie ogrzewania wraz z fotowoltaiką
- rozliczenie prac ociepleniowych.
Dzień dobry, w obecnej chili posiadamy piec na pellet z rusztem awaryjnym, w którym palimy trochę pelletem, trochę węglem kam. Z racji rozbudowy przyłączy gazowych wymieniamy piec na gazowy kocioł kondensacyjny. Czy możemy skorzystać z Programu Czyste Powietrze?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Jest możliwość skorzystania z programu Czyste Powietrze pod warunkiem, że posiadany przez Panią kocioł jest 4 lub 3 klasy. Klasa 5 nie kwalifikuje się do wymiany.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijCzy przy możliwym jest otrzymanie dotacji na wymianę 13 letniej gruntowej pompy ciepła na nową, spełniającą kryteria programu?
Dzień dobry. Nie ma takiej możliwości, ponieważ Program Czyste Powietrze wspiera wymianę przestarzałych kopciuchów na paliwa stałe.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry.
Odpowiedz · UdostępnijPosiadam kocioł 4 klasy na pellet. W listopadzie 2021 założyłem panele fotowoltaiczne, na które nie otrzymałem dotacji. Czy mogę ubiegać się o dotację z czystego powietrza do pompy ciepła i paneli PV.
Dzień dobry. Może Pan jak najbardziej wnioskować o wymianę ogrzewania oraz mikroinstalację fotowoltaiczną. Ważne - proszę złożyć wniosek do Programu Czyste Powietrze przed upływem 6 miesięcy od poniesienia wydatku na fotowoltaikę (data na fakturze).
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
Witam.
Odpowiedz · UdostępnijMieszkam z mężem i 2 dzieci w domu jednorodzinnym, ale właścicielem domu jest matka męża która nie mieszka z nami i nie dokłada się do utrzymania domu. Czy w takim przypadku możemy starać się o dotacje na piec gazowy??
Witam. Jedynie właściciel domu może ubiegać się o dotację w Programie Czyste Powietrze. Wiele rodzin tak załatwia sprawę - można spisać porozumienie z teściową na temat takiego przedsięwzięcia.
Odpowiedz · UdostępnijWitam,
Odpowiedz · Udostępnijmam szczególną zabudowę balkonu na piętrze, składającą się z 5 szt. drzwi balkonowych. 2 pytania:
1. czy mogę ubiegać się o dotację?
2. w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pkt 1, ubiegając się o dotację wskazuję pozycję okna, czy drzwi?
3. które U trzeba brać pod uwagę (0,9 czy 1,3)?
Witam,
Odpowiedz · UdostępnijDrzwi balkonowe traktujemy jako stolarkę okienną - obowiązują współczynniki stolarki okiennej określone w Regulaminie Programu Czyste Powietrze.
Dzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijOd listopada2021 roku żona jest jedynym właścicielem domu. W 2021r rozliczaliśmy się wspólnie, łączne dochody były powyżej 200tys. Czy do określenia prawa do dotacji liczą się w tym przypadku tylko dochody żony czy wspólne?
Drugie pytanie - w roku 2022 będziemy rozliczać się osobno (ja liniowo, żona wg skali), czy jeśli nadal tylko żona będzie jedynym właścicielem to wg obecnego porządku jeśli 2023 starała by się o dotację to moje dochody nie będą brane pod uwagę?
Dzień dobry
Odpowiedz · UdostępnijPrzy wspólnym rozliczeniu podatkowym liczą się wspólne dochody, które dzielimy przez 2. W Państwa przypadku daje to kwotę powyżej 100 tysięcy zł, co dyskwalifikuje z możliwości ubiegania się o dotację Programu Czyste Powietrze.
W drugim przypadku, jedynie dochody żony będą brane pod uwagę.
W obu przypadkach możecie Państwo skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej:
https://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/ulga-termomodernizacyjna-2022-sprawdz-co-mozesz-odpisac
Witam, dofinansowanie dotyczy tylko wymiany starego pieca "kopciucha", czy kupna pieca gazowego w nowym budynku mieszkalnym oddanym do użytku w tym roku również?
Odpowiedz · UdostępnijWitam, tylko pierwsza opcja.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry, pytanie odnośnie kryterium w poziomie podstawowym, czy brany jest pod uwagę tylko roczny dochód 100 tysięcy wnioskodawcy, czy średni na osobę?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry, w podstawowym poziomie dofinansowania roczny dochód wnioskodawcy nie może przekroczyć 100 tys. zł. Mowa o dochodzie z ostatniego PIT.
Odpowiedz · UdostępnijPlanuje wymianę "kopciucha" na piec paletowy w przyszłym tygodniu , czy w takiej sytuacji program czyste powietrze wymaga oddania starego kotła na złom ?
Odpowiedz · UdostępnijTak i wymaga uzyskania protokołu przekazania do zezłomowania "kopciucha". Dokument ma być wystawiony na nazwisko wnioskodawcy, będącego właścicielem/współwłaścicielem domu.
Odpowiedz · UdostępnijWitam
Odpowiedz · UdostępnijPlanuję wymianę kotła i modernizację co -czy dotacji podlegają termostaty
do grzejników ?
Witam, na pewno podlegają grzejniki. Proszę ustalić w Wojewódzkim Funduszu, gdzie będzie Pani składała wniosek - czy termostaty zostaną zaakceptowane jako koszt kwalifikowany.,
Odpowiedz · UdostępnijWitam,
Odpowiedz · UdostępnijCzy jeśli prowadzona jest działalność w budynku również mieszkalnym, a drugi tylko działalność to czy mogę skorzystać z dofinansowania?
Witam, Program Czyste Powietrze wspiera dotacją inwestycje w domach, gdzie część powierzchni przeznaczona jest na działalność gospodarczą, jednak nie więcej niż 30 % całej powierzchni użytkowej budynku/wydzielonego lokalu mieszkalnego.
Odpowiedz · UdostępnijWitam,
Odpowiedz · Udostępnijmam w domu dwa piece. Piec na ekogroszek i nieużywany trzon kuchenny kaflowy. Czy jeżeli kominiarz zablokuje trzon kuchenny mogę ubiegać się o dofinansowanie do pompy ciepła (piec na ekogroszek by został) i jednocześnie zgłosić instalację fotowoltaiczną na którą mam fakturę z dnia 30.12.2021r ?
pozdr.
Witam. Panie Andrzeju - wniosek należy złożyć np. na wymianę trzonu kuchennego na pompę ciepła. Kominiarz zablokuje go. Jeśli piec na ekogroszek jest poniżej 5 klasy to regulamin Programu Czyste Powietrze wymaga jego likwidacji.
Odpowiedz · UdostępnijMożna we wniosku ująć mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2-10 kW zakupioną wcześniej.
Jeśli wniosek ma obejmować fotowoltaikę, to powinien wpłynąć przed upływem 6 miesięcy od poniesienia wydatku udokumentowanego fakturą.
Mam zamiar docieplić dom i przy okazji dobudować małą kotłownie i wiatrołap. Ponadto wymienię okna na trzyszybowe. Jak liczyć okna jeżeli teraz mam okno bez balkonu, a po przebudowie będzie dołożone balkonowe?
Odpowiedz · UdostępnijCzy mam policzyć okna w m2 sprzed remontu ?Kto ewentualnie to będzie weryfikował? Czy okno w dobudowanym wiatrołapie można doliczyć czy nie?
Mam dochód poniżej 900 zł/os.
Czy korzystając z dofinansowania na powyższe mogę kupić piec na węgiel lub ekogroszek i drewno 5 klasy spełniający normy ale nie należy się do niego dofinansowanie z czystego powietrza?
Powierzchnia wymienionych okien ma jedynie przybliżeniu odpowiadać pierwotnej - bardziej tu chodzi o zasadę 1 okno stare wymieniamy na jedno nowe - nie będzie problemu gdy zechcemy powiększyć lub pomniejszyć powierzchnię. Liczymy i wpisujemy do wniosku powierzchnię okien, które zostaną wymienione.
Odpowiedz · UdostępnijOkna w dobudowanym wiatrołapie nie doliczymy.
Dotacje do kotłów na węgiel zakończyły się 1 stycznia 2022 r.
Czy max dofinansowanie w przypadku dochodu 801 zł na osobę wynosi 69 tyś ?
Odpowiedz · UdostępnijTak, łącznie do 69 tys.zł, gdy wnioskujemy o wymianę ogrzewania, docieplenie domu i mikroinstalację fotowoltaiczną.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry, kryterium dochodowe liczone jest z którego roku zeznania podatkowego pit? Załóżmy dwa scenariusze: Faktura za usługę wystawiona będzie w grudniu 2022 roku, lub będzie poślizg w realizacji inwestycji i faktura będzie wystawiona w styczniu 2023 roku. Znaczenie ma data faktury czy data złożenia wniosku przy obliczaniu kryterium dochodowego?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Dla wyliczenia dochodów znaczenie będzie miała jedynie data wpłynięcia wniosku.
Odpowiedz · UdostępnijWitam
Odpowiedz · UdostępnijCzy jest możliwość uzyskania dofinansowania przed wykonaniem ? Bo widziałam ze tak macie napisane na stronie .A na głównej stronie Czyste Powietrze niema nigdzie zamieszczone .
Proszę o odpowiedz
Witam, obecnie jeszcze nie ma wypłat dotacji z góry. Taka opcja ma zostać wprowadzona, jednak jak dotąd Ministerstwo Klimatu nie podało jeszcze konkretnego terminu.
Odpowiedz · UdostępnijDzień Dobry,
Odpowiedz · UdostępnijChciałabym się dowiedzieć:
1. Jeżeli w domu będzie piec na ekogroszek, czy mogę złożyć wniosek na samą wymianę stolarki okiennej i drzwiowej?
2. Czy jeżeli w tym momencie złożę wniosek na samą wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, to czy za np. 2 lata będę mogła złożyć drugi wniosek na docieplenie budynku?
3. Czy z wnioskiem trzeba wystąpić przed ewentualną wymianą okien?
Dzień dobry
Odpowiedz · Udostępnij1. Jeśli piec jest 5 klasy to tak.
2. Obecnie wnioskujemy tylko raz.
3. Można przed wymianą, można po, ale przed upływem 6 miesięcy od poniesienia pierwszego wydatku udokumentowanego fakturą.
Rozważamy zakładanie pompy ciepła i starać się o dofinansowanie w 2022r. Z której pozycji pit 37 za 2020r. (rozliczenie wspólnie z małżonkiem) należy brać pod uwagę dochód?
Odpowiedz · UdostępnijCzęść F, pozycja 113. - podstawa obliczenia podatku.
Odpowiedz · UdostępnijDzień Dobry. Proszę o informację ,czy można zmienić warunki otrzymanej dotacji.Zaznacze, iż złożony wniosek na wymianę pieca węglowego na kocioł gazowy. Wniosek rozpatrzony pozytywnie. Dotacja przyznana. Realizacja jeszcze nie rozpoczęta . W związku z zaistniałymi wydarzeniami i wielką niepewnością co do zapewnienia ciągłości dostaw gazu i stałości cen, chcielibyśmy zmienić źródło ciepła na pompę ciepła. Czy można składać korektę,wnioskować o aneks czy tym podobne ?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry, jeśli jeszcze nie ponieśliście Państwo żadnych kosztów, należało by wprowadzić aneks do wniosku. Proszę skontaktować się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do którego składaliście Państwo wniosek.
Odpowiedz · UdostępnijMam w domu kopciucha którym jest ogrzewany cały dom. Na parterze jest stara można powiedzieć,że zabytkowa kuchnia w której okazjonalnie palę. Czy korzystając z dotacji czyste powietrze muszę ją zlikwidować( bardzo bym tego nie chciała bo jest to pamiątka) czy tylko wystarczy nie palić w tej kuchni. Dodam, że palę w tej kuchni suchym drewnem.
Odpowiedz · UdostępnijJeśli skorzysta Pani z dotacji, trzeba będzie odłączyć trwale kuchnię od przewodu kominowego i uzyskać zaświadczenie kominiarza potwierdzające brak możliwości korzystania ze starej kuchni.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Odpowiedz · Udostępnijna dzień składania wniosku w domu mieszkają rodzice, natomiast ja jestem współwłaścicielem i planuję w ciągu kilku miesięcy przeprowadzkę. Jeżeli mama będzie wnioskodawcą to czyje dochody powinna uwzględnić?
Dzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijPani Joanno, dużo zależy od poziomu dofinansowania. Jeśli mama wnioskuje o podstawowy poziom - to brane są pod uwagę jej dochody. Jeśli jest szansa na dotację podwyższoną - ujmujemy dochody obojga rodziców. Więcej:
https://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
Dzień dobry,
Odpowiedz · Udostępnijczy jeżeli posiadam ponad 10-letni piec na drewno, mogę wnioskować równocześnie o dofinansowanie kotła zgazowującego na drewno do ogrzewania domu i pompy ciepła do grzania c.w.u.?
Dzień dobry, dotacja przysługuje do jednego urządzenia grzewczego, który zapewni ciepło w domu oraz c.w.u.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Proszę o informacje dot. dwóch inwestycji z programu czyste powietrze. Pierwsza inwestycja tj. montaż fotowoltaiki, została już wykonana w październiku 2021. W kolejnym etapie planowanym na rok 2022 ma dojść pompa ciepła (utylizacja starego kotła). Chcąc uzyskać dofinansowanie na oba przedsięwzięcia jak rozumiem można w tym przypadku złożyć tylko jeden wniosek do 6 miesięcy od daty montażu PV? jeżeli tak to w jakim terminie od złożenia wniosku należy zakończyć drugą inwestycję (zmiana starego kotła na pompę ciepła)?
Odpowiedz · UdostępnijChciałbym się jeszcze upewnić czy kryterium dochodowe netto do 100 000zł w obecnej wersji programu nadal obowiązuje?
Witam.
Odpowiedz · UdostępnijPanie Kubo, obecnie składamy jeden wniosek do Programu Czyste Powietrze, zatem należy ująć PV i pompę. Jeśli prace będą wykonywane bez angażowania kredytu z banków współpracujących z programem - moim zdaniem ma Pan 30 miesięcy na instalację pompy ciepła licząc od dnia złożenia wniosku, w przypadku kredytu - będzie to odpowiednio 18 miesięcy.
Jednak w związku z tym, że regulamin programu nie określa dokładnie, jak liczymy czas realizacji, gdy jedną z prac wykonano przed złożeniem wniosku, proszę zapytać jak interpretuje ten temat Pański Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do którego będzie składany wniosek.
Tak, kryterium dochodowe ciągle obowiązuje na poziomie 100 tys. zł.
Dzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijZ kryterium dochodowego naszej rodziny wynika dofinansowanie 90%. Mamy dostęp do sieci gazowej, więc jeśli dobrze rozumiem nie ma możliwości montażu źródła ciepła na paliwo stałe. Jesteśmy przekonani do pompy ciepła. Budynek jest nieocieplony. Chcemy wykonać termomodernizację, czy istnieje tylko kryterium procentowe(90%) i 135zł/m^2. Czy jest także całościowe dofinansowanie na docieplenie przegród?
Drugie pytanie dotyczy instalacji fotowoltaicznej. Uzyskaliśmy dofinansowanie na 16 paneli i falownik z programu „Restrukturyzacji małych gospodarstw rolnych” ARiMR. Instalacje wykonaliśmy we własnym zakresie, dofinansowany był tylko osprzęt. Jako, że decydujemy się na pompę chciałbym dorzucić kolejne 11 paneli i wypełnić całkowicie możliwości falownika. Czy możemy skorzystać z dofinansowania z „Czystego Powietrza” i rozliczyć pozostałe panele? Instalacja została oddana do użytku w grudniu 2021.
Czy jeśli dotacja na panele nie przysługuje, maksymalna kwota dofinansowania to 60 000zł?
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam,
Dzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijPrzy najwyższym poziomie dotacji można uzyskać do 90% wydatków poniesionych na docieplenie, ale nie więcej niż 135 zł/m2. Na całość przedsięwzięć, wliczając wymianę ogrzewania łącznie można uzyskać do 60 000 zł. W Państwa przypadku dotacja do paneli fotowoltaicznych nie przysługuje.
Proszę bardzo, Pozdrawiam.
Chyba max dofinansowanie wynosi 69 tys.
Odpowiedz · UdostępnijW tym przypadku nie liczymy paneli fotowoltaicznych.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijChcę wymienić kopciucha z programem czyste powietrze i zainstalować pompę ciepła. Oprócz tego mam jeszcze kominek z płaszczem wodnym.
Odnośnie kominka z płaszczem w programie czyste powietrze w internecie można przeczytać różne informacje. Jedne podają, aby dostać dofinansowanie wystarczy odłączyć kominek od płaszcza wodnego i wtedy możliwe jest jego użytkowanie w formie "rekreacyjnej" (np. w wigilię dla atmosfery).
Niektóre źródła podają, że kominek musi być odłączony od komina i potrzeba również protokół zamknięcia kanału dymnego kominka od użytkowania.
Proszę o informację czy samo odłączenie od płaszcza będzie wystarczające.
Dziękuję za odpowiedź.
Tak, odłączenie od płaszcza wodnego będzie wystarczające.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Odpowiedz · Udostępnijchcielibyśmy teraz wymienić stary piec na piec gazujący drewno.
W przyszłości chcielibyśmy też dokonać remontu (ocieplenia, wymiany okien itp.).
Czy możemy teraz ubiegać się o dofinansowanie do pieca, a w przyszłości dodatkowo o ulgę termomodernizacyjną, czy raczej powinniśmy złożyć jeden wniosek na wszystko zbiorczo?
I drugie pytanie - rozumiem, że wszystkie urządzenia pochodzące z tej listy można wybierać i na ich zakup składać wniosek? lista-zum.ios.edu.pl/
Spełniamy warunki na dofinansowanie (dochód, właściciel domu itp.) ale mamy przyłączony do budynku gaz (wykorzystywany jedynie do kuchenki gazowej) oraz mamy kaflowy piec kuchenny, który jest używany - nie wiem, czy te okoliczności mają znaczenie.
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Dzień dobry Pani Anno,
Odpowiedz · UdostępnijWszystkie planowane przez Panią inwestycje należałoby ująć w jednym wniosku, gdyż nie będzie możliwości powtórnego wnioskowania.
Inwestycje, które pani Przeprowadzi, będzie można odpisać w kolejnym roku w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej - więcej na temat ulgi:
https://www.czystepowietrze.eu/ulga-termomodernizacyjna
Gaz podłączony do budynku ma znaczenie - o tyle komplikuje sytuację, że nie będzie miała Pani możliwości uzyskania dotacji z Programu Czyste Powietrze na kocioł zagazowujący drewno. Trzeba będzie zdecydować się na jedno z wymienionych urządzeń: pompę ciepła, kocioł olejowy, kocioł elektryczny lub kocioł gazowy.
Pozdrawiam serdecznie
Czy będąc właścicielem dwóch domów-jeden większy z 1986 roku, w którym mieszkamy, jest do remontu i wymiany źródła ciepła oraz drugi starszy i mniejszy z lat 60+tych też do remontu. Na oba mogę wziąć dofinansowanie w sensie na każdy dom dotacja w kwocie po 69 tyś? dochód 801 zł na osobę. Czy oba domy mogą mieć jedno źródło ciepła ponieważ są w bliskiej odległości?
Odpowiedz · UdostępnijWłaściciel domów jednorodzinnych może pozyskać odrębną dotację o maksymalnej kwocie na inwestycje wymienione w regulaminie Programu Czyste Powietrze przeprowadzone w każdym z domów. Maksymalna dotacja dotyczy wymiany ogrzewania, prac dociepleniowych, fotowoltaiki...
Odpowiedz · UdostępnijRozumiem, że w związku z bliskością obu domów wygodniej byłoby zainstalować jedno urządzenie grzewcze, ale czy takie rozwiązanie jest możliwe w połączeniu z dotacją, należy ustalić w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do którego trafi wniosek.
Witam jestem właścicielem domu dom jest na mnie nie na zone czy jej dochud tez jest wliczny do wyliczenia dofinansowania
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Jeśli stara się pan o podstawowy poziom dotacji - liczymy jedynie Pański dochód, przy podwyższonych poziomach bierzemy pod uwagę dochód wszystkich członków rodziny.
Odpowiedz · UdostępnijWięcej:
https://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
Dzień dobry
Odpowiedz · UdostępnijCzy jest możliwe zwiększenie ilości paneli fotowoltaicznych? Planuję wymienić stare źródło ciepła oraz zwiększyć ilość istniejących paneli. Czy jest taka możliwość?
Poprzednia inwestycja nie była wspierana żadną dotacją.
Dzień dobry
Odpowiedz · UdostępnijDziałania polegające na rozbudowie instalacji fotowoltaicznej nie są objęte dotacją. Dotacja do fv zawsze występuje w sytuacji, gdy mamy pakiet - wymiana ogrzewania połączona zakupem i montażem mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Dzień dobry, mam pytanie co trzeba zrobić w wypadku kiedy wnioskodawca do programu czyste powietrze umiera, ale jest współmałżonek, który też jest współwłaścicielem domu i jest ujęty na wniosku. Dotacja została już przyznana i inwestycja też wykonana (jeszcze jak wnioskodawca żył). Nie zostało jeszcze wysłane do programu czyste powietrze rozliczenie.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry, moim zdaniem trzeba to rozliczyć. Rozumiem, że współwłaściciel zgody udzielił jeszcze za życia, gdy był składany wniosek.... Proszę jednak omówić sprawę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry
Odpowiedz · UdostępnijChciałabym wymienić piec węglowy na pompę ciepła, mąż nie jest właścicielem ani współwłaścicielem budynku, dochód męża jest za granicą tam mieszka i tam jest rezydentem podatkowym, nie rozliczamy się wspólnie, czy w takim wypadku pod uwagę brane są tylko moje dochody, czy również męża.
Dzień dobry
Odpowiedz · UdostępnijJeśli złoży Pani wniosek o podstawowy poziom dotacji, to nie ma problemu - ujmujemy jedynie Pani dochody. Gdyby starała się Pani o podwyższoną dotację, wówczas trzeba uwzględnić też dochody Pani męża.
https://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
Dzień dobry, mam piec gazowy i przekraczam nieznacznie normę zużycia gazu
Odpowiedz · Udostępnijna rok o 2500kwh prowadzę w domu działalność sezonowa wynajem pokoi i
i część mojego zużycia przypada na to czyli ciepła woda użytkowa, czy w związku z tym mogę obiegać sie o dofinansowanie z tego programu na montaż i zakup pompy ciepła
Dzień dobry. Jakie jest główne źródło ogrzewania, czy jest to piec na węgiel lub drewno, poniżej 5 klasy? Pytam, ponieważ jest potrzebny kopciuch, który ma być wymieniony na pompę ciepła. Powierzchnia prowadzenia działalności gospodarczej nie powinna przekraczać 30% powierzchni użytkowej domu.
Odpowiedz · UdostępnijWitam ponownie mam kominek z płaszczem wodnym jako główne źródło i piec gazowy, działalność na 27 procentach całkowitej powierzchni .
Odpowiedz · UdostępnijCzy wziął Pan pod uwagę zużycie gazu z trzech ostatnich lat i podzielił przez 3? Jeżeli wyszło powyżej 5600 kWh/rok - dotacja nie przysługuje.
Odpowiedz · UdostępnijW związku z prowadzeniem działalności w domu - wysokość dotacji ulegnie obniżeniu o 27%.
Może Pan zgłosić kominek we wniosku jako przedmiot wymiany, gdy zostanie przyznana dotacja, trzeba będzie zlikwidować płaszcz wodny.
dziękuję za odpowiedz
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Kocioł pelletowy, który nie został przez producenta sklasyfikowany wg zapisu uchwały jest traktowany na równi z kopcącymi śmieciuchami. Nieważna jest jego sprawność, nieważne że spala tylko biomasę, najważniejsze, że w związku z "bezklasowością" powinien zostać zezłomowany. W mojej gminie nie potrafią ani potwierdzić ani zaprzeczyć, Może tutaj ktoś będzie mógł to wyjaśnić czy na serio mam starać się o dofinansowanie na wymianę dobrego kotła pelletowego na kocioł pelletowy tyle, że z naklejką "klasa 5" czy to czysty nieład?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Przepraszam bardzo, a na jakiej podstawie producent sprzedał kocioł? Nie przeprowadził żadnych badań, nie uzyskał certyfikatu?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Przecież przed rokiem 2018 nie było zakazu sprzedaży nieklasyfikowanych kotłów. Nawet jeśli producent określa sprawność na poziomie 90% to nic w tym momencie nie znaczy, skoro kocioł oficjalnie jest bezklasowy. Finalnie dobry kocioł na pellet z roku 2013 ma iść na złom do końca 2023r., a równocześnie można sobie kopcić ekogroszkowcem 3klasy do końca 2027. Tylko ja widzę tu sprzeczność?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry.
Odpowiedz · UdostępnijCzy możliwe jest przy wymianie stolarki okiennej, zamontować okna większe niż poprzednio były czy muszą być dokładnie takich samych wymiarów, ew. jaka jest tolerancja?
Dzień dobry, Proszę ustalić to w Wojewódzkim Funduszu.
Odpowiedz · UdostępnijOdpowiedź Funduszu:
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Szanowny Panie,
Tak, program dopuszcza możliwość zamontowania w tym samym otworze okiennym okien o większej lub mniejszym rozmiarze, niż zdemontowane okna pierwotne. Program nie dotuje utworzenie nowych otworów okiennych czy drzwiowych w budynku w miejscu gzie wcześniej nie było takiego okna czy drzwi.
Witam. Dostałem dofinansowanie na wymianę starego kopciucha na piec gazowy. Stary kopciuch odinstalowany. Czy mogę zainstalować zapasowe źródło ocieplania domu na węgiel klasa 5 bez dotacji w czasie trwania okresu ochronnego po dotacji na piec gazowy?
Odpowiedz · UdostępnijWitam, może Pan zainstalować dodatkowe źródło ciepła spełniające wymogi regulaminu, może to być kocioł na ekogroszek (z certyfikatem ekoprojektu).
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Jesteśmy z mężem wspowlascicielami budynku mieszkalnego. Wnioskodawca jestem ja (zona), czy w takim razie będzie rozliczona fv wystawiona na męża.
Odpowiedz · Udostępnij2 pytanie: Czy mozna rozliczyć się częściowo z 1 realizacji jaką jest instalacja i montaż paneli fotowoltaicznych.
Witam. Fakturę lepiej wystawić na Panią. Można rozliczenie wniosku dzielić na etapy, ale zawsze w pierwszej kolejności rozliczamy ogrzewanie (o ile występuje).
Odpowiedz · UdostępnijWitam, czy mając piec węglowy, klasy B rok produkcji 2011 ( tak jest napisane na tabliczce znamieniowej) mogę wnioskować o dofinansowanie do wymiany stolarki okiennej i drzwiowej przy spełnieniu pozostałych warunków ?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Nie jest to możliwe, ponieważ piec powinien być klasy 5.
Odpowiedz · UdostępnijWitam
Odpowiedz · UdostępnijMam pytanie czy do dofinansowania wchodzą wymiana drzwi wejściowych do domu
Witam
Odpowiedz · UdostępnijTak, o ile mamy już wymienione ogrzewanie.
Czy dofinansowanie należy się do domu wybudowanego w 1987 roku, w którym w 2022 roku chcemy dobudować do niego garaż zabudować schody i dobudować wiatrołap oraz wymienić pokrycie dachowe z eternitu na blachę. Wiązać się to będzie z wymianą więźby dachowej. Prawdopodobnie trzeba będzie się postarać o pozwolenie na budowę do takiej modernizacji.
Odpowiedz · UdostępnijCzy przy takiej rozbudowie i bądź co bądź pozwoleniu na budowę otrzymam dofinansowanie na ocieplenie, piec,okna, drzwi.Dochód uprawnia mnie do 90% dofinansowania.
Będzie przysługiwała dotacja do wszystkich wymienionych inwestycji przeprowadzonych w tych częściach domu, które nie są objęte przebudową.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry, kupiłam okna o współczynniku 0,92 ale okno referencyjne tej firmy ma współczynnik 0,82. Czy moje okna odpowiadają warunkom programu " Czyste Powietrze"? Dziękuję i pozdrawiam
Odpowiedz · UdostępnijMuszą one spełniać wymogi określone w warunkach technicznych – od 2021 roku okna fasadowe powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,9 W/(m2K). Zakupione przez Panią okna przekraczają 0,9. Proszę ewentualnie dopytać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy to zostanie zaakceptowane.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry, mam w domu piec na drewno 3 klasy - 12 letni i piec gazowy, czy mogę się starać dotację wymiany pieca na drewno no nowy, tym bardziej że ceny gazu z roku na rok są wyższe.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry, jeśli dom jest podłączony do sieci gazowej - nie uzyskamy dotacji do kotła na drewno.
Odpowiedz · UdostępnijWitam
Odpowiedz · UdostępnijW tym roku planujemy wymianę piec węglowego na piec na pellet. Piec węglowy został kupiony około 7 lat temu i jest to piec klasy "5". Czy w takim wypadku mogę się starać o dotację?
Witam
Odpowiedz · UdostępnijW tej sytuacji dotacja nie przysługuje.
Witam mam pytanie. Żeby dostać dotację na instalację gazową i fotowoltaiczne panele trzeba mieć ocieplony dom
Odpowiedz · UdostępnijWitam, nie trzeba mieć ocieplonego domu.
Odpowiedz · UdostępnijCzy można ubiegać się o dofinansowanie do wymiany stolarki okiennej, którą przeprowadzono 2021 roku
Odpowiedz · UdostępnijJeśli nie upłynęło 6 miesięcy od poniesienia pierwszego kosztu kwalifikowanego udokumentowanego fakturą, to tak.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijJakie dotacje przysługują mi w roku 2022 przy budowie nowego domu jednorodzinnego?
Dzień dobry. W tym momencie żadna. W przyszłości ma być uruchomiona dotacja do pompy ciepła w domach energooszczędnych. Więcej na ten temat:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/doplaty-do-pomp-ciepla-w-nowych-domach-zapowiedz-programu-moje-cieplo
Złożony został wniosek o dotację na wymianę pieca węglowego na pellet w listopadzie. Został przyjęty ale czekamy na podpisanie umowy. W międzyczasie prace dotyczące wymiany zostały zakończone. Czy mogę już złożyć wniosek o płatność czy muszę czekać na podpisanie umowy ??? We wniosku o płatność podaje się nr umowy.
Odpowiedz · UdostępnijPani Iwono, obecnie nie praktykuje się podpisania umowy. Trzeba sprawdzić status Pani wniosku. Jeśli ma Pani problem z tym, proszę skontaktować się z Wojewódzkim Funduszem w tej sprawie. W przypadku zaakceptowania wniosku, będzie można złożyć wniosek o płatność dotacji.
Odpowiedz · UdostępnijCzy jest dotacja lub inne wsparcie na wymianę starego pieca olejowego (22 lata) na nowy kondensacyjny? Woj. mazowieckie.
Odpowiedz · UdostępnijProgram Czyste Powietrze nie udziela takiego wsparcia.
Odpowiedz · Udostępnijczy w domu jednorodzinnym z jedną księgą wieczystą można starać się o dofinansowanie do wymiany pieca węglowego na piec gazowy - chodzi i ogrzanie jednego piętra gdzie mieszka mama jeżeli drugie mieszkanie poniżej gdzie mieszka ciocica jest nadal ogrzewane innym drugim piecem na węgiel?
Odpowiedz · UdostępnijTak, pod warunkiem ,że piec cioci jest nowy.
Odpowiedz · Udostępnijwitam.
Odpowiedz · UdostępnijPo zapoznaniu sie z wnioskiem nie bardzo rozumiem jak interpretować kryterium dochodowe??Brany pod uwage jest dochód na osobę czy przychód?? Mąż prowadzi działanosc gospodarcza, jesteśmy rodzina wielodzietną , w zaświadczeniu z gminy o dochodach mamy ok 1000 zł na osobę , męża dochody z firmy nie przekraczają 100 tyś rocznie jednak w wniosku widnieje informacja o przychodach firmy nieprzekraczajacej kwoty 78 tyś, gdzie przychód męża za 2021 r. wyniósł ok 114 tyś. mimo niskiego dochodu. Czy to nas dyskwalifikuje do programu czyste powietrze??
Witam. Pozycja podstawa opodatkowania wnioskodawcy w PIT nie może przekraczać 100 tys. zł - to dotyczy do podstawowego poziomu dofinansowania. Jeśli bierzemy pod uwagę wyższy poziom dofinansowania- trzeba wyliczyć miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym za rok kalendarzowy poprzedzający złożenie wniosku - w tej sytuacji jeśli z wyliczenia wyjdzie poniżej 1564 zł na osobę - mamy dotację podwyższoną (ok. 60 % wart. inwestycji).
Odpowiedz · UdostępnijCzy przekraczając kryterium dochodowe nie ma możliwości otrzymania dotacji? Chcieliśmy wymienic piec na pompę ciepła i ocieplić domu.
Odpowiedz · UdostępnijGdy roczny dochód wnioskodawcy z ostatniego rozliczenia podatkowego przekracza 100 tys. zł, nie przysługuje wówczas dotacja Programu Czyste Powietrze. W tej sytuacji pozostaje skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/ulga-termomodernizacyjna
W listopadzie zakupilam piec zgazowujacy drewno i cala instalacje zlozylismy wniosek o platnosc.. teraz widzac nowe warunki i zasady chcemy ten wniosek z 2021 wycofac i zlozyc na nowych zasadach czy jest to mozliwe? Czy faktury 6 miesiecy wstecz beda rozliczane w nowym programie na podwyzszony zwrot?
Odpowiedz · UdostępnijPanie Agnieszko, moim zdaniem taka zmiana nie będzie możliwa, ale proszę to ustalić w Wojewódzkim Funduszu, do którego składała Pani wniosek.
Odpowiedz · UdostępnijMowiono nam ze poki pieniedzy nie ma na koncie mozna wycofac.. najważniejsze pytanie czy faktury z 6 miesiecy do tylu beda sie liczyly przy nowych wnioskach
Odpowiedz · UdostępnijPrawdopodobnie nadal będzie brany pod uwagę okres 6 miesięcy, po upływie którego nie będzie można wnioskować.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, jestem właścicielka domu o powierzchni Ok.150m2, dom ogrzewany jest starym kopciuchem, chcę wymienić go na piec na pelet. Czyli dwa kryteria spełnione - o co chodzi z kryterium dochodowym w kontekście uzyskania dofinansowania??
Odpowiedz · UdostępnijWitam. O dochodzie - podstawowy poziom dofinansowania dotyczy osób z rocznym wynagrodzeniem nieprzekraczającym 100 tys. zł (mowa o dochodzie wnioskodawcy z ostatniego rozliczenia podatkowego).
Odpowiedz · UdostępnijPodwyższona dotacja przysługuje osobom z miesięcznym dochodem na poziomie 2 189 zł w przypadku osób samotnych oraz 1 564 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych (wartość netto).
Ile można uzyskać wsparcia? Szczegóły w podlinkowanym artykule:
https://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
Witam,czy zeby uzykac dotacje muszę najpierw wykonac inwestycje a potem złozyc wniosek czy na odwrot,bo we wniosku trzeba podac date rozpoczecia przedsiewziecia i poniesionych kosztow?
Odpowiedz · UdostępnijWitam,, mamy tu dowolność, przy czym, jeżeli inwestycja jest przeprowadzona przed złożeniem wniosku, należy pamiętać, aby wniosek został złożony przed upływem 6 miesięcy od pierwszej daty na fakturze dotyczącej inwestycji w Czyste Powietrze.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, otwieram działalność w oddzielnym budynku znajdującym się na tej samej działce co dom jednorodzinny, czy mogę ubiegać się o dotacje na ten budynek na zakup pieca gazowego, wykonanie przyłącza gazowego do budynku ponieważ gaz jest tylko w domu jednorodzinnym oraz wymianę starej stolarki okiennej oraz drzwi zewnętrznych ?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Panie Remigiuszu program nie przewiduje dotacji w budynkach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza. Wyjątkiem są domy jednorodzinne, gdzie działalność gospodarcza zajmuje powierzchnię nieprzekraczającą 30 % całej powierzchni użytkowej budynku - w takich domach jest przewidziane wsparcie.
Odpowiedz · UdostępnijWymieniałam piec na nowy, mam 6 miesięcy na złożenie wniosku o dofinansowanie od pierwszej daty Fr ? Jak we wniosku będzie również dofinansowanie na stolarkę okienna to mam 30 miesięcy na realizację? Jak to ma się potem do wypłaty dofinansowania? Czy będzie wypłacone za całość piec i stolarkę ? Czy podzielone osobno partiami wg wykonanej inwestycji?
Odpowiedz · UdostępnijTak - wniosek trzeba złożyć przed upływem 6 miesięcy od daty na pierwszej fakturze. We wniosku ujmujemy też wymianę stolarki okiennej. W tej sytuacja dotacja może być płatna w całości - po przeprowadzeniu wymiany okien dokonujemy rozliczenia całości. Jest też możliwość rozliczenia w dwóch transzach - najpierw ogrzewanie, a następnie okna.
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Mam dom w którym nie zamieszkuje,stoi pusty, oddany był do uzytku 2007 roku. Czy mogę ubiegać się o wymianę pieca i okien. Nie jestem w związku małżeńskim mam dwójkę dzieci i razem z partnerką mieszkamy u niej z dziećmi,jak to się liczy do dochodu?
Odpowiedz · UdostępnijWitam, nie trzeba mieszkać w danym domu, gdzie ma być inwestycja z Programu Czyste Powietrze.
Odpowiedz · UdostępnijDochód - jeśli pana zarobki nie są minimalne i jednoczenie nie przekraczają rocznie 100 tys zł (ostatni PIT) - we wniosku podajemy pański dochód roczny i przysługuje dotacja podstawowa. Jeśli ma Pan niskie zarobki lub partnerka nie pracuje - liczycie miesięczny dochód na osobę i ujmujecie dzieci. Miesięczny dochód na osobę poniżej 1564 zł kwalifikuje do podwyższonej dotacji.
https://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
Jeśli dochód miesięczny wynosi poniżej 900 zł na osobę - w tym roku wejdzie 90 procentowa dotacja:
https://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/program-czyste-powietrze-co-przyniesie-rok-2022
Wymiana stolarki okiennej czy ważne jest w jakim roku został wybudowany dom?
Odpowiedz · UdostępnijPani Ewelino, ważna jest tu data pozwolenia na budowę. Aby móc się starać o działania termomodernizacyjne np. wymianę okien, pozwolenie na budowę powinno być wydane przed 2014 r.
Odpowiedz · UdostępnijMam jeszcze jedno pytanie , korzystałam już z programu czyste powietrze , jeszcze na starych zasadach dwa lata temu , dokładnie nie pamietam . Było to dofinansownie na piec , czy w takiej sytuacji mogę jeszcze raz składać wniosek z tym ,ze teraz na stolarkę okienną?
Odpowiedz · UdostępnijJeśli pierwszy wniosek dotyczył starych zasad, to można wnioskować teraz na stolarkę okienną i wszelkie inne prace dociepleniowe.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, mam pytanie czy lepiej najpierw wymienić okna i Piec , a wtedy starac sie o dofinansowanie , czy zacząć od wniosku ? Pozdrawiam
Odpowiedz · UdostępnijWitam, oba rozwiązania są możliwe do realizacji. Warto upewnić się, czy piec i okna kwalifikują się do dotacji. Jeśli inwestycja będzie "przed", to proszę pamiętać, żeby wniosek złożyć przed upływem 6 miesięcy od pierwszego wydatku ujętego na fakturze.
Odpowiedz · UdostępnijDziękuję za podpowiedź, jeszcze takie pytanie czy wymiana pompy co. Oraz rozdzielni podłogówki wraz z bojlerem wchodzi w skład dotacji ?
Odpowiedz · UdostępnijTak, wchodzi.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, jak to jest z terminami wypłaty dofinansowania?. Pod koniec listopada otrzymałem informację o podpisaniu umowy z Funduszem. Faktury były wysłane z wnioskiem, realizacja przedsięwzięcia zakończona, a dotacji na koncie nie ma jak i żadnego kontaktu ze strony Funduszu.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, proponuję skontaktować się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z regulaminem działania są następujące - składamy wniosek -> czekamy na jego akceptację - > jeśli inwestycja jest zakończona -> składamy wniosek o płatność wraz z fakturami.
Odpowiedz · UdostępnijDziękuję za odpowiedź. Z funduszem nie jest łatwo się skontaktować. Składałem wniosek przez Internet i wersję papierową wraz z załącznikami, tj. fakturami, wysłałem do odpowiedniego Funduszu. Umowa została podpisana 25.11 i przyszło potwierdzenie, natomiast co dalej? Czy muszę składać jeszcze "jakiś" wniosek o płatność z numerem umowy, którą podpisałem z Funduszem i czy wysłane faktury będę musiał wysłać jeszcze raz? Najgorsze jest to, że nie ma żadnej informacji mejlowej a przez telefon nie jest łatwo się dodzwonić
Odpowiedz · UdostępnijTrudno mi wypowiadać się za fundusz, ale prawdopodobnie trzeba będzie wydrukować i wypełnić wniosek o płatność, dołączyć faktury i przesłać to do funduszu. Mimo wszystko najlepiej będzie ustalić to z pracownikami.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, rodzice ogrzewają dom piecem na drewno. Dom nie jest ocieplony a jest z czerwonej cegły.ma ponad 100lat. Jak rozwiązać taka sytuacje jeśli chodzi o dotacje. Ktory piec wybrać? Czy może lepiej ocieplić? Rodzice maja Ok 2tys miesięcznie na osobę.
Odpowiedz · UdostępnijWitam, dla wygody i oszczędności paliwa najlepiej byłoby dom ocieplić, chyba, że ma grube ściany i przerwę między cegłami wewnątrz ściany - to w tej sytuacji raczej nie jest to niezbędne.
Odpowiedz · UdostępnijPrzy tych dochodach przysługuje podstawowy poziom dotacji na wymianę ogrzewania i ewentualne docieplenie. Można też do wniosku dopisać wymianę okien i drzwi oraz fotowoltaikę. To państwo decydujecie. Wniosek wypełnia jeden z rodziców.
Odnośnie wyboru urządzenia - jeśli rodzice mają względnie dobre dochody na pewno warto postawić na wygodę. W sprawie porady przy doborze urządzenia, proszę skorzystać z formularza:
https://www.czystepowietrze.eu/kontakt
Ile mogę dostać maksymalnie do wymiany kopciucha na piec na pellet z podajnikiem. Mam bardo niskie dochody (ok. 8000 zł na osobę w rodzinie).
Odpowiedz · UdostępnijJeśli to jest dochód roczny na osobę - to w przyszłym roku zakwalifikuje się Pani do najwyższego poziomu dofinansowania - 90 % max 18 tys. zł.
Odpowiedz · UdostępnijJeśli to jest dochód roczny na osobę - to w przyszłym roku zakwalifikuje się Pani do najwyższego poziomu dofinansowania - 90 % max 18 tys. zł. Zapowiedź podniesienia dotacji w artykule:
https://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/program-czyste-powietrze-dotacja-pokryje-90-kosztow-kwalifikowanych-i-bedzie-platna-z-gory
Jak długo obowiązywał Program Czyste Powietrze? Czy mogę złożyć podanie o dotację około za 3 lata? (Ogrzewanie jeszcze sprawne, ale na starość chcemy mieć piec z podajnikiem).
Odpowiedz · UdostępnijPanie Borysie, Czyste Powietrze jest programem wieloletnim. Według zapowiedzi ministerstwa za 3 lata będzie można złożyć wniosek.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Odpowiedz · Udostępnijczy mogę wymienić starego kopciucha na kocioł zgazowujący drewno w klasie 5? Czy kotły zgazowujące drewno wchodzą do programu czyste powietrze?
Dzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijTak, może Pan złożyć wniosek o taką wymianę, gdzie zamontowany będzie kocioł zagazowujący drewno. Informacja o wysokości dotacji:
Poniżaj informacja o wysokości dotacji w zależności od wysokości zarobków:
https://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
Czy mogę wykonać ocieplenie grubsze niż wskazuje kalkulator docieplenia? Jak wygląda wtedy wysokość dotacji?
Odpowiedz · UdostępnijPanie Szczepanie, może Pan ocieplić z "górką". Proszę jednak pamiętać, że wysokość dotacji zależy od ocieplonej powierzchni. Program określa maksymalne wsparcie na m2. Jeśli Pan przekroczy ten próg, dotacja nie będzie wyższa.
Odpowiedz · UdostępnijCzy mogę się starać o dotację na piec gazowy w budynku ,który jest warsztatem i prowadzę tam działalność .Jestem właścicielem dotychczas jest ogrzewanie nadmuchowym piecem wszystkopalnym (węgiel ,drewno ). Budynek znajduje się na osobnej działce ,nie na posesji gdzie zamieszkuje
Odpowiedz · UdostępnijPanie Rafale, Program Czyste Powietrze dotyczy budownictwa jednorodzinnego, warsztat nie kwalifikuje się tutaj.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry,
Odpowiedz · UdostępnijCzy można się starać o nowy piec, zbiornik na ciepła wodę, grzejniki, jednym słowem całą instalacje?
Dzień dobry, tak - regulamin programu Czyste Powietrze przewiduje dotację do modernizacji urządzenia i całej instalacji grzewczej.
Odpowiedz · UdostępnijJesteśmy z żona współwłaścicielami domu ( w nierównych częściach - odp. wpis do księgi wieczystej) , mamy wspólność majątkową powstałą później niż wpis do KW - jak obliczany jest dochód wnioskodawcy czy tylko dochód wnioskującego czy małżonków wspólnie i nie może wtedy przekroczyć kwoty 100 000 na każdego z nich? Wniosek będzie dotyczył wymiany źródła ciepła na piec 5 klasy.
Odpowiedz · UdostępnijPaństwa wspólny dochód podzielony przez dwa nie może przekroczyć 100 tys. zł. Bierzemy pod uwagę ostatnie rozliczenie podatkowe PIT ( w polu „Podstawa obliczenia podatku” jest wpisana kwota średniego dochodu na małżonka - ona nie może przekroczyć 100 tys. zł).
Odpowiedz · UdostępnijCzy jeżeli mieszkam w domu trzyrodzinnym, gdzie każdy posiada swoją księgę wieczysta i swoj piec to należy mi się dotacja?
Odpowiedz · UdostępnijW tym roku nie, ale w przyszłym ma się to zmienić. Trzeba czekać na komunikaty, jeszcze nie podano konkretnych dat.
Odpowiedz · UdostępnijJakiej grubości styropian (jaką ma mieć grubość i jakie właściwości izolacyjne) do docieplenia ścian w moim domu, aby uzyskać dotację?
Odpowiedz · UdostępnijWszystko zależy od tego w jakim domu Pan mieszka. Odpowiedź na pytanie pomoże uzyskać kalkulator grubości docieplenia.
Odpowiedz · Udostępnijhttps://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl/
Dzień dobry.
Odpowiedz · UdostępnijCzy przewidywana jest zmiana zasad dofinansowania? Jeśli tak, to kiedy? Chodzi o poszerzenie kręgu beneficjentów w budynkach wielorodzinnych, bo istnieje wiele domków, np. małych wspólnot mieszkaniowych, których właściciele posiadają wyodrębniona KW, posiadają stare nieefektywne źródła ogrzewania, jednak w chwili obecnej nie mogą się ubiegać o dotacje z uwagi na zapis programu mówiący o tym, że skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami/współwłaścicielami domów jednorodzinnych/wydzielonych lokali mieszkalnych..
Program Czyste Powietrze kierowany jest tylko i wyłącznie do właścicieli/współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych istniejących, czyli oddanych do użytkowania. Dostrzegając jednak pewną lukę w dostępie do środków na termomodernizację oraz wymianę pieca, tj. brak możliwości występowania o dofinansowanie bezpośrednio przez właścicieli lokali znajdujących się w budynkach wielorodzinnych, NFOŚiGW opracowuje obecnie program mający na celu wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz poprawę efektywności energetycznej także w pojedynczych lokalach będących częścią budynku wielorodzinnego. Wdrożenie tego programu planowane jest na pierwszy kwartał 2022 r. Zasady nowego programu nie są jeszcze ustalone.
Odpowiedz · UdostępnijNa terenie dolnegośląska w październiku wprowadzono pilotażowo program dla wspólnot, w tym dla pojedynczych lokali. Stąd było moje pytanie.
Odpowiedz · UdostępnijJeśli mieszka Pan na Dolnym Śląsku, to proszę wnioskować. Przesyłam link do dokumentacji:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://czystepowietrze.gov.pl/woj-dolnoslaskie-2021/
Mój dochód wyniósł równo 100 tys. zł? Czy dostanę dotację na wymianę ogrzewania?
Odpowiedz · UdostępnijTak, proszę wnioskować.
Odpowiedz · UdostępnijJak długo mam czekać na odpowiedź w sprawie mojego wniosku????,,, Złożyłem go 20 października ….
Odpowiedz · UdostępnijUrzędnicy mają 30 dni na akceptację. Odpowiedzi listownej Pan nie uzyska, ale zmieni się status wniosku na portalu beneficjenta. Jeśli status wniosku się nie zmienił, najlepiej będzie skontaktować się bezpośrednio z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry mam pytanie odnośnie dotacji na piec gazowy i ocieplenie styropianem. Jestem w trakcie budowy domu mam już stan surowy zamknięty czy mogę składać wniosek na piec gazowy oraz ocieplenie?
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry. Program Czyste Powietrze dotyczy jedynie domów istniejących i wymiany przestarzałego ogrzewania (piece i kotły c.o. na paliwo stałe) oraz termomodernizacji. W przyszłym roku ma rozpocząć się inny program Moje Ciepło, którego zadaniem będzie wspieranie zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach. Dotacji do kotłów gazowych nie przewidziano. Więcej:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/aktualnosci/doplaty-do-pomp-ciepla-w-nowych-domach-zapowiedz-programu-moje-cieplo
Witam ! Wypełniłam wniosek na nowy piec i zastanawiam się czy będzie jeszcze można za rok złożyć na okna i drzwi?
Odpowiedz · UdostępnijWitam. Teraz można złożyć tylko jeden wniosek, co oznacza, że nie będzie Pani miała już takiej opcji w przyszłym roku. Jeśli poważnie Pani myśli o nowych oknach i drzwiach, rozwiązaniem jest modyfikacja wniosku, która umożliwi uzyskanie dodatkowego wsparcia. Na przeprowadzenie całości będzie Pani miała 30 miesięcy od momentu złożenia wniosku.
Odpowiedz · Udostępnijmnie interesuje ile dokładnie mam czasu na wykonanie prac zgłoszonych we wniosku, żeby dotacja nie przepadła?
Odpowiedz · UdostępnijTrzeba wykonać wszystko w terminie nie przekraczającym 30 miesięcy licząc od dnia złożenia wniosku.
Odpowiedz · UdostępnijChyba że dotacja ma być udzielona w firmie kredytu na częściową spłatę kapitału, wówczas termin na realizację wynosi 18 miesięcy, nie 30.
Odpowiedz · UdostępnijDokładanie tak!
Odpowiedz · UdostępnijJak sprawdzić, czy okna i drzwi spełniają wymogi programu?
Odpowiedz · UdostępnijTakie informacje powinien zapewnić producent. Dodatkowo potwierdzenia można szukać na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM
Odpowiedz · UdostępnijPo tym, jak już wiadomo, że ogrzewanie gazowe będzie za rok, góra dwa lata bardzo drogie, nie chcę już kotła na gaz. Wniosek poszedł we wrześniu. Mogę wycofać gaz i wybrać kocioł peletowy?
Odpowiedz · UdostępnijTrzeba wprowadzić aneks do umowy z WFOŚiGW. Nastąpi zmiana ogrzewania i będzie można montować kocioł na pellet.
Odpowiedz · UdostępnijCzy można wysłać wniosek tylko w wersji papierowej, bez wypełniania w Internecie?
Odpowiedz · UdostępnijMożna, ale wtedy łatwiej popełnić błąd. Jeśli mamy możliwość, lepiej wypełnić w Internecie. Wtedy można łatwiej śledzić status wniosku, np. sprawdzać czy jest już zaakceptowany.
Odpowiedz · UdostępnijWłaścicielem domu jest mąż a faktura za zakup pieca wystawiona na żonę .Czy w tej sytuacji można ją rozliczyć w programie czyste powietrze?
Odpowiedz · UdostępnijTakiej faktury nie rozliczymy - musi być ona wystawiona na wnioskodawcę i właściciela domu - męża. Trzeba to skorygować.
Odpowiedz · UdostępnijTato skorzystał z waszej dotacji, rozliczył. We wrześniu zmarł. Czy ja jako spadkobierczyni mogę sprzedać dom?
Odpowiedz · UdostępnijTak. Należy jednak poinformować nabywcę o okresie trwałości projektu - w tym czasie należy przestrzegać zasad określonych w programie (zakaz montowania kopciucha lub wymontowania urządzenia otrzymanego z dotacji).
Odpowiedz · UdostępnijCzy jeśli we we wniosku podałem niższą kwotę – zakup i montaż nowego pieca, a obecnie będzie to kosztowało drożej, to dostanę dofinansowanie liczone od aktualnych cen i faktur? Czy w tej sytuacji trzeba poprawiać wniosek?
Odpowiedz · UdostępnijPanie Pawle, nie trzeba niczego poprawiać. We wniosku była kwota szacunkowa, rozliczenie nastąpi na podstawie zgłoszonych faktur.
Odpowiedz · UdostępnijWitam , mam kłopotliwą sytuację , mianowicie jestem z żoną w separacji i prawdopodobnie , nie zgodzi się na wymianę pieca . Czy stracę dotację?
Odpowiedz · UdostępnijRaczej niczego Pan nie straci, jeśli złożył Pan wniosek, to żona wyraziła zgodę .... Musiał Pan przecież dostarczyć załącznik - zgoda małżonka na inwestycję Programu Czyste Powietrze.
Odpowiedz · UdostępnijZłożyłem wniosek na ogrzewanie gazowe, teraz jednak chcę zrezygnować. i wybrać tańsze ogrzewanie Da się coś z tym zrobić?
Odpowiedz · UdostępnijTak, ale trzeba aneksować umowę.
Odpowiedz · UdostępnijWitam Przebudowalem dom (projekt zgłoszony). Jak to będzie z ociepleniem z dotacji ? Mogęwnioskować?
Odpowiedz · UdostępnijWitam, można wnioskować, jeśli pozwolenie na budowę domu zostało wydane przed rokiem 2014. Ważne! Części domu objęte przebudową nie będą objęte wsparciem. Zatem wpisując we wniosku powierzchnię do docieplenia ujmujemy jedynie fragmenty domu nieobjęte przebudową.
Odpowiedz · UdostępnijProgram czyste powietrze trąbi w radiu i w telewizji , ale w cale nie jest takie różowe jak w reklamie . Bardzo długo czekam osobiście na wypłatę z dotacji . Już drugi miesiąc ! Jak to przyspieszyć ?! Bo zaraz śnieg zasypie .
Odpowiedz · UdostępnijWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma 30 dni kalendarzowych na wypłatę dotacji licząc od dnia złożenia wniosku o rozliczenie. Jeśli termin został przekroczony, należy to wyjaśnić. Najlepiej zadzwonić i dowiedzieć się skąd te opóźnienie.
Odpowiedz · UdostępnijJakie dokumenty będą potrzebne do uzyskania dotacji i gdzie mam je skladac ? Mieszkam na wiosce pod Olsztynem
Odpowiedz · UdostępnijTrzeba przede wszystkim wypełnić wniosek - można to zrobić poprzez portal beneficjenta na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Dodatkowe dokumenty - zgoda małżonka na inwestycję oraz zgoda pozostałych współwłaścicieli budynku, o ile jest mąż i współwłaściciele. Wypełniony wniosek trzeba wydrukować , podpisać i przesłać pocztą do siedziby Funduszu. Można też skorzystać z e-PUAP-u.
Odpowiedz · UdostępnijJak to jest - Oprócz pieca potrzebuję wymienić całą instalację, czy na to też jest wsparcie?
Odpowiedz · UdostępnijTak. Wysokość dotacji w tabeli:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/baza-wiedzy/wysokosc-dotacji
Czy w kotle z dotacji może być ruszt awaryjny? Pytam, bo opał drożeje i warto zachowac możliwosci opalania tańszym materiałem niż drogi ekogroszek.
Odpowiedz · UdostępnijRuszt awaryjny jest zakazany. Kocioł z rusztem awaryjnym zamienia się w kopciucha i nie spełnia obowiązujących norm. Ruszt awaryjny grozi nakazem zwrotu dotacji.
Odpowiedz · UdostępnijMożna wydłużyć czas wymiany ogrzewania i ocieplenia? Brakuje mi pieniędzy, mąż ma powikłania po covidzie, musi zrezynowac zpracy.. Jest jakaś szansa?
Odpowiedz · UdostępnijTak, w takich wyjątkowych sytuacjach należy skontaktować się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i zawnioskować o wydłużenie terminu realizacji, który wynosi 30 miesięcy.
Odpowiedz · UdostępnijA co w sytuacji, kiedy nie wyrobie się nawet w terminie wydłużonym ? Sytuacja na rynku zdaję się pogarszać z miesiąca na miesiąc, kolejne firmy odkładają terminy, inne rezygnują, pandemia znów się rozkręca... Czy są jakieś fizyczne konsekwencje, kary jeśli nie wykonam inwestycji ?
Odpowiedz · UdostępnijPani Marto, kary nie będzie, szkoda byłoby tylko stracić dotację. Teraz coraz więcej osób ma problem taki jak Pani z powodu kolejek u dystrybutorów i ciągłych podwyżek wszystkiego. Jeśli Pani dotacja jest zagrożona, proszę skontaktować się z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i zawnioskować o dodatkowe wydłużenie terminu.
Odpowiedz · UdostępnijMam nowy piec gaozwy z dotacji. Czy jeśli gaz podrozeje to moge wrócic do grzania w kominku?
Odpowiedz · UdostępnijNie ma takiej możliwości - przystępując do programu Czyste Powietrze zobowiązał się Pan do korzystania z niskoemisyjnych źródeł ciepła. Trzeba utrzymywać to zobowiązanie przez 5 lat - tyle wynosi trwałość projektu, licząc od dnia zakończenia inwestycji.
Odpowiedz · UdostępnijChciałbym wymienić stary piec w bloku, proszę aby ktoś mi przedstawił krok po kroku jak uzyskać dofinansowanie…. Czytam, pytam dużo .. boje się że coś pominę i mi się nie uda. Prosze o pomoc.
Odpowiedz · UdostępnijCzyste Powietrze w blokach ma wejść od roku 2022. Zasady wypełniania wniosku, krok po kroku prezentuje ten film
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.youtube.com/watch?v=oOi5ainC30A
Ja mieszkam i pracuję w Polsce ale mój mąż pracuje za granicą, rozumiem, że mamy zsumować dochody? Czy fakt, że mamy czworo dzieci (dwoje dorosłych ale zameldowanych u nas - studenci ) wpływa na to ile możemy otrzymać dotacji ?
Odpowiedz · UdostępnijSumujemy dochody małżonków i wyliczamy z nich miesięczny dochód na osobę w sytuacji, gdy mamy mało zarabiamy i ubiegamy się o podwyższony poziom dofinansowania, a miesięczny dochód na osobę wynosi poniżej 1563 zł. Jeśli tu się nie mieścimy, wówczas bierzemy pod uwagę roczny dochód wnioskodawcy - osoby, która składa wniosek (właściciel lub współwłaściciel domu) i staramy się o podstawowy poziom dotacji. Roczny dochód wnioskodawcy nie może przekroczyć 100 tys. zł.
Odpowiedz · UdostępnijDzień dobry samotnie wychowuję dwójkę dzieci, czy będzie to miało wpływ na kwotę o jaką mogę się ubiegać albo ogólnie na fakt przyznania bądź nie dotacji z "czystego powietrza"?
Odpowiedz · UdostępnijWszystko zależy od uzyskiwanych przez Panią dochodów. Jeśli miesięczny dochód w przeliczeniu na członka rodziny wynosi poniżej 1563 zł, wówczas kwalifikuje się Pani do podwyższonego poziomu dofinansowania. Szczegóły pod linkiem:
Odpowiedz · Udostępnijhttps://www.czystepowietrze.eu/wysokosc-dofinansowania
O proszę ! Idealnie , potrzebuję informacji dotyczącej dotacji z programu Stop Smog czy mogę też skorzystać z Czystego Powietrza?
Odpowiedz · UdostępnijDużo informacji o programie Stop SMOG. Jeśli Pani skorzysta ze STOP SMOG, nie przysługuje dotacja z Czystego Powietrza.
Odpowiedz · Udostępnijhttps://czystepowietrze.gov.pl/stop-smog/